Oczy psa. NIEZWYKŁE fakty o psich oczach
Oczy psa mogą nam wiele powiedzieć na temat naszych ulubieńców. Zwykle o spojrzeniu mówi się, że jest oknem naszej duszy. Niezwykłe fakty o psich oczach dowodzą, że tak jest również w przypadku naszych pupili. Co zatem można z nich wyczytać? Czy wpatrując się w koloryt źrenic futrzanych ulubieńców, jesteśmy w stanie wywnioskować ich dzisiejszy humor? Zobaczmy, co mają do powiedzenia psie oczy!
Świat oczami psa wygląda inaczej niż ten, który znamy z autopsji. Wbrew powszechnej opinii, rozróżniają kolory, a pole jego widzenia jest o wiele szersze, niż nam się wydaje. Co jeszcze sprawia, że wzrok naszego futrzanego ulubieńca jest wyjątkowy? Sprawdźmy, co na ten temat mówią specjaliści z tego zakresu!
1. Ciemność widzę, czyli psi wzrok w nocy jest bardzo dobry
Nie tylko koty mają monopol na widzenie w nocnych warunków, kiedy czarność zalewa niebo. Psy również mogą poszczycić się tytułem nocnych marków, a zielony i żółte odbicia ich oczu potwierdzają ten fakt. Specjaliści zwracają uwagę na okoliczności, kiedy oczy psa wyglądają jak drobne latarnie. Zazwyczaj mamy okazję zobaczyć taki ciekawy widok w świetle reflektorów czy innego mocniejszego światła, np. samochodowego.
Dlaczego tak się dzieje? W tym celu musimy zagłębić się w anatomię psiego oka, która odpowie na nasze pytanie. Za siatkówką oka znajduje się makata, odpowiadająca za odbicie wszelkich promieni słonecznych. Możemy przyrównać taką sytuację do efektu lustra, które równie skutecznie odpiera atak jasności.
2. Pole widzenia psa jest godne pozazdroszczenia
Oczy psa jak się okazuje mają niezwykłe szerokie pole do popisu względem widzenia rzeczy dookoła. To może być nowość dla wielu właścicieli tych sympatycznych zwierząt, a ich optyka patrzenia na świat jest co najmniej zagadkowa. Jesteście gotowi na kolejny obalony mit? Otóż wzrok psa obejmuje 250 stopnii, co zupełnie deklasuje nasz ludzki, który wynosi jedynie 140!
W praktyce wygląda to tak, że oczy psa mogą objąć wzrokowo bardzo dużą powierzchnię jedynie za pomocą delikatnego skrętu głową. Możemy powiedzieć, że spojrzenie pupila jest dlatego tak głęboko osadzone na jego głowie, aby wychwytywać potencjalne zagrożenie jak najszybciej. Zazdrościmy tej umiejętności!
3.Telewizor nie służy im do oglądania ulubionych seriali
Jesteś właścicielką niezwykłego pupila, który uwielbia wygrzewać się w blasku filmowych gwiazd, pokazujących się na ekranie twojego monitora? Okazuje się, że nie chodzi jednak o status największych kinowych ikon! Oczy psa są zazwyczaj skierowane na ekran z racji na docierające stamtąd migoczące światełka, które bardzo lubią- 60 błysków na sekundę to zdecydowanie ich klimaty. Niestety, to prawdopodobnie nie twój ulubiony serial przyciąga je pod telewizor!
4. Żółto-niebieski świat to psia domena
Rozróżnianie kolorów jest jak najbardziej możliwe w psim wydaniu, choć sprowadzają się do dwóch głównych barw. To właśnie żółty i niebieski wyznaczają w życiu naszego ulubieńca bardzo wiele rzeczy, a dużym prawdopodobieństwem jest, że ciebie również postrzega w odmiennych tonacjach!
Taki stan rzeczy wynika z wewnętrznego ukształtowania psiego oka. Jest ono specyficzne z racji na brak czopków, którymi możemy poszczycić się my- ludzie. Tak właśnie widzą daltoniści, których świat również oscyluje wobec dwóch wybranych kolorów. Nasza rada: spraw radość swojemu pupilowi za pomocą ulubionej zabawki w którejś z wymienionych wcześniej barw. Oczy psa na pewno zapamiętają cię lepiej, gdy założysz cytrynowy podkoszulek!
5. Ostrość nie jest najlepsza w psim wydaniu
Oczy psa to jednak nie tylko same pozytywy. Przede wszystkim gorzej widzą przedmioty, a ogólny zarys i kształty powierzchni nie zawsze są w stanie ostrzec je przed niebezpieczeństwem. Żeby przybliżyć wam efekt takiego patrzenia na świat, wystarczy wyciąć z beżowej folii kuchennej dwa plastry i położyć je sobie na oczy. Świat postrzegany w ten sposób z pewnością nie jest jasny i bezpieczny, dlatego pies ma bardziej rozwinięty słuch czy węch. Niestety, ostrość to nie jest najważniejsza cecha wpisująca się w hasło oczy psa.
6. Jasne obiekty nie ukryją się przed wzrokiem pupila
Chociaż uprzednio pisałyśmy o filmach, którymi psy zazwyczaj się nie interesują, warto powrócić na chwile do kwestii jasnych postaci. Jeżeli rzeczywiście w ulubionym serialu na Netflixie na ekranie ukaże się zjawa w charakterystycznej bieli- może to być w polu zainteresowania twojego ulubieńca. Oczy psa są podatne na jasne przedmioty, a ruszające się figury tym bardziej przyciągają wzrok bohaterów naszego dzisiejszego artykułu!
Podsumowanie
Oczy psa jak widać są bardzo ciekawym zjawiskiem, które ludzie do końca nie są w stanie zrozumieć. Wynika to oczywiście z odmiennej budowy całego oka, ale też z zaszłości historycznych. Oczy psa nie były nigdy przystosowane do szczególnego patrzenia, ponieważ ważniejszy był węch, wzrok, czy słuch To właśnie te narządy pomagały przez lata uporać się z wszelkimi zagrożeniami, które otaczały przed latami dzikie psy. Choć udomowiona wersja naszych ulubieńców nie jest już zdana tylko na siebie, to właśnie przez nie ich wzrok został nie do końca rozwinięty.
Oczy psa to kopalnia niezwykle ciekawych faktów:
Oczy psa są pełne tajemnic, ale również… ciekawych faktów na ich temat! Niestety, ostrość poszczególnych kształtów nie jest ich domeną.
Oczy psa wychwytują bardzo dobrze jedynie dwa kolory- żółty i niebieski. Niestety nie ułatwia mu to życia w naturalnych warunkach.
Jaki widzi pies, gdy widzi tak niewiele? Okazuje się, że wcale nie jest mu potrzebny tak bardzo rozwinięty system oczny, a zarys kształtów i kolorów jak najbardziej mu wystarczy.
Wzrok psa jest niewątpliwie wyjątkowy!
ZOBACZ TEŻ:
- Imiona dla kota. NAJLEPSZA lista imion dla kotek i kocurów
- Akita. Przypomina misia, a potrafi być niezwykle groźny
- Obsesja na punkcie kota. 8 oznak, że ją masz!
- Panika po materiale TVN. Świat utylizuje polskie mięso
źródła: blogzdrowypies.pl, pies.pl