Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego kot na mnie poluje? Niezwykłe powody, które zadziwiają
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 06.02.2019 18:03

Dlaczego kot na mnie poluje? Niezwykłe powody, które zadziwiają

Dlaczego kot na mnie poluje? Niezwykłe powody, które zadziwiają
fot. unsplash.com Seven Song

Dlaczego kot na mnie poluje? Masz wrażenie, że twój zwierzak tylko czeka na moment, by na ciebie napaść? A może chodzi za tobą krok w krok, a gdy na moment tracisz czujność, od razu atakuje? Dowiedz się, co nim kieruje: niezwykłe powody, które zadziwiają.

Chociaż koty towarzyszą nam od tysięcy lat, wiele ich zachowań i przyzwyczajeń wciąż stanowi zagadkę dla opiekunów. Na przykład, dlaczego podopieczni z takim upodobaniem czają się na nich w korytarzach, obserwują, a później próbują upolować. Czy to element walki o dominację? Niewinna zabawa? A może zwierzak próbuje okazać swoją niechęć? Dowiedz się, co chodzi po głowie twojemu mruczkowi i jak oduczyć go niepożądanych zachowań!

Dlaczego kot na mnie poluje?

Koty są z natury drapieżnikami, czego nie przezwyciężyły lata wspólnego życia z ludźmi. Niestety, ich właściciele często o tym zapominają. Czasami polowanie na nogi albo ręce właściciela stanowi próbę zachęcenia do wspólnej zabawy.

Jednak niekiedy sprawa bywa o wiele bardziej skomplikowana. W grę wchodzi niezdrowy tryb życia, problemy psychiczne, a nawet choroba. Dlaczego kot na mnie poluje? Oto możliwości, dlaczego nasz mruczek zachowuje się w tak dziwny sposób.

Próbuje rozładować energię

Jeśli opiekun znika na długie godziny, a kot pozostaje w mieszkaniu bez towarzystwa, zaczyna odczuwać niedosyt ruchu i zabawy. Dlatego próbuje rozładować energię poprzez zabawę w „kotka i myszkę” ze swoim panem. Problem powinien zniknąć, jeśli codziennie zapewnisz mu odpowiednią dawkę rozrywki.

Z powodu stresu

Niedawno się przeprowadziłeś lub dokonałeś gruntownego remontu? A może twój kot źle znosi hałas z pobliskiej budowy lub boi się odgłosów za oknem? Każdy z czynników może wywołać u mruczka spory stres. Żeby sobie z nim poradzić, zaczyna przekierowywać agresję na właściciela. Wtedy należy porozmawiać z weterynarzem lub behawiorystą, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego zwierzaka.

Jest chory

Czasami przyczyną dziwnego zachowania zwierzaka jest choroba. Nie potrafi poradzić sobie z bólem i niedyspozycją. Próbuje więc zwrócić na siebie uwagę właściciela, a także, choć na moment, zagłuszyć dolegliwości. W takim wypadku niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Ponosi go entuzjazm

Niekiedy zachowanie kota wynika ze zbytniego zapędzenia się podczas zabawy. Łatwo mu się zapomnieć, szczególnie jeśli właściciel nie stawia wyraźnych granic, kiedy powinien przestać. Kiedy mruczek zaczyna drapać cię i gryźć podczas wspólnych aktywności, musisz stanowczo i spokojnie powiedzieć „nie”. Nie robi tego złośliwie ani ze złej woli: po prostu brakuje mu wyczucia.

Jak sprawić, by kot przestał na nas polować?

Jeśli udało się wykluczyć chorobę i stres u zwierzaka, a zaczepki kota utrudniają nam odpoczynek i funkcjonowanie, trzeba natychmiast podjąć odpowiednie środki. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zapanujemy nad mruczkiem i nauczymy go skutecznie, że niektóre zachowania są niedopuszczalne.

Nie uciekaj przed kotem

Ten błąd popełnia wielu właścicieli. Pozwalają oni kotu gonić za sobą, jakby grali w berka. Jednak w taki sposób tylko utwierdzają go w przekonaniu, że są zwierzyną, a on łowcą, który musi ich dopaść i pokonać.

Ręce to nie zabawki

Dlaczego kot na mnie poluje? Nawet najbardziej uważny mruczek może zadrapać właściciela, kiedy będzie próbował złapać jego dłoń podczas zabawy. Takie urazy potrafią być naprawdę dotkliwe! Dlatego do wspólnych igraszek używajmy raczej zabawki na sznurku lub wędce, a nie gołych rąk.

Pozwól kotu się wyciszyć

Jeśli zabawa idzie za daleko i nadszedł czas, by przerwać harce, daj kotu dojść do siebie w ciszy i spokoju. Nie zaczepiaj go, nie dotykaj i nie zagaduj. Poczekaj co najmniej kwadrans, aż zupełnie ochłonie. Warto o tym pamiętać szczególnie wieczorem, jeżeli pupil nie daje nam spokojnie przespać nocy i domaga się towarzystwa.

Nie zachowuj się agresywnie

Podnoszenie głosu, gwałtowne ruchy i karanie zwierzaka przez ignorowanie są absolutnie niedopuszczalne. Nie pomogą nam rozwiązać problemów mruczka – wręcz przeciwnie! By nauczyć kota odpowiedniego zachowania, potrzebna jest stanowczość i konsekwencja, a nie krzyki i nerwy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego kot na mnie poluje

Dlaczego mój kot na mnie poluje: to pytanie zadaje sobie wielu opiekunów mruczków.

dlaczego kot na mnie poluje

Czasami kocie ataki wynikają z tego, że zwierzak ma za mało okazji do zabawy i rozładowania energii.

dlaczego kot na mnie poluje

Niestety, czasem zachowanie kota wynika ze stresu albo choroby.

dlaczego kot na mnie poluje

Właściciele muszą stawiać wyraźne granice, jakie kocie zachowania są niedopuszczalne.

dlaczego kot na mnie poluje

Nie wolno krzyczeć na kota! Należy zachowywać się spokojnie, ale stanowczo, bo inaczej tylko pogorszymy jego problemy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Lista NAJGROŹNIEJSZYCH trucizn dla kota. Właściciele, uważajcie!
  2. Nieustraszone koty. TOP 5 filmów, w których grają niezwykłe koty
  3. Mity o kotach. 7 najczęściej powielanych mitów na temat kotów