Swiatzwierzat.pl

Najbrzydsze zwierzęta świata: ranking prawdziwych brzydali. Urodą nie grzeszą, ale mają supermoce

14 Listopada 2022

Udostępnij:

facebook/Aarnikotka Exotics

Nie da się ukryć, że Matka Natura nie była równie hojna dla wszystkich zwierząt, jeśli chodzi o kwestię urody. Niektóre z nich są wyjątkowo szkaradne, co nie znaczy, że można traktować je w gorszy sposób lub z nich szydzić. Choć rzadko docenia się ich wygląd zewnętrzny, w ramach rekompensaty mogą pochwalić się super mocami. Przedstawiamy ranking prawdziwych brzydali w świecie zwierząt!

Slajd 1 z 7

Facebook/Niesamowita Natura

facebook/Niesamowita Natura

Żaba purpurowa

Trzeba przyznać, że żaba purpurowa zdecydowanie nie grzeszy urodą. To płaz, który występuje w południowych Indiach. Jego ciało jest przysadziste, a ramiona i nogi rozszerzają się na zewnątrz. Dorosłe osobniki zazwyczaj przybierają kolor ciemnofioletowy. Niektórzy dopatrują się u nich nosa przypominającego świński ryjek. Co ciekawe, żaba purpurowa spędza większość czasu pod ziemią. Jedynie przez dwa tygodnie, w porze monsunowej, ukazuje się na powierzchni, aby połączyć się w pary. Żywi się termitami. Nie bez powodu otrzymała tytuł najbrzydszego płaza świata.

Slajd 2 z 7

facebook/Pigułka świata

facebook/Pigułka świata

Gwiazdonos

Gwiazdonosy żyją w Ameryce Północnej, a budową ciała i ubarwieniem może przypominać kreta. Bardzo charakterystyczny dla nich ryjek jest złożony z dwóch wyrostków w kolorze czerwonym lub różowym. Są one bardzo ruchliwe i świetnie sprawdzają się, gdy zwierzę szuka pożywienia. Niektórzy uważają, że przypomina on otwartą dłoń, a prócz tego służy mu jako źródło dotyku. To jeden z najszybszych łowców na planecie. Swoją ofiarę - głównie larwy owadów lub nicieni - znajduje, po czym stwierdza, czy nadaje się do spożycia i połyka w około 1/5 sekundy.

Slajd 3 z 7

facebook/Palmiarnia Poznańska

facebook/Palmiarnia Poznańska

Żółw matamata

Nie bez powodu matamata jest uważany za najdziwniejszego z żółwi żyjących na naszej planecie. Aktywność okazuje zwłaszcza w nocy. Jego ciało jest ciemne, a karapaks najczęściej porastała glony, które zapewniają mu świetny kamuflaż. Jego pancerz jest bardzo masywny i nierównomierny. Na swoja ofiarę, którą najczęściej jest ryba, czeka nieruchomo, a gdy zbliży się wystarczająco, otwiera pysk, wyciąga szyję i mocno zasysa przez wytworzone podciśnienie. Jego zacisk szczęk jest na tyle mocny, że może odgryźć nawet kończynę ludzką.

Slajd 4 z 7

facebook/Zoo Wrocław

facebook/Zoo Wrocław

Palczak madagaskarski

Palczak to małpiatka podchodząca z Madagaskaru. Jest wielkości średniego kota i ma długi puchaty ogon. Wyraz pyska tego stworzenia sprawia wrażenie wiecznie zdziwionej. Szczególną uwagę zwracają ogromne, żółte oczy, pod których wpływem człowieka od razu przechodzą dreszcze. Wśród innych zwierząt wyróżnia się cienkim i długim palcem środkowym, który jest zakończony szpiczastym pazurem. Najczęściej służy mu jako chwytak do wyciągania owadów przez szczeliny w pniach drzew, którymi się żywi. Przez prawie 30 lat był uważany za gatunek wymarły, choć nadal jest narażony na wyginięcie.

Slajd 5 z 7

facebook/Aarnikotka Exotics

facebook/Aarnikotka Exotics

Golec piaskowy

To gryzoń, który występuje na obszarach pustynnych Afryki Wschodniej. Golce są ślepe i niemal zupełnie pozbawione owłosienia, przez co na powierzchni można spotkać go bardzo rzadko. Większość czasu spędza pod ziemią, gdzie buduje rozległe kolonie. Za pożywienie służą mu korzenie i bulwy roślin. Zwierzęta te, jak przystało na gryzonie, mają duże siekacze, których używają między innymi do drążenia podziemnych tuneli. Najczęściej żyją w stadach, w których skład wchodzi od 20 do 300 osobników. Ciekawostką jest, że ich skóra jest pozbawiona neuroprzekaźnika, co oznacza, że nie odczuwają bólu.

Slajd 6 z 7

youtube/Reality Desk News

youtube/Reality Desk News

Starzec pomarszczony

Starzec pomarszczony pochodzi z rodziny nietoperzy i żyje głównie w Ameryce Środkowej. Nazwa pochodzi od fałd skórnych na pysku zwierzaka. Jest bardzo drobny, mianowicie jego waga wynosi od 17 do 23 g. Co ciekawe, nie posiada ogona. Starce pomarszczone żywią się owocami, najlepiej przejrzałymi. Zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe, ale także te suche oraz plantacje i ogrody.

Slajd 7 z 7

youtube/Deep Marine Scenes

youtube/Deep Marine Scenes

Blobfish

Blobfish już jakiś czas temu została okrzyknięta najbrzydszą rybą świata. Popularność zdobyła nie tylko dzięki temu tytułowi, ale także popularnym memom z jej podobizną. Jej kości są bardzo miękkie, a ciało zwiotczałe. Badacze wyjaśniają, że jej ciało wygląda w taki sposób ze względu na warunki, w których przebywa. Po wyciągnięciu na powierzchnię jej tkanki gwałtownie się rozszerzają i przybierają formę, którą spotykamy na najczęściej publikowanych zdjęciach. Za proces ten odpowiada zjawisko dekompresji.

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz nastepną galerię >