Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Cmentarz dla zwierząt to niezwykłe miejsce. W Polsce powstaje ich coraz więcej
Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz 01.11.2019 16:47

Cmentarz dla zwierząt to niezwykłe miejsce. W Polsce powstaje ich coraz więcej

cmentarz dla zwierząt
Archiwalne zdjęcia cmentarza dla zwierząt w Rzędzianach

Cmentarz dla zwierząt to w Polsce wciąż zjawisko raczej niespotykane, powstające z inicjatyw prywatnych. A jednak, z roku na rok jest ich coraz więcej, chociaż przeciwników również nie brakuje. Jednak osoby, które straciły kiedyś swojego ukochanego zwierzaka, wiedza doskonale, jak to jest cierpieć z powodu takiej straty i nie mieć nawet możliwości na pochowanie pupila z szacunkiem.

Obecnie, większość osób, która chce pochować swoje ukochane zwierzę, robi to nielegalnie. Polskie prawo zabrania chowania zwierząt w lasach czy prywatnych ogrodach. Legalne opcje, jakie nam pozostają, to pozostawienie ciała zmarłego pupila u weterynarza, gdzie ulegnie utylizacji, albo cmentarz dla zwierząt.

Cmentarze dla zwierząt w Polsce

W Polsce istnieje jeszcze bardzo niewiele tych miejsc, a dokładnie — czternaście. Większość z największych miast w Polsce nie ma nawet w swojej okolicy takiego miejsca. Oznacza to, że jeśli ktoś chce pochować swoje ukochane zwierzątko, to musi albo jechać 200 kilometrów na przykład do Warszawy, albo zrobić to nielegalnie na prywatnej posesji.

cmentarz dla zwierząt

Na tym cmentarzu nie ma symboli religijnych.

Pierwszy cmentarz dla zwierząt powstał w Polsce 28 lat temu i jak wszystkie takie instytucje w Polsce powstał z inicjatywy osób prywatnych. Został założony przez Witolda Wojdę. W rozmowie z igimag.pl mężczyzna opowiada, że kiedy po raz pierwszy zaczął zajmować się tym projektem, jego pomysł był traktowany jako fanaberia i było więcej osób zainteresowanych pisaniem o nim, niż rzeczywiście korzystaniem z niego.

Dziś cmentarz dla zwierząt to potrzebna inicjatywa

Obecnie na dwóch cmentarzach dla zwierząt posiadanych przez Witolda spoczywa 12 tysięcy zwierząt. Są to głównie psy, sporą część stanowią tam koty, ludzie chowają na nich również swoje bardziej nietypowe zwierzęta, na przykład króliki, węże czy małpy.

W świetle polskiego prawa, zwłoki naszych pupili widziane są jak odpady. Pozostawiane u weterynarza, zostaną przekazane do utylizacji, a mało kto potrafi znieść samą myśl o tym, że po śmierci jego ukochany piesek miałaby zostać „zutylizowany”. A jednak wszystkie cmentarze dla zwierząt to inicjatywy prywatne, państwo nie oferuje w tym zakresie żadnych rozwiązań.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

cmentarz dla zwierząt

Ludzie chowają wszytskich pupili.

cmentarz dla zwierząt

Te cmentarze to inicjatywy prywatne.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kot i doberman zostali najlepszymi przyjaciółmi. Nie odstępują się na krok
  2. Corgi podszedł do nieznajomego mężczyzny na lotnisku. Właścicielka z trudem powstrzymała łzy
  3. Dlaczego kot budzi cię rano i w nocy? 5 najważniejszych powodów
  4. Śpisz z psem w jednym łóżku? Oto 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wpuścisz pupila pod kołdrę

źródła: igimag.pl, wikipedia.org

Tagi: cmenatrz koty psy