Swiatzwierzat.pl

7 najpiękniejszych ras psów, które wyginęły. Tych czworonogów już nie zobaczysz

24 Marca 2022

Udostępnij:

Na pytanie, ile jest ras psów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna szacuje, iż obecnie można wyróżnić około 350 odrębnych ras, jednak niektóre z nich już nie istnieją. Jak wyglądały i dlaczego zniknęły? Przedstawiamy 7 wymarłych ras psów, które powinieneś znać.

Slajd 1 z 7

ALPINE SPANIEL

Spaniel alpejski to wymarła rasa psów wykorzystanych niegdyś w ratownictwie górskim. Charakteryzowała je gruba, kręcona sierść, która doskonale sprawdzała się w czasie mrozów. Zważywszy na trudne warunki życiowe w Alpach oraz serię wypadków zagrożenie wyginięciem tej rasy zostało opisane po raz pierwszy w latach 30. XIX wieku. Przed 1847 rokiem żył już tylko jeden Alpine Spaniel. Jednym z najbardziej znanych okazów jest Barry - pies, który miał ocalić kilkudziesięciu wędrowców, którzy zbłądzili w górach w czasie lawiny. Alpine spaniele są uznawane za poprzedników współczesnych Bernardynów i Clumber Spanieli.

Slajd 2 z 7

BRAQUE DU PUY

Braque du Puy to dawna rasa psów wykorzystywanych w łowiectwie, które zamieszkiwały tereny Francji. Czworonożni myśliwi byli znani ze swej szybkości i umiejętności adaptacyjnych. Braque du Puy występowały w umaszczeniu białym z pomarańczowym lub wątrobianym; średniej do dużej wielkości w kłębie. Jak powstała ta rasa? Jedna z teorii głosi, iż jej twórcami są dwaj bracia du Puy. Ponoć skrzyżowali swoje wyżły pirenejskie ze Sloughi sprowadzonymi z Afryki przez francuskich żołnierzy.

Slajd 3 z 7

BULLENBEISSER

Bullenbeisser, znane również jako buldogi niemieckie, są uznawane za bezpośrednich przodków dzisiejszych bokserów i dogów. Ich hodowlę prowadzili myśliwi, którzy wykorzystywali je do polowania na wilki, niedźwiedzie i dziki. Psy te miały szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami oraz wysoko umieszczoną truflę nosa, dzięki czemu mogły z łatwością wgryźć się i przytrzymać ofiarę do pojawienia się myśliwego. Do 1866 roku sforę takich psów hodowano w czystej linii na dworze heskim; wszystkie psy miały maść żółtą. Wymarły w wyniku krzyżowania z innymi rasami.

Slajd 4 z 7

PAISLEY TERRIER

Paisley Terrier to wymarła rasa uznawana za protoplastę dzisiejszego Yorkshire Terriera. W hodowli tej rasy specjalizowali się mieszkańcy Glasgow. Czworonogi pierwotnie służyły do tępienie szczurów, lecz z czasem stały się zasadniczo pupilem trzymanym jako piesek salonowy. Dzięki swojemu srebrzystemu, miękkiemu płaszczowi wiódł prym na wystawach psich piękności. Pod koniec XIX wieku zaczęto faworyzować Skye Terriera, w skutek czego na początku XX wieku paisleyów już prawie nie spotykano.

Slajd 5 z 7

TALBOT

Talbot to, według niektórych kynologów, pochodząca z Normandii rasa psów wykorzystywana w łowiectwie. W XVI wieku została ponoć sprowadzona do Wielkiej Brytanii, chociaż nie ma na to żadnych twardych dowodów. Wydaje się, że rasa istniała aż do XVII wieku, po czym zniknęła. Okoliczności wyginięcia Talbotów nie są znane. Psy tej rasy są uznawane za dalekich przodków współczesnych beagli.

Slajd 6 z 7

DOGO CUBANO

Dogo Cubano, znane również jako mastiff kubański, to rasa wykorzystywana do przechwytywania zbiegłych niewolników. Pod względem wielkości plasowały się między Bulldogiem i Mastiffem. Ich kufa była krótka, szeroka i ścięta. Głowa szeroka i płaska, zaś wargi głęboko obwisłe. Po 1880 roku, a więc zniesieniu niewolnictwa na Kubie, nie znaleziono żadnego zastępczego zastosowania dla czworonogów. W konsekwencji rasa ta przestała istnieć.

Slajd 7 z 7

PIES WODNY ŚWIĘTEGO JANA

Pies Wodny Świętego Jana to rasa wywodząca się z Nowej Funlandii. Rasa ta rozpowszechniła się w XII wieku. Dzięki swojemu zamiłowaniu do wody i wodoodpornej sierści były ulubieńcami rybaków. Szkolono je do wyciągania sieci rybackich z wody. W XIX wieku rybacy zaczęli sprzedawać swoje psy Anglikom, lecz po nałożeniu wysokich podatków na posiadaczy psów oraz kwarantanny dla zwierząt z importu, rozpoczął się proces wymierania tej rasy. Ich koniec nastąpił w latach 80. XX wieku. Ciekawostką jest, iż czworonogi te są uznawane za protoplastów golden retrieverów, które niegdyś nazywano psami Świętego Jana. Ponadto, kynolodzy twierdzą, iż są one dalekimi krewnymi labradorów i obecnych spanieli.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz nastepną galerię >