Jak poprawnie kąpać psa? Techniki, które zmienią twoje podejście
Jak poprawnie kąpać psa? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste, w końcu nasz pupil nie bierze kąpieli codziennie. Nieprawdą jest też to, że każdy pies z ochotą rzuci się do wody. Jak kąpać naszego pupila, aby był czysty i go przy tym nie zestresować? Przedstawiamy wam proste techniki, które znacznie ułatwią wam kąpiel psa.
Czy wiesz, jak poprawnie kąpać psa? Nawet z największym czworonogiem podczas kąpieli trzeba postępować bardzo ostrożnie i delikatnie, żeby nie wystraszyć zwierzaka. Dzięki temu nasz pupil będzie w przyszłości chętnie poddawał się kąpieli i zabiegom pielęgnacyjnym.
Jak często kąpać psa?
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem częstotliwość kąpieli zależy od wielu różnych czynników: rasy psa, rodzaju sierści, tego, czy bierze udział w wystawach i wielu innych. Na pewno nie wolno robić tego za często, gdyż w ten sposób tylko zniszczymy naturalną barierę ochronną włosa i skóry zwierzęcia. Nie znaczy to jednak, że psa nie kąpiemy nigdy, gdyż zaniechanie tego obowiązku również może skutkować nieprzyjemnymi dla czworonoga konsekwencjami.
Psa kąpiemy oczywiście za każdym razem, gdy ten poważnie się wybrudzi. Znacznie częściej kąpie się oczywiście zwierzęta wystawowe. Podczas wizyty u weterynarza zapytaj specjalistę, jak często powinieneś dbać o higienę swojego czworonoga. Nie kąp psa, jeśli nie ukończył przynajmniej trzech miesięcy, aby maluch się nie zachłysnął, ani nie przeziębił.
Jak poprawnie kąpać psa: jak oswoić psa z kąpielą?
Pozwól swojemu pupilowi zapoznać się z miejscem, w którym będzie przebiegać kąpiel: wanną, brodzikiem, miską lub dmuchanym basenem. Niech je obwącha i dokładnie obejrzy. Pogłaskaj go, pobaw się z nim, możesz podsunąć mu też jakiś smakołyk. Jeśli kąpiemy psiaka w wannie, brodziku lub na innym śliskim podłożu, wyłóżmy podłoże matą antypoślizgową. Nie zaszkodzi też wyczesać pupila przed kąpielą.
Kiedy zwierzak już oswoi się miejscem kąpieli ”na sucho” możesz zacząć ostrożnie nalewać wodę. Pamiętaj, że nie może być zbyt ciepła! Najlepiej nalewać ją z miski, aby nie wystraszyć czworonoga. Poziom wody nie powinien być zbyt wysoki. Jeśli pies spokojnie zareaguje na całą sytuację, możesz odkręcić kurek z wodą.
Jak poprawnie kąpać psa? Czym umyć psa?
Najpierw należy zwilżyć sierść czworonoga wodą. Prysznicową ”słuchawkę” z początku trzymamy z dala od grzbietu psa, a jeśli zwierzę będzie spokojne, możemy spróbować ją zbliżyć. Gdy sierść już będzie mokra, przystępujemy do mycia psa za pomocą specjalnego szamponu dla zwierząt — tylko takie się nadają, nie ma mowy o myciu zwierzaka naszymi kosmetykami! Pilnujemy, aby szampon nie dostał się do oczu ani nosa pupila, a następnie spłukujemy pianę niezbyt mocnym strumieniem. Na podłodze rozłóżmy ręcznik (pies pewnie otrząśnie się z wody), a drugim wytrzyjmy naszego ulubieńca. Gotowe, teraz już wiesz, jak poprawnie wykąpać psa!
Zobacz zdjęcia:
Jak poprawnie kąpać psa? Musimy być ostrożni, żeby nie wystraszyć naszego pupila
Niektóre psy nie mają nic przeciwko kąpieli, inne się jej obawiają.
Woda nie powinna być zbyt ciepła. Nie oblewajmy zwierzaka silnym strumieniem, aby go nie przestraszyć.
Uważajmy, żeby piana nie dostała się oczu i nosa psa.
Niech kąpiel kojarzy się psu z czymś przyjemnym!
Zobacz też:
- Najbogatsze zwierzęta świata. Tak żyją zwierzęta milionerów!
- Bolończyk. Niewielki, ale fascynujący pies
- Kot z psem. Jak sprawić, żeby się polubiły?