Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego psy zakopują kości? Wszystkiemu winna jest ewolucja
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 15.01.2019 15:29

Dlaczego psy zakopują kości? Wszystkiemu winna jest ewolucja

Dlaczego psy zakopują kości?
Fot.: SNGPhotography , pixabay.com

Dlaczego psy zakopują kości? To pytanie przynajmniej raz w życiu zadał sobie każdy właściciel czworonoga, który swoje skarby zazwyczaj lokuje kilka centymetrów pod ziemią. Tymczasem odpowiedź, nie jest aż tak oczywista: genezy kopania dołów na psie smakołyki można bowiem doszukiwać się w ewolucyjnej przeszłości psa!

Twój ogródek jest pełny mniejszych i większych kopców, ale doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że to nie wina kreta? Czas wyjaśnić sobie przyczynę takiego postępowania psa, dlatego będziemy musiały się odwołać do szeroko rozumianej psiej historii! Jak się okazuje – to właśnie rozwój ludzkości i świata dał psu poważne powody ku temu, by posiłek zakopywać w ziemi!

Dlaczego psy zakopują kości? Ewolucja

Żeby odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie, będziemy musieli się cofnąć do bardziej odległych czasów, kiedy czworonożni pupile nie były jeszcze uznawane za najlepszych przyjaciół człowieka. Tym bardziej jedzenie było na wagę złota, a o suchych karmach czy gotowych daniach nikt wówczas nie słyszał.

Psy były zdane na siebie i na to, co akurat udało się im upolować – ich instynkt przetrwania był na tyle silny i umocniony w psychice, że zwykle potrafiły zjeść praktycznie wszystko. Zatem nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że przodkowie dzisiejszych psów musieli przybierać agresywną postawę podczas wszelkiego rodzaju polowań na drobniejszą zwierzynę – w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej pożywienia.

Czasami udawało się zdobyć tyle pokarmu, który trzeba było gdzieś i w jakiś sposób zmagazynować. Idealnie do tego nadawały się różne szczelinki między kamieniami, ale zazwyczaj psy po prostu kopały niewielkie doły, by żywność trzymać w dosyć suchym i ustronnym miejscu.

Zakopywanie jako znak dla właściciela pupila

Odpowiadając na pytanie, dlaczego psy zakopują kości, warto również wskazać na fakt, że robią to nie tylko ze względu na zachowanie jedzenia na potem (choć jest to priorytetowe w najczęstszych przypadkach). Gdy chowają swoją ulubioną zabawkę czy inny przedmiot, pokazują swojemu właścicielowi, że chcą być uwielbiane i darzone uwagą. Staraj się codziennie poświęcać swojemu pupilowi czas!

Dlaczego psy zakopują kości nawet wtedy, gdy żyją w dobrobycie? Zwierzak najzwyczajniej w świecie może mieć frajdę z chowania rzeczy, a my, widząc jego radość w oczach, nie powinnyśmy mu tego zabraniać. Gdy jednak nasili się jego skłonność do gromadzenia przedmiotów w różnych miejscach i najrozmaitszych pomieszczeniach, warto udać się na wizytę do psiego behawiorysty.

Nasz pupil również może ukrywać ulubione przekąski z bardziej prozaicznych powodów: po prostu chce, aby na niego czekały! Szczęście z ich późniejszego odnalezienia jest bezcenne, a sam psiak ma świetną zabawę z chowania (i odnajdywania) smakołyków.

Psy i kości: historia niezgody

Idąc tym tropem, możemy powiedzieć, że udomowione pupile wciąż chętnie odnoszą się do takich sposobów gromadzenia reszty posiłków, ponieważ nawyk przetrwania wciąż jest mocno utrwalony w ich świadomości. Czemu zatem akurat to właśnie kości pojawiają się w naszym tekście? Choć to właśnie one często stanowią główny motyw popularnych seriali/ filmów/ książek o zwierzętach, okazuje się, że są one szczególnie niezdrowe dla psów starszej daty.

Okazuje się bowiem, że gryzienie twardych powierzchni, które cechują tytułowe kości czy kamienie, powoduje nie tylko niszczenie zębów, ale również ma negatywny skutek dla całego organizmu. Nasz ulubieniec może doświadczyć uszkodzenia nerek, mięśnia sercowego czy nawet stawów. Brzmi to wszystko bardzo poważnie, dlatego reagujmy, gdy zobaczysz częste jedzenie kości przez psa.

Kolejnym pytaniem, które się wyłania z poprzednich opisów, brzmi: dlaczego psy zakopują kości, skoro są dla nich w nadmiarze szkodliwe? Zwierze po prostu nie wie, że zwykła w swojej formie kostka tak bardzo naraża je na choroby. Jednak ty po naszej lekturze powinnaś jak najbardziej mieć na uwadze jego zdrowie i to, co chomikuje pod swoją budą!

Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego pies zakopuje kości i inne smakołyki! Ewolucja jak najbardziej przyczyniła się do zakopywania przez zwierzęta jedzenia, a zaczerpnięte nawyki wciąż możesz oglądać w swoim domu, jeżeli jesteś właścicielem czworonożnego pupila. Jedzenie od zawsze stanowiło świętość dla zwierząt, które dawało im siłę, ale przede wszystkim pozwalało dalej żyć.

Jeżeli jednak widzisz swojego pupila, robiącego zapasy na później, nie musi to koniecznie oznaczać zostawienie w dziupli czegoś jadalnego. Chowając zabawki, czy innego rodzaju przedmioty mogą sygnalizować o tym, że posiadają swoje skarby, do których nikt nie powinien mieć dostępu. Tak jak lokata w banku, czy oszczędności- pies jak widać również takie ma!

Dlaczego psy zakopują kości? Mamy zdjęcia, które pokażą ich miłość do chomikowania:

dlaczego psy zakopują kości

Dlaczego psy zakopują kości i inne zabawki? Ewolucja pokazała, że instynkt przetrwania psa jest bardzo powiązany z faktem gromadzenia przez zwierzęta jedzenia.

dlaczego psy zakopują kości

Odpowiadając na pytanie dlaczego psy zakopują kości czy patyki, warto mieć na uwadzę genezę ich sposobu na przeżycie w trudnych warunkach.

dlaczego psy zakopują kości

Psy kochają kopać dziury i chować do nich rzeczy również ze względu na zabawę. Dlaczego psy zakopują kości? By mieć więcej radosci z ich odnalezienia!

dlaczego psy zakopują kości

Teraz już wiesz, dlaczego psy zakopują kości- instynkt przetrwania wciąż jest dla nich utożsamiany z chomikowaniem ulubionych rzeczy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego koty boją się ogórków? Kontrowersyjne filmiki podzieliły właścicieli kotów
  2. Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Co to oznacza
  3. Gdzie koty lubią być głaskane? Mapa kociego ciała

źródła: psy.pl, zaklinaczpsow.pl