TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią
Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)
Slajd 1 z 10
Krokodyle mają ogromne szczęki, a gdy pochwycą ofiarę, już jej nie wypuszczą. Największym i najliczniej występującym gatunkiem jest krokodyl różańcowy, który poluje na wszystkie zwierzęta, w tym na człowieka. Jest ekstremalnie niebezpieczny, a spotkanie z nim może skończyć się śmiercią. (Fot. Jupiterimages, canva.com)
Slajd 2 z 10
Słonie wcale nie wyglądają na jedne z najniebezpieczniejszych na świecie, a jednak! Słonie afrykańskie, gdy poczują zagrożenie, od razu atakują. Bez problemu potrafią dogonić człowieka i go zadeptać. Rocznie w ten sposób ginie nawet kilkaset osób. (Fot. toralt z Pixabay, canva.com)
Slajd 3 z 10
Węże rocznie zabijają około 50 tys. osób. Wśród najbardziej śmiercionośnych znajduje się kobra królewska, czyli najdłuższy z jadowitych węży na świecie. Jad kobry jest zabójczy dla człowieka. Innym, równie groźnym gatunkiem węża jest czarna mamba. Już 10mg jadu może zabić dorosłego człowieka. (Fot. DustyFog, canva.com)
Slajd 4 z 10
Muchy tse-tse przenoszą na zwierzęta i ludzi świdrowca gambijskiego, który jest pasożytem, wywołującym chorobę zakaźną, nazywaną śpiączką afrykańską. Bez leczenia jej śmiertelność jest równa 100 %, a każdego roku umiera na nią 10 tysięcy ludzi. (Fot. Kaique Andrades z Pexels, canva.com)
Slajd 5 z 10
Hipopotam jest kolejnym przykładem na to, że pozory mogą mylić. Hipopotamy wyglądają jak słodkie, ospałe i leniwe zwierzęta, a tymczasem są najbardziej agresywnymi ssakami na świecie! Zwierzę potrafi jednym ruchem szczęki zabić krokodyla. (Fot. Photocech, canva.com)
Slajd 6 z 10
To może dziwić, ponieważ większość psów kojarzy nam się z czworonożnymi przyjaciółmi człowieka, ale niestety niewyszkolone zwierzęta mogą przejawiać agresję w stosunku do ludzi. Co więcej, psy ze wścieklizną przyczyniają się do śmierci 25 000 osób rocznie. (Fot. Milan Krasula, canva.com)
Slajd 7 z 10
Żarłacz biały powszechnie uważany jest za największego morskiego drapieżnika i ludojada. To jednak nie do końca prawda. Chociaż ataki rekinów na ludzi rzeczywiście nie są rzadkością, naukowcy twierdzą, że są one efektem pomyłki. Zwierzęta te wcale nie mają zamiaru zjadać ludzi, tylko mylą ich z innymi zwierzętami np. żółwiami czy fokami. Dlatego bardzo często zdarza się, że żarłacz biały jedynie rani człowieka, po czym się wycofuje. (Fot. cdascher, canva.com)
Slajd 8 z 10
Egzotyczne ślimaki słodkowodne roznoszą chorobę zwaną schistomatozą, z powodu której co roku umierają setki tysięcy ludzi, głównie mieszkańcy Afryki i Ameryki Południowej. To pasożytnicza choroba, która dotyka rocznie ponad 240 milionów ludzi. (Fot. Sarah2, canva.com)
Slajd 9 z 10
Wbrew powszechnej opinii najniebezpieczniejszym zwierzęciem na świecie nie jest rekin ani krokodyl, ale komar z rodziny Anopheles, a konkretnie pasożytujący na nim pierwotniak z rodzaju Plasmodium, który wywołuje malarię. Tylko w 2021 roku na tę chorobę zmarło około 650-700 tys. osób. (Fot. Andrei Sauko, canva.com)
Slajd 10 z 10
Pluskwiaki z podrodziny Triatominae, z rodzaju Triatoma, Rhodnius, Panstrongylus przenoszą na zwierzęta i ludzi świdrowca Trypanosoma cruzi, który wywołuje chorobę pasożytniczą Trypanosomozę amerykańską. Na chorobę Chagasa co roku umiera około 50 tysięcy ludzi. (Fot. neryxcom, canva.com)