Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Sposoby, by pomóc naszemu pupilowi przetrwać sylwestra
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków- głowią się co roku właściciele czworonożnych pupili? Problem jest powtarzany konsekwentnie od lat, a 31 grudnia to najgorszy dzień w kalendarzu sympatycznych futrzaków. Żeby zrozumieć ich strach przed hucznymi wystrzałami, warto zajrzeć do naszego artykułu!
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków to pytanie kluczowa w przypadku mieszkańców szczególnie większych miast, którzy mają zwierzęta domowe. Pupile nie mają łatwego życia, a my, ludzie, szczególnie przyczyniamy się do niekomfortowych warunków ich bytu. Powitanie Nowego Roku nie musi już być straszne!
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków?
Psy czy koty, które uważane są za najpopularniejszy rodzaj domowych zwierząt, chętnie wykazują na co dzień inicjatywę zabawy, czy kontaktu z człowiekiem. Oczywiście, na różne sposoby. Niekiedy pragną one jednak spokoju o czym, jako właściciele i istoty rozumne, musimy pamiętać.
Powitanie Nowego Roku różnego rodzaju wybuchami niekiedy paraliżuje czworonogów, a my podpowiadamy, dlaczego i jak uniknąć strachu w tym roku!
Żeby zrozumieć istotę strachu przed nieplanowanymi wybuchami, trzeba podkreślić problematykę zagadnienia, dlaczego psy panikują w sylwestra? Tym sposobem unikniesz niedopowiedzeń i w końcu zrozumiesz swojego pupila!
Odpalanie fajerwerków i różnego rodzaju rac ma przede wszystkim związek z głośnym i bardzo donośnym pogłosem, który niewątpliwie działa negatywnie na słuch psa.
Wart tutaj podkreślenia jest fakt, że ulubiony przyjaciel człowieka ma cztery razy bardziej wyczulone uszy na wszelkie dźwięki, aniżeli istota ludzka.
Zwierzęta i stres
Opierając się na takim założeniu, musisz sobie uświadomić, że pies znajduje się bardzo stresującej sytuacji, gdy wybija północ 31 grudnia. Oprócz tego, że jego słuch jest delikatny, same wybuchy nie są dla niego czymś, z czym spotyka się na co dzień.
W takim razie czy pies może ogłuchnąć przez fajerwerki, brzmi twoje następne pytanie. Odpowiedz jest trudna do sprecyzowania.
Niektóre zwierzęta rzeczywiście pod wpływem bardzo hucznych imprez na świeżym powietrzu mogą chwilowo zatracić orientację względem słuchu, jednak zazwyczaj problem leży w ataku paniki.
Ta z kolei objawia się widocznym przerażeniem w oczach, skomleniem, szukaniem kontaktu z właścicielem i nadmierne drgawki.
Czy fajerwerki ranią zwierzęta?
Sam zakup, a następnie puszczanie fajerwerków nie koliduje w zdrowie zwierząt. Jeżeli jednak nasz czworonożny przyjaciel będzie znajdował się w pobliżu miejsca, w którym dokonuje się proces odpalenia tych specyficznych rac, to oczywiście istnieje możliwość poparzenia się nimi.
Jednak bardziej zwróciłybyśmy uwagę na ludzi, którzy decydują się na pirotechniczne szaleństwo. Na tak sformułowane pytanie, dlaczego fajerwerki ranią zwierzęta, odpowiedziałybyśmy, że domowi pupile nie mogą się patrzeć na głupotę niektórych ludzi.
Na skutek nieodpowiedniego umocowania fajerwerków w ziemi i w następstwie złe odpalenie tracą poszczególne części ciała.
Niestety problem ten nasilił się w ostatnich latach ze względu na pojawienie się na rynku coraz to nowszych rac i atrybutów pirotechnicznych, które chętnie kupujemy na tę szczególną okazję.
Jak poradzić sobie z psem podczas sylwestra, skoro już wiemy, dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Bardzo wiele osób radzi sobie ze swoim domowym pupilem na różne sposoby, choć najpopularniejszym wciąż jest motyw zamykania psa w łazience czy oddzielnym pokoju.
Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie z tej kryzysowej sytuacji. Oddzielając psa od właściciela podczas stresującej sytuacji jest niewłaściwym krokiem, ponieważ zwierzę wtedy jeszcze bardziej jest zdenerwowane. Szybsze bicie serca może doprowadzić do niekontrolowanego ataku, a nawet zawału.
Tabletki nasenne dla psa w sylwestra
Kolejnym tematem w kontekście kwestii jak uchronić psa przed fajerwerkami, jest zapewnienie czworonożnemu przyjacielowi jak najlepszą ochronę podczas sylwestrowej zabawy.
