Swiatzwierzat.pl

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

15 Sierpnia 2022

Udostępnij:

unsplash/Marcia Soligo

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Slajd 1 z 6

facebook/Hiszpański Pies Dowodny - Pearls in Furs FCI - Spanish Water Dog Kennel

Hiszpański pies dowodny

Hiszpański pies dowodny, znany również jako perro de agua español, to średniej wielkości rasa pochodząca z Półwyspu Iberyjskiego. Cechą charakterystyczną tych czworonogów jest kędzierzawa i wełniasta sierść, czyniąca z nich uroczych kudłaczy. Mimo, iż nie jest to bardzo popularna rasa w Polsce, to na świecie cieszy się sporym powodzeniem. Hiszpańskie psy dowodne słyną ze swojej żywiołowości, posłuszeństwa i dobrotliwości, dlatego w wielu krajach służą w terapiach niepełnosprawnych dzieci czy starszych osób. Doskonale sprawdza się jako pies rodzinny.

Slajd 2 z 6

wikipedia, fot. Silke Hollje-Schumacher

Portugalski pies dowodny

Portugalczyk, czyli Cão de agua Português, to kolejna średniej wielkości rasa psa wykorzystywana w roli aportującego z wody pomocnika myśliwego. Już w średniowieczu pomagały rybakom zaganiać ryby do sieci. Pod względem wyglądu ma wiele wspólnego ze swoim hiszpańskim kuzynem i tak, jak on, potrafi świetnie pływać i nurkować, a w dodatku jest osobnikiem wyjątkowo pogodnym i zrównoważonym. W Polsce żyje tylko kilku przedstawicieli tej rasy.

Slajd 3 z 6

unsplash/Chandler Cruttenden

Labrador retriever

Choć psy rasy labrador retriever znane są ze swojej łagodnej i uczynnej natury, mogą również pochwalić się sukcesami w dziedzinie ratownictwa wodnego czy myślistwa. Tak, jak goldeny czy krewni z Nowej Szkocji, mają mocne i długie, tylne nogi, które doskonale nadają się do pływania, przez co potrafią doskonale aportować ustrzelone kaczki oraz wyciągać tonących na brzeg. Różnorodne umiejętności i przyjazne nastawienie do ludzi sprawia, że są one także wykorzystywane jako psy terapeutyczne.

Slajd 4 z 6

pixabay/RebeccasPictures

Pudel

Nie daj się zwieść stereotypom, jakoby pudle były wyłącznie przestylizowanymi pieskami do towarzystwa. W ich ciałkach drzemie silny charakter i sportowe zacięcie. Nazwa „pudel” pochodzi od niemieckiego słowa „pudeln” – „pluskać się”. Już w XVII wieku psy tej rasy zaczęto przyuczać do uczestnictwa w polowaniach na ptactwo wodne, czego efektem są doskonałe umiejętności pływackie. Stąd też pojawiła się popularna fryzura "na lwa" - aby sierść nie nasiąkała wodą, częściowo ją wygalano.

Slajd 5 z 6

pixabay/wildehilde2002

Cocker spaniel

Zarówno angielski, jak i amerykański cocker spaniel zalicza się do grupy płochaczy, psów aportujących i wodnych. Dawniej ich pracą było aportowanie ustrzelonego ptactwa na podmokłych terenach i już sama nazwa „cocker” prawdopodobnie pochodzi od angielskiego określenia ptactwa, na które polował. Czworonogi tej rasy zazwyczaj rozpiera energia, przez co zarażają swoją energią wszystkich domowników wokół.

Slajd 6 z 6

facebook/Place on Earth Newfoundland &Great Dane FCI kennel

Nowofundland

Nowofundland może sprawiać wrażenie nieco flegmatycznego niedźwiadka, ale to tylko pozory. Od stuleci pasją tych dobrodusznych olbrzymów jest ratowanie ludzi oraz służenie marynarzom i rybakom. Dzięki masywnej budowie, świetnym umiejętnościom pływackim na długie dystanse oraz odporności na trudne warunki atmosferyczne nowofundlandy potrafią przyholować do brzegu tonących ludzi, a nawet łódź! Jeśli wierzyć legendom, to jeden z przedstawicieli tej rasy uratował niegdyś tonącego Napoleona Bonapartego.

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz nastepną galerię >