Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza
Dlaczego koty ugniatają łapkami miękkie powierzchnie czy kolana właściciela? Na co dzień zauważamy ich różne zwyczaje, niektóre z nich budzą w nas niepewność, inne zaciekawienie, a jeszcze inne potrafią rozbawić nas do łez. Co oznacza ugniatanie łapkami? Czy ugniatając, kot czuje strach, błogostan czy może stres? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule.
Nie zawsze wiemy, co zwierze chce nam zakomunikować. Na co dzień obserwujemy ich różne zachowania, dlatego staramy się odpowiednio je interpretować i zapewnić naszym pupilom jak największy komfort. Jeżeli chodzi o zupełnie niezrozumiałą dla nas czynność ugniatania łapkami powierzchni przez kota, byłoby dobrze poznać genezę tego zachowania i postarać się zrozumieć jego wydźwięk. Jeżeli zaobserwowaliście tego typu zachowanie u waszego kota, zapraszamy do lektury.
Dlaczego koty ugniatają? Jest to związane z ich wychowaniem
Jeżeli posiadasz kota, pewnie zauważyłeś, że wykonuje on charakterystyczne ruchy łapkami, przypominające ugniatanie ciasta. Koty zazwyczaj robią to na miękkich powierzchniach, a ulubionymi są poduszki, sofy lub… ludzkie kolana. Odpowiedzi tłumaczących osobliwe zachowanie kota według ekspertów może być kilka. Zwierzęta te są bardzo instynktowne, a ich działania nie są przypadkowe.
Czy ugniatanie łapek to wynik stresu?
Dla niektórych kocich behawiorystów to niecodzienne zachowanie kota jest wynikiem złych doświadczeń, stresu lub zdenerwowania. Szczególnie w momentach, kiedy kot robi to rzadko i dodatkowo wyciąga swoje pazurki. Inni specjaliści twierdzą, że ugniatanie w żadnym wypadku nie jest wynikiem stresu, a jego genezy należy szukać w najmilszym dla kota okresie życia. Jak jest naprawdę?
Ugniatając łapkami, kot mówi: ‚to moje miejsce, to mój człowiek’
Popularna opinia w środowisku badaczy kociego zachowania głosi, że kocie ugniatanie jest związane z zaznaczaniem ich terytorium. Zwierzęta te mają różne sposoby na zostawianie swojego zapachu, jedną z nich jest ocieranie się o właściciela — nie robią tego wyłącznie dlatego, że jest im dobrze. Podobnie jest w przypadku, kiedy ocierają swoją mordką o twoją twarz. Jak się okazuje, łapki również służą do pozostawiania swojego zapachu. W ich poduszeczkach znajdują się gruczoły zapachowe, które są uwalniane, kiedy kot ugniata łapki o miękkie powierzchnie. Nie bez powodu wybiera twoje kolana, w ten sposób chce przekazać innym osobnikom, że jesteś już ‚zajęty’.
Pamiątka z dzieciństwa
Inni twierdzą, że kocie ugniatanie, to instynktowny nawyk, mający swą genezę w kocim dzieciństwie. Koty, które są karmione przez matkę, naciskają jej brzuch łapkami po to, aby pobudzić przepływ mleka przez sutki. Powtarzanie tych zachowań w późniejszym życiu nie jest więc niczym złym – po prostu jest działaniem instynktownym, mającym na celu wywołanie pozytywnych odczuć zakodowanych w pamięci kota.
Dlaczego kot ugniata mi brzuch? Jeżeli to zauważysz, możesz być pewny, że kot czuje się przy tobie bezpiecznie — może to brzmieć zabawnie, ale jesteś dla niego kimś, kim była jego kocia mama. Koty ugniatają różnie powierzchnie, dlatego możesz zastanawiać się też, dlaczego kot ugniata poduszkę? Oczywiście z tych samych względów — chodzi tu głównie o powierzchnię i miękkość, która kojarzy się z matką.
ZOBACZ UROCZE KOTKI:
Ugniatanie łapkami jest związane z przeszłością kota, a dokładnie momentem, kiedy był karmiony przez matkę.
Ugniatanie ludzkich kolan może mieć również związek z zostawieniem przez zwierze swojego zapachu.
Jeżeli twój kot ugniata twój brzuch lub kolana łapkami, możesz być pewny, że czuje się przy tobie bezpiecznie.
Ugniatanie łapkami nie powinno wzbudzać w nas zaniepokojenia.
Ugniatanie łapkami należy do czynności, które świadczą o dobrym samopoczuciu kota.
ZOBACZ TEŻ:
- Jaki kot dla dziecka? Rasy kotów, które uznawane są za świetne dla dzieci
- Gdzie koty lubią być głaskane? Mapa kociego ciała
- Ile koty mają palców? 90% ludzi podaje ZŁĄ odpowiedź