Gdy pies tęskni. 7 porad, jak przyzwyczaić psa do rozłąki z właścicielem
Gdy pies tęskni, kochający właściciel staje na głowie, by tylko osłodzić mu rozłąkę. Jednak czasem nawet najlepsze chęci nie wystarczają, gdy po prostu brakuje wiedzy, co robić w takich sytuacjach. Co zrobić, by wasze rozstanie przebiegło jak najłagodniej? Dowiedz się!
Gdy pies tęskni, może odmawiać jedzenia, piszczeć i szukać właściciela po całym mieszkaniu. Czasami daje wyraz swojej tęsknocie poprzez wycie i szczekanie, co może spotkać się z upomnieniami ze strony sąsiadów. Wbrew pozorom rozstanie z psem nie musi oznaczać traumy i możemy maksymalnie zniwelować negatywne skutki rozłąki! Oto siedem porad, jak przyzwyczaić psa do rozłąki z właścicielem. Sprawdź je!
Gdy pies tęskni. Co to jest lęk separacyjny?
Co to jest lęk separacyjny? Z lękiem separacyjnym mamy do czynienia, jeśli zwierzak jest niezdrowo przywiązany do opiekuna i boi się zostać sam, nawet na krótko. Oczywiście nie każdy niezadowolony z wyjścia pana pies od razu musi na niego cierpieć. Jednak ważne, by rozpoznać go szybko, ponieważ stanowi on dla psa wyniszczający stan.
Pieski, które cierpią na lęk separacyjny, w czasie nieobecności pana zaczynają głośno wyć i szczekać, aż do całkowitego wyczerpania. Potrafią także niszczyć rzeczy, drapać meble, gryźć przedmioty, nawet jeśli nie wykazują podobnych skłonności w obecności właściciela. Podobnie – fakt, że nauczyły się załatwiać potrzeby fizjologiczne na dworze, nie wpływa na to, że po wyjściu pana mogą siusiać w domu. Ponadto psy z lękiem separacyjnym nieustannie wylizują łapki, a w skrajnych przypadkach nawet się samookaleczają.
Jeśli nasz zwierzak wykazuje podobne symptomy, warto skorzystać z poniższych porad. Gdy nie działają, koniecznie trzeba go zaprowadzić do weterynarza albo psiego behawiorysty. Nierzadko takie zachowania mają źródło w traumach i negatywnych przeżyciach, np. jeśli stało się coś złego, kiedy zwierzak był sam w domu lub został porzucony i zamknięty na dłuższy okres. Twój zwierzak chorował przez dłuższy czas albo został wcześniej oderwany od matki? Uważaj, może być podatny na nadmierne przywiązanie do opiekuna lub nasiąknąć syndromem wyuczonej bezradności.
1. Gdy pies tęskni. Co zrobić gdy pies tęskni? Pożegnaj się z nim jak gdyby nigdy nic
Co zrobić gdy pies tęskni? Jeśli przed wyjściem poświęcasz psu o wiele więcej uwagi i czułości niż zwykle, zwierzak wyczuwa, że coś jest nie tak. Dlatego wasze rozstanie powinno przebiegać, jak gdybyś udawała się do pracy albo sklepu. W ten sposób nie wzbudzisz w piesku obaw, że dzieje się coś złego.
2. Jak złagodzić rozłąkę z psem? Zadbaj, by wyciszył się przed twoim wyjściem
Jak złagodzić rozłąkę z psem? Powinnaś dopilnować, żeby twój pies wyciszył się, zanim wyjdziesz. Dlatego wcześniej weź go na spacer i pobawcie się, by po powrocie był zmęczony i senny. Dopilnuj, żeby po wszystkim nie miał już siły na dalsze figle, a nie był rozbudzony.
3. Wyjeżdżasz na długo? Zostaw psa pod opieką kogoś, kto będzie mógł poświęcić mu czas
Kiedy wyjeżdżasz na dłuższy czas, zostaw psa pod opieką osoby, która może poświęcić mu dużo uwagi. Jeśli zwierzak będzie regularnie wychodził na spacery i miał się z kim bawić, o wiele łatwiej zniesie rozłąkę. Jego myśli zostaną zajęte czymś innym niż tęsknota za ukochanym opiekunem, będzie bardziej wyciszony i szybciej minie mu czas.
