Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Galerie > Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody
15.08.2022 13:22

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Pies w wodzie
unsplash/Marcia Soligo

Slajd 1 z 6

BeFunky-collage (63)

Hiszpański pies dowodny, znany również jako perro de agua español, to średniej wielkości rasa pochodząca z Półwyspu Iberyjskiego. Cechą charakterystyczną tych czworonogów jest kędzierzawa i wełniasta sierść, czyniąca z nich uroczych kudłaczy. Mimo, iż nie jest to bardzo popularna rasa w Polsce, to na świecie cieszy się sporym powodzeniem. Hiszpańskie psy dowodne słyną ze swojej żywiołowości, posłuszeństwa i dobrotliwości, dlatego w wielu krajach służą w terapiach niepełnosprawnych dzieci czy starszych osób. Doskonale sprawdza się jako pies rodzinny.

Slajd 2 z 6

Labrador Retriever

Choć psy rasy labrador retriever znane są ze swojej łagodnej i uczynnej natury, mogą również pochwalić się sukcesami w dziedzinie ratownictwa wodnego czy myślistwa. Tak, jak goldeny czy krewni z Nowej Szkocji, mają mocne i długie, tylne nogi, które doskonale nadają się do pływania, przez co potrafią doskonale aportować ustrzelone kaczki oraz wyciągać tonących na brzeg. Różnorodne umiejętności i przyjazne nastawienie do ludzi sprawia, że są one także wykorzystywane jako psy terapeutyczne.

Slajd 3 z 6

Portugalski pies dowodny

Portugalczyk, czyli Cão de agua Português, to kolejna średniej wielkości rasa psa wykorzystywana w roli aportującego z wody pomocnika myśliwego. Już w średniowieczu pomagały rybakom zaganiać ryby do sieci. Pod względem wyglądu ma wiele wspólnego ze swoim hiszpańskim kuzynem i tak, jak on, potrafi świetnie pływać i nurkować, a w dodatku jest osobnikiem wyjątkowo pogodnym i zrównoważonym. W Polsce żyje tylko kilku przedstawicieli tej rasy.

Slajd 4 z 6

Cocker spaniel

Zarówno angielski, jak i amerykański cocker spaniel zalicza się do grupy płochaczy, psów aportujących i wodnych. Dawniej ich pracą było aportowanie ustrzelonego ptactwa na podmokłych terenach i już sama nazwa „cocker” prawdopodobnie pochodzi od angielskiego określenia ptactwa, na które polował. Czworonogi tej rasy zazwyczaj rozpiera energia, przez co zarażają swoją energią wszystkich domowników wokół.

Slajd 5 z 6

Nowofundland

Nowofundland może sprawiać wrażenie nieco flegmatycznego niedźwiadka, ale to tylko pozory. Od stuleci pasją tych dobrodusznych olbrzymów jest ratowanie ludzi oraz służenie marynarzom i rybakom. Dzięki masywnej budowie, świetnym umiejętnościom pływackim na długie dystanse oraz odporności na trudne warunki atmosferyczne nowofundlandy potrafią przyholować do brzegu tonących ludzi, a nawet łódź! Jeśli wierzyć legendom, to jeden z przedstawicieli tej rasy uratował niegdyś tonącego Napoleona Bonapartego.

Slajd 6 z 6

Pudel

Nie daj się zwieść stereotypom, jakoby pudle były wyłącznie przestylizowanymi pieskami do towarzystwa. W ich ciałkach drzemie silny charakter i sportowe zacięcie. Nazwa „pudel” pochodzi od niemieckiego słowa „pudeln” – „pluskać się”. Już w XVII wieku psy tej rasy zaczęto przyuczać do uczestnictwa w polowaniach na ptactwo wodne, czego efektem są doskonałe umiejętności pływackie. Stąd też pojawiła się popularna fryzura "na lwa" - aby sierść nie nasiąkała wodą, częściowo ją wygalano.

Tagi: