Czym karmić kota? Wszystko, co trzeba wiedzieć o kocim odżywianiu
Czym karmić kota? To pytanie zadaje sobie wiele początkujących posiadaczy tych uroczych czworonogów. Jak powinniśmy odżywiać naszego kota, by dostarczyć mu jak najwięcej witamin i minerałów? Jeśli zastanawiacie się nad tym, powinniście przeczytać ten artykuł.
Czym karmić kota? Dla wielu osób to bardzo problematyczna kwestia. Jakie produkty powinniśmy podawać naszemu pupilowi, by zapewnić mu wszystko, co najlepsze? Sprawdźcie to razem z nami!
Jak i czym karmić kota? Ceny, koszt
Wokół żywienia kotów narosło wiele mitów. Najwyższy czas skonfrontować je z rzeczywistością. Jak prawidłowo karmić kota? Jakie posiłki należy mu podawać? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że karmienie naszego mruczka jest ściśle związane z możliwościami finansowymi właścicieli. Dlatego też podczas konstruowania odpowiedniej diety dla naszego kota, powinniśmy zadbać nie tylko o różnorodność posiłków, lecz także pomyśleć o zasobności naszego portfela.
Czym karmić koty?
Niektórzy uważają, że koty można karmić resztkami posiłków. Czy jest to zgodne z prawdą? Niestety, nie powinniśmy podawać naszemu kotu resztek z obiadu. Koty to urodzone łasuchy, ale nie powinniśmy im ulegać, gdy przymilają się do nas pod stołem podczas rodzinnego spotkania. Jedzenie, które my spożywamy, zawiera duże ilości soli i fosforu, co niekorzystnie wpływa na nasze zwierzęta. Dlaczego? Organizm kota jest skonstruowany zupełnie inaczej niż organizm ludzki. Chociaż w wielu aspektach jesteśmy podobni – w końcu zarówno koty, jak i my jesteśmy ssakami – to musimy brać pod uwagę diametralne różnice między nami. Układ pokarmowy kota jest inny niż układ pokarmowy człowieka, dlatego warto postawić na pokarm przeznaczony właśnie dla nich.
Czym karmić kota?
Dieta naszego pupila powinna być bogata w mięso, a także w produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponadto warto pamiętać o warzywach, a także pozostałych produktach roślinnych.
Ryby są potrzebne w diecie kota. Zawierają sporą dawkę witamin, a ponadto są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3. Trzeba jednak zachować umiar. Chociaż w bajkach animowanych koty zajadają się rybami, to rzeczywistość nieco różni się od telewizyjnych opowieści.
Ryby w kociej diecie
Nie wszystkie ryby są dobre dla naszego mruczącego przyjaciela. Mięso ryby zawiera tiaminazę — enzym, który jest odpowiedzialny za wypłukiwanie z organizmu witaminy B1. Niedobór tej witaminy może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych naszego kota. Problematyczna jest również kwestia ości. Są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Musimy być bardzo ostrożni przy podawaniu rybnego posiłku. Jeśli decydujemy się na ryby w kociej diecie, zrezygnujmy z podawania surowych ryb, a wybierajmy raczej gotowe produkty rybne, przeznaczone specjalnie dla kociaków.
Jak często i czym karmić kota?
Jeśli twój kot ma stały dostęp do karmy w swojej ulubionej miseczce, powinna włączyć ci się lampka ostrzegawcza. Przekarmianie kota prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji -poważnych powikłań i problemów zdrowotnych.
Aby tego uniknąć, należy odpowiedzieć sobie na proste pytanie. Ile razy dziennie kot powinien jeść? Nasz zwierzak powinien dostawać około 3-4 posiłki dziennie.
Rodzaje karmy
Przede wszystkim warto powiedzieć, jakie są rodzaje karm dla kotów. Karmę dla kotów dzielimy na suchą (najczęściej występuje w postaci chrupek) oraz mokrą. Jak sama nazwa wskazuje, mokra karma dla kota charakteryzuje się zwiększoną zawartość wody w porównaniu z suchą karmą. Mokre karmy mają obniżoną kaloryczność, dlatego są szczególnie rekomendowane kotom z nadwagą.
Do wyboru mamy wiele opcji — pokarm w saszetkach, w puszkach czy na tackach. Spożywanie mokrej karmy przez kota, który ma kilka nadprogramowych kilogramów, zdecydowanie obniży jego wagę.
Karma sucha czy mokra?
