Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Królowa Puszczy przyszła na świat w Warszawskim ZOO
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 20.08.2021 02:00

Królowa Puszczy przyszła na świat w Warszawskim ZOO

Królowa Puszczy przyszła na świat w Warszawskim ZOO
Fot. Warszawskie ZOO

W czwartek 5 sierpnia do zwierzęcej rodziny Warszawskiego ZOO dołączyła urocza żubrzyczka. Jest córką żubrzycy Pociemnej i dostojnego żubra Pomagiera, który pomaga w stołecznym ogrodzie utrzymać ten wspaniały gatunek.

Poród przebiegł wzorowo, a żubrzyczka zaraz po przyjściu na świat wstała i zaczęła ssać mleko mamy. Pierwsze dni mama i córka spędziły razem, ale już można je zobaczyć z resztą stada na wybiegu zewnętrznym w Warszawskim ZOO. Póki co, żubrzyczka nie odstępuje mamy na krok, ale zapewne niebawem rozbryka się na dobre. Malutka ma już nadane imię. Opiekunowie, nazwali ją Pogralka.

żubry Warszawskie ZOO
żubry Warszawskie ZOO

Od czego zależą imiona żubrów?

Żubry pochodzą z dwóch linii genetycznych: nizinnej (białowieskiej) i kaukaskiej. Ponieważ z żubrów kaukaskich ocalał tylko jeden osobnik (byk urodzony w 1907 roku na Kaukazie), odtworzenie żubra kaukaskiego nie było możliwe. Jednak samiec ten wraz z białowieskimi żubrzycami dał liczne potomstwo – i tak powstała linia nizinno-kaukaska.

Żubry pochodzące z hodowli wpisywane są do Księgi Rodowodowej Żubrów, natomiast wśród tych z natury rejestruje się jedynie liczbę zwierząt. Założyciele Księgi postanowili każdej hodowli „przydzielić” litery rozpoznawcze, które miały rozpoczynać imię urodzonego w danym miejscu żubra. 

I tak, imiona zaczynające się na sylabę:

PL – mają wszystkie osobniki wywodzące się z linii pszczyńskiej (wchodzącej w skład linii nizinnej (białowieskiej)), pochodzące z hodowli z rezerwatu w Pszczynie. Tu oboje rodzice mają imiona rozpoczynające się na PL (Planet, Plisch);

PO – miały żubry z ośrodka hodowli w Białowieży, a później wszystkie osobniki z linii nizinnej (białowieskiej) pochodzące z innych ośrodków w Polsce (np. Pogralka, Pomagier z Warszawskiego ZOO);

KA – mają osobniki, które zostały odłowione ze stada wolnościowego i włączone do hodowli zamkniętej (np. Kadm, Kamelia);

PU - mają wszystkie osobniki z linii nizinno-kaukaskiej. 

Obecnie w rezerwatach i ogrodach zoologicznych w Polsce są tylko żubry nizinne i ich imiona zaczynają się na PO, czasami na PL.

żubry Warszawskie ZOO
żubry Warszawskie ZOO

Symbol ochrony przyrody

Żubr, to gatunek chroniony, jest symbolem skutecznej ochrony przyrody. Ten największy ssak lądowy Europy podczas wojny został całkowicie wytępiony w naturze na większości obszarów występowania. Niewielka liczba osobników z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli, pochodzących genetycznie od 12 przodków, dała początek obecnej populacji żubra. Ogrody zoologiczne, dzięki profesjonalnej hodowli, miały ogromny udział w ratowaniu tego gatunku. W 1929 roku do Puszczy Białowieskiej trafiły dwa pierwsze żubry.

W Polsce mieszka 2316 żubrów, natomiast na świecie jest 9111 osobników (dane z 2020 r.). O żubra wciąż trzeba dbać, bo ten gatunek uratowany z niewielkiej liczby osobników ma bardzo małą pulę genową. Przez to ma ograniczoną zmienność genetyczną, co powoduje większą podatność na różne choroby. 

Warszawskie żubry

W Warszawskim ZOO mieszka stado, które tworzą̨ 2 dorosłe samice (krowy), jeden dominujący samiec (byk), a także regularnie pojawiające się maluszki. Stołeczny ogród odnosi sukcesy w rozmnażaniu żubrów. Do tej pory przyszło tu na świat ponad 40 maluchów!

Czy wiesz, że:

Masa ciała dorosłego samca żubra może dochodzić do prawie 900 kg, samicy do 550 kg! Pomimo takich rozmiarów żubry potrafią̨ biec nawet do 60 km/h.

Ten największy europejski ssak zjada od 30 do 50 kg roślinnego pokarmu dziennie. 

Jeden z charakterystycznych odgłosów, jakie wydaje żubr, nazywa się chruczeniem. Na ogół chruczy krowa porozumiewając się z cielęciem, natomiast byki wydają ten głos w czasie okresu rujowego.

Więcej ciekawostek na temat żubrów w filmiku z cyklu "ZOObacz co w Warszawskim ZOO" zdradza dr Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego ZOO:

Fot. Warszawskie ZOO

Tagi: