Kogo pies uważa za pana? 11 kroków do stania się przywódcą stada
Kogo pies uważa za pana? Psy pochodzą od udomowionych wilków, rządzą więc nimi społeczne instynkty podobne do tych, które panują w wilczym stadzie. Co jednak, kiedy pies nie do końca chce się nas słuchać? Przed wami 11 kroków do stania się przywódcą stada!
Psy odziedziczyły zachowania stadne po swoich dalekich przodkach. Hierarchia stada opiera się na jednym przewodniku, któremu reszta się przyporządkowuje. Bywa jednak tak, że nasz pies nie chce nas z początku uznać za przywódcę. Może próbować dominować i być wobec nas nieposłuszny. Psami kierują naturalne instynkty i to, kogo pies uważa za pana płynie z jego intuicji. Nie robi tego złośliwie – może być to spowodowane naszymi własnymi błędami. Zobacz, jak sprawić, by twój czworonóg uznał cię za pełnoprawnego lidera.
Kogo pies uważa za pana? Jak rozpoznać, że pies nie uznaje nas za przywódcę
Jak rozpoznać, kogo pies uważa za pana i kiedy sam przejmuje rolę przywódcy? Mogą na to wskazywać różne sytuacje, w których zwierzę okazuje nam nieposłuszeństwo, na przykład ciągnięcie na smyczy, uporczywe trącanie właściciela łapą, ignorowanie komend albo ucieczka przed panem. Do tego załatwianie się w niedozwolonych miejscach albo nieposłuszeństwo w towarzystwie. Pies nie robi tych wszystkich rzeczy złośliwie – po prostu uważa, że to on jest tu szefem i podejmuje decyzje za innych.
Dlaczego pies przejmuje rolę przywódcy? Zwierzęta wiedzą o nas więcej, niż nam się wydaje. Potrafią wyczuć nasze rozdrażnienie, ocenić czy jesteśmy sprawiedliwi i zaobserwować niekonsekwencję w naszych działaniach. Wynika to z głęboko zakorzenionych schematów społecznych oraz instynktu. Jeśli więc pies zobaczy, że dajesz sobie za bardzo wejść na głowę, uzna siebie samego za samca alfa.
Trzeba pamiętać o tym, że psy nie robią nam na złość, okazując nam nieposłuszeństwo. Pies, który kocha swojego właściciela, nigdy nie zrobi celowo czegoś, co może zdenerwować jego ukochanego człowieka. Czasami swoim niewłaściwym zachowaniem pokazuje nam po prostu, że potrzebuje więcej uwagi. W końcu w stadzie wszyscy dbają o siebie nawzajem i jeśli nasz pupil odczuje brak zainteresowania z naszej strony, może uznać, że to on powinien zostać przywódcą.
Kogo pies uważa za pana? Zobacz jak zostać przywódcą stada
Jest kilka dobrych sposobów na to, jak pokazać naszemu psu, że to my tu rządzimy. Wymagają one nie tylko zaangażowania, ale i zrozumienia psiej natury i myślenia. Niektóre psy mogą wymagać także profesjonalnego szkolenia. Jest jednak kilka metod, które mogą pomóc nam ustabilizować swoją pozycję w stadzie. Pamiętajmy, że najlepiej zacząć je stosować od razu po przyniesieniu psa do domu! Im wcześniej zaczniemy budować sobie autorytet, tym lepiej.
1. Nie przepuszczaj psa w drzwiach
Działania psa motywowane są podstawowymi zasadami panującymi w stadzie. Dominacja w małych, codziennych sytuacjach potrafi wpłynąć na to, kogo pies uważa za pana. Oczywiście pies nie zawsze spieszy się do drzwi po to, by nas zdominować, zazwyczaj jest to dyktowane po prostu chęcią jak najszybszego wyjścia na spacer – zwłaszcza jeśli nasz pupil był długo sam w domu. Jednak nauczenie psa, że to ty wychodzisz pierwszy i najpierw „sprawdzasz teren” pokaże psu, że to ty jesteś wyżej w hierarchii stada.
