Swiatzwierzat.pl

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

23 Czerwca 2022

Udostępnij:

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Slajd 1 z 7

facebook/Toyger Sweden

Toyger

Toyger, czyli "tygrys-zabawka" to miniaturowa wersja tygrysa, która rzeczywistości nie ma w sobie dzikiej krwi. Rasa ta powstała stosunkowo niedawno, bo w 1980 roku w wyniku krzyżowania krótkowłosych pręgowanych kotów domowych i kotów bengalskich. Zwróćcie uwagę, że poza pręgowanym umaszczeniem charakterystyczną cechą jego wyglądu jest pyszczek przypominający odwrócone serce.

Slajd 2 z 7

facebook/F1Hybrids Savannah Cats

Savannah

Savannah to kolejna kocia hybryda stworzona w latach 80 ubiegłego wieku. Przodkami tych mruczków są dzikie koty - serwale, które skrzyżowano z kotami domowymi. Podobieństwo widać zresztą gołym okiem! W wyniku tej mieszanki uzyskano zwierzaka o potrzebie olbrzymiej dawki uwagi, ruchu i zabawy, ale jednocześnie uwielbiającego towarzystwo człowieka.

Slajd 3 z 7

unsplash/Bodi.raw

Kot bengalski

Bengal to z kolei krzyżówka dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Mruczki te mogą poszczycić się przepięknym futrem. Wyróżnia się u nich trzy warianty umaszczenia: w cętki, w pręgi bądź w rozetki. Wzór powinien być wyraźnie oddzielony od maści podstawowej. Ich wizytówką jest również charakterystyczny "naszyjnik" z pręg wokół szyi.

Slajd 4 z 7

facebook/John-Johns Ocicat

Ocicat

Ocicat to także stosunkowo nowa rasa amerykańskich kotów krótkowłosych, które mają cętkowaną szatę, przez co przywodzą na myśl swoich krewniaków z Ameryki Łacińskiej. Mimo, iż wygląda jak mały ocelot czy gepard, to nie ma w sobie jednak krwi dzikich kotów. Ta kocia piękność bardzo kocha właściciela i chętnie angażuje się w zabawy z dziećmi.

Slajd 5 z 7

facebook/Sokoke Forest Cat “Khadzonzo”

Sokoke

Sokoke, inaczej zwany afrykańskim kotem krótkowłosym, to bardzo egzotyczna rasa kota domowego, która ukształtowała się w kenijskich lasach. Niewiele wiadomo o jego przodkach i jego pochodzeniu, ale jako jedna z niewielu wyewoluowała naturalnie - bez ingerencji człowieka. Ich umaszczenie przybiera rozmaite odcienie brązu.

Slajd 6 z 7

facebook/Abyssinians, Devon Rex Egyptian Mau Toygers Chausie - kittens

Chausie

Chausie, znany jest również jako jungle cat oraz felis chaus, wprawdzie wygląda jak miniaturowa puma, jednak rasa ta powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych i co ciekawe, ich docelowe wybarwienie będzie widoczne dopiero po ukończeniu przez kota 3 roku życia.

Slajd 7 z 7

facebook/Joanna Zalejska - grupa I ❤ Egiptian Mau I ❤️ Egipski Mau

Egipski Mau

Kot egipski Mau, co w języku egipskim oznacza zarówno "kot", jak i "światło", to jedna z zaledwie dwóch naturalnie cętkowanych. Swoim wyglądem budzi uderzające podobieństwo do mruczków uwiecznionych na staroegipskich dziełach sztuki. To niezwykle żywotny, chętny do zabawy i odważny zwierzak, przy którym można zapomnieć o nudzie.

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz nastepną galerię >