Samojed, wygląda jak miś. Rasa psa, która wymaga dużo uwagi
Samojed to niezwykły, piękny i bardzo przyjazny pies, który wyglądem przypomina nieco pluszowego misia. Rasa ta wymaga dużej uwagi ze strony właściciela, ale to dlatego, że czworonóg ten bardzo przywiązuje się do swojego pana. Jeśli planujesz zakup pierwszego, łatwego w ułożeniu psa, który będzie za tobą chodził krok w krok i nie pozwoli ci się nudzić, samojed będzie idealnym wyborem!
Popularność samojedów wzrasta od lat. Nic dziwnego — trudno o zwierzę bardziej przyjazne, przywiązane i jednocześnie łagodne. To jednak nie koniec zalet tego czworonoga: jest inteligentny i wygląda, jakby cały czas się uśmiechał. Dowiedz się, dlaczego samojed jest tak nietuzinkowym zwierzęciem!
Inteligentny i piękny pies: samojed zasługuje na swoją popularność
Samojed to średniej wielkość szpic o białym, dość długim włosie. Koniuszki pyska psa są lekko uniesione, co sprawia wrażenie ciągłego uśmiechu.
Puszysty czworonóg świetnie sprawdzi się w roli pierwszego psa, pod warunkiem, że właściciel będzie traktował samojeda, jak nieodłącznego kompana i poświęcał mu wiele uwagi, także na zabawę. Pies tej rasy kiepsko znosi samotność i nie radzi sobie z ostrym traktowaniem. Podnoszenie głosu i karanie psa nie jest metodą na wychowanie tego uroczego zwierzęcia, a jedynie może sprawić, że samojed stanie się strachliwy i nieposłuszny.
Samojed jest psem bardzo inteligentnym i szybko się uczy. Szkolenie powinno być urozmaicone i przeprowadzone w sposób cierpliwy i łagodny. Inaczej tylko zniechęcimy naszego pupila. Trening agility będzie dla samojeda odpowiednim wyzwaniem.
Ze względu na wyjątkowy wygląd, samojed jest doskonałym zwierzęciem wystawowym.
Samojed: charakter
Pies tej rasy zachowuje się tak, jak wygląda. Samojed to idealny pies rodzinny. Jest bardzo radosny i łagodny, dlatego będzie świetnie nadawał się do domu z dziećmi. Oczywiście zawsze trzeba mieć oko na zabawę zwierzęcia z najmłodszymi.
Samojed dobrze adaptuje się do różnych warunków, może żyć w mieście, jak i na wsi. Nie przeszkadzają mu niskie temperatury, mróz i wilgoć. Dobrze znosi też dość wysokie temperatury, choć nie lubi upałów, dlatego lepszą okazją do spędzania długich godzin na świeżym powietrzu są raczej umiarkowanie ciepłe dni lata.
Pies ten nie sprawdzi się w roli stróża, jest na to zbyt przyjacielski i łagodny. Unika konfliktów z innymi psami. Jest towarzyski i życzliwy także obcym. Mimo tego, że samojed jest kontaktowym zwierzęciem z samej swej natury, nie należy zaniedbywać jego socjalizacji w okresie szczenięcym.
Samojed szybko się przywiązuje, domaga się uwagi i zabawy. Uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, jest hałaśliwy, dużo szczeka. Właściciel tego czworonoga powinien zdawać sobie sprawę tego, że krótkie spacery tylko ”za potrzebą” nie wystarczą temu energicznemu zwierzęciu.
Trudno nie ulec urokowi samojeda. To wspaniały pies, który uszczęśliwi niejedną rodzinę.
Hodowla samojeda
W Polsce znajduje się wiele hodowli psa tej rasy, więc pod tym względem samojed jest bardzo dostępnym zwierzęciem. Cena szczeniąt potrafi być jednak bardzo wysoka. Za szczeniaka zapłacimy od 2500 do nawet 7000 zł. Najczęściej jednak musimy liczyć się z wydatkiem 3-4.5 tys. złotych.
Pielęgnacja samojeda
Wydawać by się mogło, że pielęgnacja śnieżnobiałej szaty samojeda jest skomplikowana, ale to tylko pozory. Poza tym, że pies ten dwa razy w roku linieje, pielęgnacja jego sierści nie sprawia większych problemów i wymaga tylko w miarę regularnego wyczesywania i kąpieli od czasu do czasu. Jeśli nie planujemy prezentować pupila w wystawach, z pielęgnacją samojeda poradzimy sobie szybko i sprawnie.
Zdrowie samojeda
Pies tej rasy zwykle cieszy się dobrym zdrowiem. Do najczęstszych schorzeń należą dysplazja stawów biodrowych i choroby oczu oraz alergie.
Co je samojed?
Żywienie samojeda zależy od aktywności psa — zwierzak uczęszczający na regularne treningi będzie musiał być karmiony nieco inaczej niż jego mniej aktywny przyjaciel. Dobrze zadbać o to, by menu naszego pupila wpływało dobrze na jego stawy. Mniej ruchliwe czworonogi tej rasy należy karmić rozsądnie, bo starsze samojedy mogą mieć problem z otyłością.
Jak bawić się z samojedem?
Na świeżym powietrzu! Wiele zależy jednak od tego, czy pies reaguje na przywoływanie. Agility czy jogging z samojedem na smyczy to dobry pomysł na spędzenie czasu z samojedem. Puszczenie psa wolno, wchodzi w grę, jeśli bardzo dobrze znasz swojego kompana, a on sam raczej dotrzymuje ci kroku, niż oddaje się gonitwom.
W domu samojed chętnie pobawi się gryzakami, maskotkami czy kongami — jeśli raz na jakiś czas wypełnimy je smakołykami, nasz pupil będzie prze szczęśliwy!
Zobacz zdjęcia:
Samojed to pies niemal idealny: piękny, bardzo przyjazny i przywiązany do właściciela, łagodny i inteligentny.
Czworonogi tej rasy uwielbiają się bawić.
To bardzo energiczne zwierzęta. Lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.
Co czasem może skończyć się w te sposób.
Trudno nie ulec urokowi samojeda!
Zobacz też:
- Jak chronić psa podczas podróży? Każdy właściciel musi to wiedzieć!
- Chart afgański. Piękna i bardzo rzadka rasa psów, którą warto poznać
- Bulterier. Pies o groźnym wyglądzie i wielkim sercu