Zwierzęta są narażone na działanie smogu równie mocno, jak ludzie. Skutki są katastrofalne
Smog: zwierzęta narażone są na jego destrukcyjne działanie równie mocno, jak ludzie. Przypomnijmy, że Polska znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów. Najwyższa pora, by dowiedzieć się, w jaki sposób chronić nie tylko naszych pupili, ale również dzikie zwierzęta, które równie mocno potrzebują naszej pomocy.
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zła jakość powietrza odpowiada za przedwczesną śmierć co dziesiątego człowieka na świecie. Statystki równie przerażająco wyglądają, jeśli chodzi o naszych czworonożnych przyjaciół. W tym przypadku niezbędne jest nie tylko zwiększenie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska, ale również natychmiastowe podjecie konkretnych działań.
Smog: zwierzęta są w niebezpieczeństwie
Niektóre miasta w Polsce zanieczyszczone są do tego stopnia, że mieszkańcy nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez nałożenia specjalnych maseczek filtrujących. Nasi czworonożni przyjaciele takich gadżetów niestety nie posiadają. Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazują, że smog w organizmach naszych pupili, ale też dzikich zwierząt dokonuje przerażających i zagrażających życiu zmian.
Smog: zwierzęta domowe potrzebują naszej pomocy.
Smog wywołuje poważne problemu związane z narządami wzroku, a zapalenie spojówek czy łzawienie to tylko niektóre z nich. Zagrożony jest również układ odpornościowych zwierzaków. Zapalnie płuc, oskrzeli czy astma w przypadku kotów stają się na porządku dziennym. Smog przyczynia się do zwiększenia ryzyka utraty węchu. Oprócz tego nasila stan stresu oksydacyjnego, zwiększając tym samym produkcję wolnych rodników i nadtlenków. W rezultacie wywoływane są uszkodzenia na poziomie białek, lipidów i struktury DNA.
Jak chronić zwierzęta przed smogiem?
Jest kilka metod, by chronić zwierzęta przed smogiem. Nie ulega wątpliwości, ze zwierzęta domowe są w nieco lepszej sytuacji niż te dzikie. W mieszkaniu warto zainstalować oczyszczacz powietrza. Nie zapominajmy, że decydując się na zakup tego sprzętu, szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość poziomu filtracji powietrza.
Aby chronić naszego pupila przed niekorzystnym działaniem smogu, po każdym spacerze należy dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń z jego sierści. Oczy należy zakrapiać sztucznymi łzami, aby oczyścić worek spojówkowy. Niezbędne okazuje się również systematyczne sprawdzanie stanu powietrza. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska wskazują, kiedy stężenie powietrza jest niebezpiecznie i zagrażające zdrowiu. Alarm smogowy powinien kategorycznie powstrzymać cię przed wyprowadzaniem pupila na zewnątrz. Warto przemyśleć również zakup karm bogatych w antyoksydanty.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Dzikie zwierzęta również potrzebują pomocy człowieka.
Ich zdrowie narażone jest w takim samym stopniu jak ludzi.