Czy koty się kąpie? Wszystkie argumenty za i przeciw
Czy koty się kąpie? Koty zdecydowanie nie są zwolennikami kąpieli. Co prawda czworonogi te zazwyczaj świetnie same sobie dają radę z utrzymaniem higieny, jednak zdarzają się przypadki, gdy interwencja ze strony właściciela jest koniecznością. Jak się do tego zabrać?
Czy koty się kąpie? Każdego dnia nasz pupil spędza mnóstwo czasu na dokładne wylizanie i oczyszczenie swojej sierści. Z pewnością wiele osób uważa, że taka aktywność kota w zupełności wystarcza, by był on czysty i zdrowy. Lecz jak to z kotem bywa, nie zawsze możemy przewidzieć, co zrobi. Gdy znajdzie się w złym miejscu o złej porze, możliwe, że będziemy musieli zakasać rękawy i dokładnie go umyć.
Czy koty się kąpie?
Czy koty należy kąpać? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu zwierzę to przebywa. Wiadomo, wychodzenie kota na zewnątrz zwiększa prawdopodobieństwo niezbyt czystej sierści. Jeśli jednak kot całe dnie spędza w domu, przez większość dnia śpiąc, nie jest on tak bardzo podatny na zabrudzenia. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, pomoc właściciela w utrzymaniu higieny u swojego pupila jest dopuszczalne.
Jest również pewna tendencja, związana z długością futra. Koty krótkowłose (dachowce, kot bengalski, rosyjski niebieski, syjamski itd.) zazwyczaj nie potrzebują regularnych kąpieli. Doskonale są w stanie zadbać o siebie same. Czy koty perskie się kąpie? Czy koty brytyjskie się kąpie? W przypadku tych, których sierść faktycznie jest długa, a brud widocznie się na niej osadza, mycie kota jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o częstotliwość kąpania kota- wszystko zależy od potrzeby. Im rzadziej, tym lepiej. Narażanie swojego pupila na stres nie jest przyjemne dla żadnego właściciela. Lepiej więc tego unikać.
Jak się kąpie koty?
Najważniejszą kwestią, którą należy mieć na uwadze, jest uprzednie oswojenie zwierzęcia z miejscem, w którym ma mieć miejsce kąpiel. Umieszczenie kota w wodzie, bez zapoznania go z nową sytuacją, może wywołać u niego ogromną panikę, a ucierpieć może również właściciel. Zwierzę to, mając problem z odnalezieniem się w nowej sytuacji, może zareagować agresywnie. Aby tego uniknąć, przedstawiamy kilka punktów, które z pewnością pomogą w takim zabiegu, nie powodując u kota (oraz właściciela) przerażenia i ewentualnej traumy.
1. Wanna? Brodzik? A może miska?
Przygotowanie do kąpania kota powinno rozpoczynać się od wyboru miejsca lub przedmiotu, w którym zamierzamy dokonać tej czynności. Dla wielu pupili najgorszym rozwiązaniem okazuje się wanna. Umieszczony w głębokiej wannie kot momentalnie zaczyna panikować. Wynika to z faktu, iż jego pole widzenia jest przysłonięte z każdej strony, potęgując u niego uczucie dezorientacji.
W takim przypadku nie jest konieczny nawet strumień wody, by zwierzę było już wystarczająco otępiałe i wystraszone… Zdecydowanie lepiej sprawdzi się brodzik lub zwykła miska. Kot z pewnością nie będzie zadowolony z faktu, iż musi nieruchomo stać w jednej pozycji, będąc czymś polewany i smarowany, jednak widząc, że wciąż znajduje się w swoim domu, wśród obiektów, które dobrze zna, powinien wykazać się większym spokojem.
2. Kąpiel „na sucho”
Kąpiel bez użycia wody to kolejny krok w przygotowaniu zwierzaka do wspomnianego „zabiegu”. Z jak największą delikatnością i spokojem zbliżamy go do miejsca, w którym kot ma zostać umyty. Czy koty się kąpie? Głaszcząc go, pieszcząc i karmiąc smakołykami oswajamy go z przestrzenią i elementami, których użyjemy podczas jego pielęgnacji. Takie przygotowanie wymaga od właściciela wiele cierpliwości, jednak efekty z pewnością będą widoczne. Koty bywają płochliwe, jednak przyzwyczajenie ich do nowego miejsca i sytuacji z pewnością zaprocentuje. W zależności od charakteru i wieku zwierzaka, przezwyciężenie strachu może zająć od kilku dni do kilku tygodni.