Większość właścicieli stosuje mieszaną dietę, w której dominuje zarówno mokra, jak i sucha karma. Taka równowaga przyzwyczai naszego pupila do różnego rodzaju posiłków. Warto nadmienić, że większość karm leczniczych występuje tylko w suchej formie. Warto zapoznać naszego mruczka z dwoma rodzajami karmy. Przeciwnicy tej metody uznają, że tak zbilansowana dieta może doprowadzić do zaburzenia odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Czym karmić kota domowego? Koty to drapieżniki, a polowanie dla większości z nich to chleb powszedni. Zdobywanie jedzenia dla wielu kotów jest codziennością, więc jeśli chcemy zadbać o potrzeby emocjonalne naszego pupila, który przebywa w domowych warunkach, możemy umożliwić mu zdobywanie pokarmu. Jak to zrobić? Wystarczy, że wykażemy się odrobiną kreatywności. Możemy ukryć jedzenie w misce lub w zabawkach i pozwolić kotu na to, by sam go zdobył. Dzięki temu nasz mruczek będzie szczęśliwy!
Czym karmić kota który nie chce jeść?
Czym karmić chudego kota? Jeżeli twój kot jest niejadkiem, a ty dwoisz się i troisz, by zaczął znowu jeść, ale nic nie przynosi odpowiednich rezultatów, poniżej znajdziesz kilka skutecznych porad na to, by twój kot odzyskał apetyt. Brak apetytu u kota często jest spowodowany chorobą. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, na pewno znajdzie rozwiązanie na kocie bolączki.
Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?
Przede wszystkim powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Nie zmusisz kota do jedzenia. Pamiętaj — nic na siłę! Mruczki bardzo źle reagują na stres, więc wykazaż się cierpliwością.
Jeśli twój kot nie chce jeść, pamiętaj, by jego posiłki były dobrze zbilansowane i zawsze świeże. Możesz karmić go rzadziej, ale zadbaj o to, by pokarm był bardziej treściwy, bogaty w witaminy i minerały, niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Wybieraj mniejsze opakowania karmy, które kot zje w ciągu jednego posiłku. Nie pozwól, by jedzenie się marnowało.
Czym karmić malutkiego kotka?
Małe kotki najczęściej są karmione przez matkę. Nie zawsze jednak mleko matki jest odpowiednie dla nowo narodzonego kota. Dzieje się tak w przypadku, gdy matka jest nosicielką wirusa białaczki i karmiąc może przekazać chorobę młodemu. W takim przypadku najlepiej oddzielić małego kota od matki i być czujnym. Nie możemy pozwolić na to, by ssał mleko matki. Jeśli w pobliżu nie ma kociej mamy, musimy wiedzieć, jaki jest najlepszy sposób na karmienie małego kota.
Czym karmić miesięcznego kota?
Malutkie koty nie mają w pełni wykształconego układu pokarmowego, a ich żołądek jest naprawdę niewielkich rozmiarów, dlatego mięsne posiłki są dla nich zbyt ciężkostrawne. Zastąpmy je mięsnym wywarem, który możemy wymieszać z preparatem mlekopodobnym. Mleko należy podawać od początku życia kotka przez około 3-4 tygodnie. Po tym czasie należy zacząć dokarmiać małe koty. Dzięki temu jego przewód pokarmowy prawidłowo się rozwinie.
Czym karmić kota chorego na nerki?
Jeżeli twój kot cierpi na chorobę nerek, powinieneś wprowadzić mu specjalną dietę. Czym karmić chorego kota? Na co zwrócić szczególną uwagę? Koty cierpiące na niewydolność nerek powinny mieć odpowiednio zbilansowaną dietę. Dieta chorego kota powinna być niskobiałkowa. Dla chorych nerek duża ilość białka może okazać się zbyt obciążająca. W diecie chorego mruczka nie powinno zabraknąć również fosforu. Poza tym, zadbajmy o uzupełnienie w kwasów omega-3 i omega-6. Regulują ciśnienie krwi i zmniejszają występowanie stanów zapalnych. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu naszego pupila. Nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu, szczególnie podczas choroby!
Czym karmić kota? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu, nie macie wątpliwości, w jaki sposób karmić koty. To krótkie kompendium wiedzy świetnie sprawdzi się zarówno dla świeżo upieczonych posiadaczy kotów, jak i dla wieloletnich kociarzy!
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Koty to cudowne stworzenia!
Koty do urodzone łasuchy. Nigdy nie odmówią smakołyków!
Twój kot lubi przebywać w kuchni, bo wie, że wtedy bez trudu załapie się na smaczny kąsek?
Pamiętajmy, że koty są drapieżnikami, a ich układ pokarmowy przyswaja zupełnie inny rodzaj pokarmu.
Wokół żywienia kotów narosło wiele mitów. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że produkty, które podajemy naszym kotom, mogą być dla nich szkodliwe.
ZOBACZ TEŻ:
- Carrie Fisher: Córka opublikowała wzruszające wideo z okazji rocznicy śmierci mamy
- Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Wszystko, co trzeba wiedzieć
- Joanna Kulig: siostra gwiazdy również jest aktorką! Są bardzo podobne
źródło: zwierzakowo.pl, koty.pl, krakvet.p