2. Od szczeniaka ucz go komend
Pies docenia, gdy spędzamy z nim czas i poświęcamy mu uwagę. Nic tak nie wzmocni więzi między panem a psem, jak wspólne szkolenie. Pies będzie wiedział, że może ci zaufać i widzi cię wtedy wysoko w hierarchii stada. Czuje, że zależy ci na wypracowaniu posłuszeństwa, jest więc bardziej skłonny, by uznać cię za przywódcę.
3. Nie pozwalaj ciągnąć się na smyczy
To, na co pozwala sobie nasz pies, wynika oczywiście z jego wczesnego wychowania. Jeśli nie nauczyliśmy zwierzaka odpowiednio wcześnie chodzić przy nodze, może być ciężko przekonać go później do naszej pozycji lidera. Nawet najmniejsze pieski potrafią ciągnąć za sobą człowieka z wielką siłą. Jeśli nasz pupil teoretycznie wie o tym, jak chodzić na smyczy, a nagle zaczyna wyrywać się przed nas, należy stłumić takie zachowanie. Pies powinien iść albo przy naszej nodze, albo za nami.
4. Nie dokarmiaj psa
Brzmi okrutnie, ale wcale takie nie jest! Nasz pupil powinien wiedzieć, że jeść dostaje o określonych porach i nie potrzebuje przekąsek w ciągu dnia – a już na pewno nie z naszego stołu! Pamiętajmy, że powinniśmy umieć oprzeć się pokusie częstowania pieska własnym jedzeniem. Nie dość, że nie jest ono dla naszego zwierzaka dobre, to jeszcze osłabiamy w ten sposób nasz autorytet. Nawet tak drobne gesty mogą wpłynąć na to, kogo pies uważa za pana.
5. Wyznacz rytm dnia
Jako właściciel to ty powinieneś decydować o takich rzeczach jak pory na konkretne działania. Przyzwyczaj psa do określonego harmonogramu dnia, a pozwoli ci to na zbudowanie wizerunku dobrego przewodnika stada. Wyznacz pory na karmienie, odpoczynek, zabawę, a nawet sen. Pies będzie dzięki temu wiedział, że nad wszystkim panujesz. Spacery powinny odbywać się o konkretnych porach i na twoją wyraźną komendę. Zwierzę nie będzie dzięki temu tylko posłuszne, będzie mu się także lepiej żyło z wiedzą, czego i kiedy może się spodziewać.
6. Przywódca jest jeden
Nie ma co rywalizować o to, kto będzie ulubieńcem zwierzęcia. Jeśli ze swoim partnerem czy rodziną próbujecie kupić sobie miłość psa, możecie osiągnąć niepożądany skutek. Pies, który widzi, że wszyscy zabiegają o jego względy, poczuje się jak samiec alfa i doprowadzi to tylko do większych kłopotów. Zwierzę przeważnie samo wybiera sobie ulubionego człowieka – a jest to zazwyczaj po prostu uwarunkowane tym, kto spędza z nim najwięcej czasu i poświęca mu najwięcej uwagi. Pamiętaj więc, że rywalizacja o miłość psa nie doprowadzi do niczego pozytywnego.
7. Nagradzaj
Za każdym razem, kiedy pies okaże ci posłuszeństwo, miej w pogotowiu przekąskę, którą możesz nagrodzić pupila. Psy szanują nie tylko konsekwencję w działaniu, ale także sprawiedliwość – doceniają wynagradzanie za wykonanie komendy i będą z radością wykonywać ją dalej. Nawet kiedy karmisz psa, warto wydać mu jakąś prostą komendę, np. siad i dopiero po jej wykonaniu podać psu jedzenie. Takie małe gesty nie tylko decydują o tym, kogo pies uważa za pana, ale także uczą go dyscypliny i dają mu dużo radości.
8. Naucz psa manier
Jeśli pies natarczywie zaczepia cię w celu zwrócenia na siebie uwagi, nie porzucaj wszystkiego i nie biegnij pobawić się z psem. To ty masz decydować o tym, kiedy masz chęć i czas na zabawę z czworonogiem! Oczywiście nie oznacza to, że masz być bez serca i nie zwracać w ogóle uwagi na psa. Należy jednak dać mu do zrozumienia, że to od ciebie zależy, jak spędzasz czas i że jego zachowanie jest niegrzeczne. Poświęć mu czas wtedy, kiedy faktycznie możesz sobie na to pozwolić i naucz go, jak rozpoznawać czas na zabawę. Wydaj mu jakąś prostą komendę i pobaw się z pupilem, kiedy ją wykona.