4. Zachowaj spokój przy powitaniu
Kiedy widzisz, jak twój ukochany psiak rzuca się na ciebie po okresie rozłąki, serce aż ci się rwie, żeby go mocno przytulić. Zachowaj jednak spokój! Nie chodzi o to, żebyś odtrącał zwierzaka, lecz odczekał, zanim go pogłaszczesz. W ten sposób będzie postrzegał rozstania jako coś normalnego, co czasem po prostu się zdarza, ale zawsze dobrze kończy.
5. Zostaw psu coś dobrego do jedzenia
Jeśli na co dzień dajesz pieskowi smakołyki tylko w nagrodę, w dni rozłąki możesz go nieco porozpieszczać. W tym celu poukładaj w różnych miejscach, które zwierzak odwiedza w ciągu dnia, psie ciasteczka, paszteciki itd. To na pewno chociaż na chwilę oderwie jego uwagę od myśli o nieobecności oraz pomoże mu ją łatwiej znieść.
6. Znajdź dobry hotel dla psów
Nie masz z kim zostawić swojego pupila, ale chcesz mieć pewność, że będzie znajdował się w dobrych rękach? Idealnym rozwiązaniem jest hotel dla psów. Jak wybrać hotel dla psa?
Jeśli zdecydowałaś się na pozostawienie pieska w hotelu, możesz wybierać spośród dwóch typów instytucji: hotelu domowego i kojcowego. W pierwszym przypadku prowadzisz zwierzaka do domu, w którym są oferowane usługi hotelowe, w drugim do wynajętego kojca z wybiegiem, przeznaczone dla psów mieszkających na dworze. W hotelu domowym zwierzak otrzymuje opiekę, wyżywienie, specjalnie wyszkolony personel dba o niego i bawi się z nim.
Pamiętaj, by wcześniej dokładnie sprawdzić opinie o placówce i kwalifikacje osoby, której powierzasz swojego ukochanego pupila! Warto wiedzieć, że hotele nie przyjmują niewysterylizowanych zwierząt. Żeby piesek łatwiej zniósł rozłąkę, możesz zostawić mu ulubioną zabawkę z domu albo jakąś swoją rzecz, dzięki której będzie czuł twój zapach i zyska poczucie bezpieczeństwa.
7. Zacznij przyzwyczajać pieska metodą małych kroków
Jeśli do tej pory byliście z twoim czworonogiem nierozłączni, nic dziwnego, że piesek spanikuje, kiedy go zostawisz. Dlatego oswajanie go z wyjściami opiekuna powinno się odbywać stopniowo. Taką naukę powinno się rozpocząć, kiedy piesek jest jeszcze szczeniakiem.
Jak przyzwyczaić psa do rozłąki? Zacznij od zostawienia pieska na kilka minut w zamkniętym pomieszczeniu albo kojcu. Kiedy zwierzak zacznie lepiej radzić sobie z izolacją, stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności. Jeżeli zaniedbany tę kwestię w dzieciństwie, w dorosłym życiu pieska będzie nam dużo trudniej go nauczyć.
Gdy pies tęskni. Pamiętaj, by nie zostawiać pieska samego w sylwestra!
Pamiętaj, że pod żadnym warunkiem zwierzaka nie należy zostawiać samego w sylwestra! Huk petard i fajerwerków może wystraszyć pieska na tyle, że zrobi sobie krzywdę podczas próby panicznej ucieczki, a nawet dostanie zawału serca.
Może zdecydujecie się na specjalny sylwester dla właścicieli psów? Organizatorzy takiego wyjazdu oferują np. pobyt w górach, wspólne spacery, zabawy integracyjne dla właścicieli i wiele innych atrakcji. Warto spróbować!
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Zanim wyjdziesz, zostaw swojemu psiakowi kilka smacznych przekąsek. To złagodzi jego tęsknotę.
Przed wyjściem zabierz psa na długi spacer, po którym będzie wyciszony i senny.
Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni i zostawiasz psa pod czyjąś opieką, warto wybrać kogoś, kto będzie mógł spędzić z nim czas na spacerach i zabawie.
A może dobrym wyjściem jest sylwester dla właścicieli psów? Możecie wspólnie z pupilem spędzić czas z innymi psiarzami na spacerach i zabawie.
ZOBACZ TEŻ:
- Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Sposoby, by pomóc naszemu pupilowi przetrwać sylwestra
- Pies czy suka, jak wybrać? Różnice, argumenty i porady
- Pies do bloku. Rasy które najlepiej sprawdzą się w bloku