Swiatzwierzat.pl

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

5 Sierpnia 2022

Udostępnij:

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Slajd 1 z 4

Devon rex

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Devon rex

Devon rex to rasa, która wywodzi się od kota z pofalowanym futerkiem znalezionego w Devon w 1960 roku. Skórę tych mruczków porasta charakterystyczny włos okrywowy, który jest falisty i miękki w dotyku, ale głównie składa się z podszerstka. Występuje we wszystkich barwach i wzorach. Co zaskakujące, ich wąsy i brwi również są kręcone. W Polsce za kocię rasy devon rex zapłacimy około 5-6 tys. zł.

Slajd 2 z 4

Cornish rex

instagram/lilycornishrex

Cornish rex

Cornish rex to rasa przypominająca devony, jednak jej początek datuje się nieco wcześniej, bo na lata 50 XX wieku. Pierwszy przedstawiciel o charakterystycznej kędzierzawej sierści powstał w wyniku mutacji, która pojawiła się w przypadkowej ciąży, a późniejsza celowa hodowla kociąt rozsławiła je na cały świat. Pielęgnacja sierści tych zwierząt jest bajecznie prosta, gdyż cornishe nie linieją, przez co w zasadzie nie wymagają czesania. Średnia cena kocięcia rasy cornish rex u hodowcy waha się między 2000 a 2700 zł.

Slajd 3 z 4

Selkirk Rex

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Selkirk Rex

Selkirk Rex to stosunkowo młoda rasa, która została zaakceptowana w 1992 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów. Pochodzi ona ze skrzyżowania persa z kotem z kręconą sierścią. Na skutek naturalnie występującej mutacji genetycznej selkirk wyróżnia się na tle innych "rexów" znacznie gęstszym futerkiem przypominającą w dotyku wełnę, a w dodatku jego włosy zakończone są loczkami. Selkirk rex występuje w różnych umaszczeniach, dopuszczalne są różne odmiany. W Polsce za rasowego kociaka zapłacimy ok. 2500- 3000 zł.

Slajd 4 z 4

LaPerm

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

LaPerm

LaPerm to kolejna stosunkowo młoda rasa powstała w 1982 roku w wyniku przypadkowej mutacji genetycznej na jednej z farm w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowym, loczkowatym futerkiem, które w dotyku przypomina moher. Rasa ta występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. Sprawiają wrażenie poczochranych, ale w rzeczywistości nie są podatne na skołtunienia. Cena za kota z rodowodem z zagranicznej hodowli wynosi w granicach 600–1200 euro.

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz nastepną galerię >