3. Przygotowanie potrzebnych elementów
Czy koty się kąpie? Aby kąpiel kota przebiegała sprawnie i bez większych problemów, my również powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Zadbajmy więc o to, by wszystkie elementy, których użyjemy w trakcie, znajdowały się w zasięgu ręki. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nerwów i stresujących poszukiwań, gdy drugą ręką staramy się upilnować czworonoga.
Co będzie nam potrzebne? Bazą jest oczywiście wybór odpowiedniego szamponu. Czy kota można kąpać zwykłym szamponem? Korzystanie ze środków, które przeznaczone są do ludzkiej higieny, może być bardzo szkodliwe. Skóra kota jest znacznie bardziej wrażliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wybranie się do weterynarza lub sklepu zoologicznego, gdzie doświadczony sprzedawca z pewnością pomoże w wyborze. Z pewnością przyda nam się miękka gąbka, kilka ręczników oraz dzbanek lub miseczka wypełniona wodą konieczną do spłukania szamponu z sierści kota.
4. Mycie i suszenie
Temperatura wody, którą będziemy stosować do kociej kąpieli powinna sięgać około 38-39 stopni. Pod żadnym pozorem nie może ona być zbyt zimna lub ciepła. Szok temperatur, jakiego dozna kot, z pewnością skończy się niekontrolowanym atakiem paniki i próbą jak najszybszego wydostania się z łazienki. Zimna woda to także zwiększenie prawdopodobieństwa przeziębienia naszego pupila.
Czy koty się kąpie? Zadbajmy więc o to, by czuł się on komfortowo. Mycie kota opiera się na podobnym schemacie, co ludzka kąpiel. W przypadku zwierzaka koniecznie pamiętajmy o tym, by dobrze spłukać jego sierść. Tu najważniejszymi elementami jego ciała są uszy i okolice pazurów. Jak wysuszyć kota po kąpieli? Po odbyciu całego zabiegu należy pozwolić kotu swobodnie wyschnąć. Możemy owinąć go ręcznikiem, delikatnie pocierając futerko. Pod żadnym pozorem nie używajmy suszarki, czy wiatraka! Ciepłe lub zimne powietrze źle wpływa na kondycję sierści kota, a także doświadczenie związane z całą kąpielą.
Kąpiel kota nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Zarówno dla pupila, jak i jego właściciela jest to bardzo stresujące doznanie. Pamiętajmy o tym, że gdy już decydujemy się na taki krok, bądźmy pewni siebie. Momenty zawahania i brak zdecydowania ze strony opiekuna może wywołać u zwierzęcia kolejny powód do paniki. Zadbajmy również o komfort naszego czworonoga, przygotowując go zawczasu do nowej sytuacji, a także skupiając się na odpowiednim sprzęcie, który będzie nam do tego potrzebny.
Czy koty się kąpie? ZOBACZ ZDJĘCIA:
Koty bardzo dbają o swoją higienę. Znaczną ilość czasu przeznaczają na dokładne oczyszczenie swojej sierci. Nie zawsze jednak okazuje się to wystarczające.
Pupile, które posiadają długą sierść, zdecydowanie od czasu do czasu powinny doświadczyć kąpieli. Wpływa to pozytywnie na kondycję i wygląd ich skóry, a także chroni przed rozwojem bakterii i chorób.
Odpowiednie przygotowanie do umycia kota to podstawa. Należy zadbać o każdy szczegół, by przypadkowo nie zrobić zwierzakowi krzywdy.
Do czyszczenia kociej sierści używamy polecanych przez weterynarza szamponów. Środki higieniczne, których przeznaczeniem jest wyłącznie ludzka skóra, mogą mieć zły wpływ na naszego pupila.
Po kąpieli należy pozwolić naszemu czworonogowi wyschnąć. Pod żadnym pozorem nie używamy suszarki! Owijamy zwierzaka ręcznikiem, by wchłonął osadzoną na jego ciele wodę, a także go rozgrzał.
ZOBACZ TEŻ:
- Koty bez sierści. Wszystko, co powinno się wiedzieć o łysych kotach
- Koty i ich zwyczaje. Prawdy i mity na temat kotów domowych
- Czy koty wyczuwają choroby? Wszystko, co trzeba wiedzieć