Chociaż w tym momencie to ostatnie słowo brzmi paradoksalnie, właściciele futrzanych przyjaciół powinni mieć na uwadze zdrowie towarzyszy. Jeżeli rzeczywiście zależy im na spokoju psów, to najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zostanie w domu z ulubieńcem.
Ostatecznym rozwiązaniem jest podanie zwierzętom środkom nasennym i to właśnie nimi posiłkują się ludzie chcący pobawić się tego wieczoru. Jak wygląda cały proces przyjmowania leku i czy rzeczywiście działa?
Należy pamiętać, że lek to bardzo konkretna propozycja o silnym działaniu i dlatego skłaniałybyśmy się ku czemuś delikatniejszemu w stylu środków uspokajających.
Te natomiast powinny być oparte o ziołową bazę, z racji na właściwości lecznicze. Żeby przyzwyczaić psi organizm do takich zdrowotnych wspomagaczy, zalecamy stosowanie ich już na kilka tygodni przed samą nocą sylwestrową.
Powszechnie znany i stosowany jest lek Sedalin, który rzeczywiście obniża fizyczność ulubieńca podczas stresujących sytuacji, jednak emocje są wciąż nieokiełznane. To powoduje niezdrową rozbieżność w działaniu, ponieważ tak naprawdę rozwiązuje tylko jeden z problemów, a wielki strach wciąż pozostaje bez zmian.
Jak uchronić psa przed fajerwerkami?
Chociaż wymieniłyśmy wam kilka sposobów na sylwestrowe niebezpieczeństwo, niestety nie każdy z przytoczonych środków ma dużą moc skuteczności. Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków, mimo że są przytulane przez właścicieli?
To bardzo proste- wówczas domowi ulubieńcy zdają sobie sprawę, że dzieje się coś złego i reagują gwałtownie na wszelkie zachodzące zmiany, czyli właśnie zbliżenie człowieka. Dodatkowo bardzo dosadny dźwięk fajerwerków w żaden sposób nie stymulują ich stresu!
Łapanie psa, a w następstwie jego związanie podczas Nowego Roku jest traumatycznym przeżyciem dla niego. Powinniśmy się wystrzegać takich gestów i ruchów, ponieważ możemy jeszcze bardziej zaszkodzić przyjacielowi.
Najlepszym i najbardziej zdroworozsądkowym rozwiązaniem wydaje się obecność psa i człowieka w jednym pokoju, choć bez nadmiernych kontaktów ze strony właściciela.
Czy fajerwerki są niebezpieczne dla zdrowia zwierząt?
Odpowiadając na tytułowe pytanie, dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków, należy uwzględnić ich strach przed tym, co nieznane. Pisałyśmy już o delikatniejszym słuchu tych istot, a niecodzienna obecność rac w ich życiu potęguje stres związany z ich akceptacji wybuchów podczas tej jednej dorocznej imprezy.
Głośne krzyki i śmiechy na porządku dziennymi zazwyczaj wprawiają czworonogów w osłupienie, jednak nie da się tych rzeczy w żaden sposób przyrównać do strzelających fajerwerków. Niebezpieczeństwo dla zdrowia polega więc na ogłuszającym wręcz dźwięku wystrzeliwanych rac.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że już wiesz, dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków i jak konsekwentnie nie doprowadzić do sylwestrowej rozpaczy twojego Fafika lub Reksia. Twoje obecność będzie najlepszym lekarstwem i środkiem zaradczym na dźwięki, których niestety zwierzak doświadczy podczas noworocznej nocy.
Pamiętaj jednak o tym, że twoje ruchy mają znaczenie, dlatego nie wykonuj żadnych drastycznych gestów. Tym bardziej nie zmuszaj zwierzęcia do żadnych czynności. Widząc twój wzrok z pewnością będzie mu lżej na sercu, a kolorowe niebo nie będzie dla niego wówczas aż na tyle istotne.
To twój psi przyjaciel, więc musisz o niego zadbać w jak najlepszy sposób, w końcu niebezpodstawnie trafił właśnie do ciebie.
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków- ZOBACZ ZDJĘCIA:
Choć na co dzień psy są bardzo towarzyskie, niestety Sylwester nie należy dla nich do udanych ze względu na głośne fajerwerki.
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Ponieważ są bardzo odnośne! Tego dnia lepiej zapalić zimne ognie.
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków, zwłaszcza w dużych miastach? Kumulacja efektów pirotechnicznych jest tu zatrważająca!
Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Wystarczy spojrzeć na ich wystraszone oczy podczas wybuchów!
ZOBACZ TEŻ:
- Szampan upija szybciej niż wódka?! Lepiej nie przesadzać z babelkami
- Czy koty się kąpie? Wszystkie argumenty za i przeciw
- Dlaczego kot miauczy? WSZYSTKO o kocim miauczeniu