Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Pumi. Bardzo mądry i wymagający uwagi pies
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 19.02.2019 17:18

Pumi. Bardzo mądry i wymagający uwagi pies

Pumi
Fot. instagram.com @dogportraits

Pumi to rasa psa pasterskiego, której początki sięgają do przełomu XVII i XVIII wieku. Jest to bardzo mądry i wymagający uwagi pies. Pokrywająca go sierść sprawia, że wygląda jak… maskotka. Co warto wiedzieć o tej rasie? Jak odnajduje się wśród domowników i innych zwierząt?

Ten czworonóg wymaga socjalizacji już od najmłodszych lat. Jest podatny na szkolenie, jednak momentami bywa zadziorny i porywczy. Jak wygląda wychowywanie i szkolenie tego pupila? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Pumi charakter

Przez lata głównym zadaniem tej rasy psa było zaganianie owiec, krów oraz świń. Określana była mianem typowego zwierzęcia gospodarskiego, który pilnował porządku. Nic więc dziwnego, że charakteryzuje go silny instynkt stróżowania.

Zwierzę jest bardzo ostrożne, nieufne wobec obcych. Pies rasy pumi już od najmłodszych lat wymaga socjalizacji z ludźmi oraz zwierzakami. Przedstawiciel tej rasy ma również tendencję do szczekania bez wyraźnej przyczyny. To kolejny aspekt, na który właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę.

Poza tym jest to psiak wesoły, chętny do wszelkiej aktywności oraz szybko się uczy. Wymaga jednak od właściciela sporego poświęcenia i zaangażowania.

Jak wygląda pies pumi?

Zwierzę to jest bardzo niepozorne. Średniej długości, kręcona sierść sprawia, że wygląda niemal jak owieczka. Postawione uszy nadają mu wyjątkowego uroku.

Męski przedstawiciel tej rasy potrafi osiągnąć od 41 do 47 centymetrów, natomiast suczki od 38 do 44. Waga waha się między 10 a 15 kilogramami.

Pumi umaszczenie

Maść tego czworonoga najczęściej jest szara, rzadziej czarna, płowa w różnych odcieniach (kremowy, żółty, rudy). Szata psa rasy pumi ma właściwości samooczyszczające i jest odporna na zmienne warunki pogodowe.

Pumi nie linieją, jednak ich sierść może się filcować z powodu unoszącej się w powietrzu wilgoci.

Pumi wychowanie i szkolenie

Ta rasa bardzo chętnie bierze udział w ćwiczeniach ze swoim panem. Czy pumi szybko się uczy? Oczywiście, jest to zwierzak sprawny nie tylko fizycznie, ale również umysłowo.

Nietrudno zmotywować go do wspólnej zabawy i szkoleń. Osoba, która podejmuje się pracy nad psem, musi wykazywać się sporym zaangażowaniem i cierpliwością.

Pumi hodowla

Ten pies pasterski, wywodzący się z Węgier, należy do bardzo rzadkich. Poza rodzimym krajem zdobył popularność w Szwecji i Finlandii.

W Polsce rasa ta nie jest tak popularna, dlatego trudno zaobserwować ją, chociażby na spacerze ze swoim panem. W naszym kraju działają wyłącznie pojedyncze hodowle, a na zwierzę zazwyczaj trzeba czekać długo.

Zobacz zdjęcia:

Pumi

Pumi to rasa psa pasterskiego, która wywodzi się z Węgier.

Pumi

Bardzo inteligentny, czujny i niezależny przez lata pełnił rolę stróża.

Pumi

Zwierzę jest skore do zabaw, bardzo aktywne i radosne.

Pumi

Sierść psa jest odporna na zmienne warunki pogodowe. Stąd też pielęgnacja zwierzaka ograniczona jest do minimum.

Pumi

Pumi to świetny towarzysz dla każdej osoby, która prowadzi aktywny tryb życia i chciałaby mieć obok siebie oddanego, równie energicznego przyjaciela.

Zobacz też:

  1. Entlebucher. Idealny psi towarzysz tryskający optymizmem
  2. Hawańczyk. Bardzo wesoły i towarzyski pies
  3. Bulterier. Pies o groźnym wyglądzie i wielkim sercu