9. Zrozum swojego psa
Poczytaj trochę o zachowaniach stadnych i spróbuj wczuć się w skórę ukochanego zwierzaka. Jakiego ty chciałbyś mieć lidera? Czego wymagałbyś od przywódcy swojego stada? Kluczowe jest też zrozumienie aktualnych potrzeb psa. Jeśli na przykład twój szczeniak pogryzł meble, zastanów się, dlaczego tak się stało. Może akurat rosną mu zęby i potrzebuje czegoś do gryzienia? Nie ma wtedy sensu krzyczeć na psa, a lepiej zapewnić mu zabawki do gryzienia, by sytuacja się nie powtarzała. Psy nie są złośliwe – ich niepożądane działania mogą wynikać z tego, że nie potrafią się z nami skomunikować albo że to my nie potrafimy ich słuchać! Poświęć więc psu dużo uwagi i miłości, a zrozumiesz pewne jego zachowania. Wtedy łatwiej będzie ci zwalczyć te negatywne!
10. Naucz się mówić do psa
Zwierzęta rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Nie porozumiewamy się jednak w dokładnie taki sam sposób, warto więc wypracować z psem odpowiedni sposób komunikacji. Psy mają problem ze zrozumieniem nas, gdy używamy zbyt wielu słów. Łatwiej im odczytać ton naszego głosu, gdy używamy krótkich, prostych komunikatów. Im mniej niepotrzebnie długich słów, tym lepiej. Tak samo jest z pieszczotami – pies woli oczywiste dla niego czułości, takie jak głaskanie czy iskanie futerka, niż pocałunki i uściski, które są dla niego czymś nienaturalnym. Warto też pamiętać, że krzykiem nic nie zdziałamy – ewentualnie stracimy zaufanie psa albo spowodujemy u niego lęk. Nerwowe psy mają zazwyczaj nerwowych właścicieli – pamiętaj o tym, gdy chcesz skarcić psa. Zamiast krzyczeć, daj do zrozumienia, że to co zrobił było niewłaściwe używając do tego spokojnego, ale stanowczego tonu.
11. Ćwicz
Najważniejsze to nie spoczywać na laurach! To, że pies stał się nam posłuszny, nie znaczy że będzie tak już zawsze. Czasami zwierzęta, które przez całe życie były posłuszne, nagle znienacka zaczynają decydować o tym, kto jest panem i przejmować dominującą rolę. Należy wtedy psa przywołać do porządku, można do tego wykorzystać powyższe wskazówki, a w przypadku, gdy nie zadziałają, udać się do zwierzęcego psychologa. Oprócz tego z psem można wykonywać określone ćwiczenia na zaufanie i umocnienie twojej pozycji w stadzie. Pamiętaj, by często dotykać psa, takie działanie jest charakterystyczne dla przywódców stada.
Oprócz tego okazuj zwierzęciu dużo czułości – w końcu tresura ma prowadzić do wspólnego życia pełnego miłości i spokoju.. Poświecaj więc psu uwagę, odczytuj sygnały, jakie chce ci przekazać i naucz się cierpliwości – dzięki temu umocnisz swoją pozycję lidera i zdobędziesz serce ukochanego zwierzaka.
ZOBACZ UROCZE ZDJĘCIA PSÓW Z CZŁOWIEKIEM:
Nie wszystkie psy od razu pozwalają nam na pozycję lidera – trzeba je tego nauczyć.
Kiedy uda nam się zdobyć zaufanie i posłuszeństwo psa mozemy podbijać z nim świat!
Często zwierzęta próbują dominować, warto jednak je tego wcześnie oduczyć.
Psy wybierają pana na podstawie swoich instynktów.
Poświęć psu dużo uwagi i miłości, a zrozumiesz pewne jego zachowania bez trudu.
ZOBACZ TEŻ:
- Buldog angielski. 10 niezwykłych faktów na temat rasy, którą kochamy
- Marki, które NIE testują na zwierzętach. Warto kupować ich produkty
- Dlaczego psy zakopują kości? Wszystkiemu winna jest ewolucja
źródła: psy24.pl, psy.pl, zpazurem.pl