Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Galerie > Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat
24.03.2022 18:54

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Ewa Zgrabczyńska, Katarzyna Dowbor, Joanna Krupa
fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Slajd 1 z 10

fot. facebook.com/Ewa-Zgrabczyńska-Rebelia-GOGH

Polska zoolog, dyrektorka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego i wybawicielka Nieumarłych Tygrysów. Prywatnie ratuje zwierzęta, użyczając im własnego domu i gospodarstwa. Od czasu ataku Rosji na Ukrainę mocno angażuje się w ewakuowanie zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt z zawładniętego wojną kraju.

Slajd 2 z 10

fot. screen z: dziendobry.tvn.pl/

Polska aktywistka kocha zwierzęta, a ich los nie jest jej obojętny. Działa z ramienia Fundacji Viva! i od lat koordynuje kampanię ratowania koni z Morskiego Oka. Przyczyniła się także do odebrania z cyrku niedźwiedzia Baloo, dzięki czemu trafił do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Slajd 3 z 10

fot. instagram.com/joannakrupa/

Oprócz tego, że jest znaną osobowością telewizyjną i modelką, "Dżoana" spełnia się także w roli aktywistki działającej na rzecz obrony praw zwierząt. Wzięła udział m.in. w nagiej sesji zdjęciowej w ramach kampanii dla PETA. Modelka protestowała również przeciwko noszeniu futer, a w prowadzonym przez siebie programie telewizyjnym zachęcała do adopcji bezdomnych psów, a także wspiera polskie schroniska.

Slajd 4 z 10

Dorota Sumińska, fot. facebook.com/ZWIERZOstacja

To jedna z najbardziej znanych lekarek weterynarii w Polsce, publicystką i propagatorką dobrego traktowania zwierząt. Walczy o poprawę dobrostanu zwierząt za pośrednictwem programów telewizyjnych i audycji radiowych. Wraz z córką prowadzi także kanał na YouTube: "ZWIERZĘ Ci się".

Slajd 5 z 10

fot. instagram.com/aga_wozniak_starak/

Prezenterka i dziennikarka, która znana jest ze swojej miłości do zwierząt. W 2021 roku wsparła akcję #EUforAnimals, której celem było utworzenie w Komisji Europejskiej Stanowiska Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt. Gwiazda sama ma kilka psów i aktywnie zachęca swoich obserwatorów do adopcji bezpańskich zwierząt.

Slajd 6 z 10

fot. instagram.com/adwokatka_zwierzakom/

Adwokatka, działaczka społeczna i ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Jest autorką książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, a także bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata". W 2020 roku dokonała niemożliwego: wygrała toczącą się od ponad 10 lat sprawę dotyczącą znęcania się nad karpiami w warszawskim sklepie E. Leclerc

Slajd 7 z 10

fot. instagram.com/ostaszewskamaja_official/

Aktorka i działaczka społeczna, zaangażowana w akcje na rzecz ochrony praw zwierząt m.in. zakazujące chowu klatkowego w całej Unii Europejskiej i sprzeciwiające się niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt w chowie przemysłowym. Apelowała także o podpisy pod petycją dotyczącą zakazu sprzedaży żywych karpi.

Slajd 8 z 10

Emma Szpura, fot. instagram.com/ptasiamama/

Jest technikiem weterynarii, wolonatriuszką "Gruszętnika" i zooaktywistką prężnie działającą w mediach społecznościowym. Zajmuje się ratowaniem ptaków, głównie miejskich gołębi. Na swoim profilu Ptasia Mama odczarowuje stereotypy narastające wokół tych zwierząt i przekonuje ludzi, że one również są pięknymi i wdzięcznymi istotami.

Slajd 9 z 10

Olga Tokarczuk, fot. Piotr Molecki/East News

Olga Tokarczuk jest laureatka Literackiej Nagrody Nobla i założycielką fundacji zajmującej się m.in. działalnością na rzecz praw zwierząt oraz ich kulturowej obecności w życiu ludzi. Jest wegetarianką. Podczas spotkania z czytelnikami apelowała, że przyszedł czas, żeby wpisać do konstytucji zwierzęta.

Slajd 10 z 10

fot. instagram.com/katarzyna_dowbor_official/

Prezenterka i dziennikarka wrażliwa na krzywdę zwierząt. Kiedy zauważyła, że uczestnicy programu "Nasz Nowy Dom", którego jest prowadzącą, zaniedbują swoje zwierzęta, od razu zareagowała. Jest miłośniczką zwierząt i w domu ma grono pupili, z którymi często pozuje do zdjęć. Często angażuje się w kampanie społeczne, podczas których poleca zwierzęta do adopcji.

Tagi: