Choroby psów: Najstraszniejsze psie choroby
Choroby psów potrafią zaatakować naszego czworonożnego przyjaciela nagle – niektóre z nich są niegroźne, ale są też takie, które mogą wyrządzić wiele szkód naszemu psu, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać, a także poznać sposoby ich zapobiegania. Jeżeli jesteś właścicielem psa i chcesz dowiedzieć się wszystkiego o psich chorobach, dobrze trafiłeś – z naszego artykułu dowiesz się wielu praktycznych i interesujących informacji na temat psich chorób.
Choroby psów, o których przeczytasz w niniejszym artykule można podzielić na te, które są groźne i niegroźne dla psiego życia. Jeżeli twój pupil zaczął się źle czuć lub dziwnie zachowywać i martwisz się, czy nie dolega mu coś poważnego, koniecznie udaj się do weterynarza. Nie zaszkodzi również przeczytać nasz artykuł. Specjalnie dla ciebie zebrałyśmy najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje dotyczące psich chorób.
Jakie są choroby psów?
U psów występuje szereg mniej lub bardziej niebezpiecznych chorób. Niestety właściciel psiaka nie zawsze jest w stanie określić, że jego pupilowi coś dolega. Jak rozpoznać, że pies jest chory? Przede wszystkim, jeżeli twój pies jest mniej ruchliwy niż zwykle, jego apetyt zdecydowanie jest mniejszy niż zazwyczaj, a jego ogólny wygląd może sugerować, że coś jest z nim nie tak – najlepiej skontaktuj się z weterynarzem. Czy twój pies linieje? Jeżeli twój pies nadmiernie linieje (zrzuca sierść), może być to spowodowane zmianami chorobowymi. Twój pies ma biegunkę? Jeżeli twój pupil przez kilka dni z rzędu ma biegunkę lub bardzo rzadki stolec z krwią, lepiej zabierz go do weterynarza. Biegunka nie zawsze oznacza chorobę, ale jeżeli utrzymuje się przez kilka dni, lepiej nie ryzykować, tylko zbadać psiaka.
Jakie są choroby u psów?
Zastanawiasz się jakie choroby występują u psów? Niektóre choroby psów są podobne do tych, na które zapadają ludzie – wszelkiego rodzaju nowotwory, schorzenia kości, reumatyzm, choroby krwi czy te przenoszone przez pasożyty. Czy psy mają katar? Czasami psy mogą cierpieć na katar, który spowodowany jest przez bakterie lub wirusy. Katar może pojawić się u psiaka jako wynik zmian alergicznych.
Zastanawiając się nad tym, jakie choroby występują u psów najczęściej, nie sposób nie wymienić tych, przenoszonych przez pasożyty. Na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania są choroby oczu oraz schorzenia stawów, w głównej mierze biodrowych i łokciowych.
Jakie choroby wywołują kleszcze u psów?
Twój pies uwielbia długie spacery po lesie lub łąkach? W takim razie musisz bardzo uważać na kleszcze, które wbrew powszechnej opinii wcale nie spadają z drzew, ale czekają na swojego żywiciela wśród wysokich traw i niskich krzewów czy gałęzi (najczęściej na wysokości od 0.5-1.5 m).
Borelioza
Według statystyk co 3 kleszcz jest nosicielem boreliozy. Chyba żadne choroby psów nie są tak podstępne, jak te wywołane przez kleszcze. Objawy boreliozy mogą wystąpić nawet po 2.5 miesiącach po ugryzieniu przez kleszcza. Jakie są objawy boreliozy u psów? Najczęstszymi objawami boreliozy u psów jest pogorszenie nastroju u psa (ogólne posmutnienie i osowienie), brak apetytu, wysoka gorączka, padaczka, paraliż kończyn, zapalenie wątroby i nerek. Warto po spacerze (nawet po miejskim parku) dokładnie obejrzeć psa czy nie ma kleszcza – głównie w okolicy szyi czworonoga.
Babeszjoza
Wykryć ją można przez zbadanie bezpośrednio próbki krwi psiaka. Nieleczona babeszjoza może nawet doprowadzić do śmierci czworonoga. Jakie są objawy babeszjozy u psa? Przede wszystkim nasz psiak jest osowiały i nie przypomina w zachowaniu siebie. Brak apetytu i pragnienia to kolejne objawy, które powinny nas zaniepokoić. Odczuwanie bólu przy skokach czy ruchu, brak ochoty na zabawę (lub szybkie męczenie się podczas zabawy) to inne objawy babeszjozy, które powinny nas zaalarmować. Leczenie babeszjozy jest długie i nie należy do najłatwiejszych, dlatego im szybciej zauważysz, że z twoim psem dzieje się coś niedobrego, będzie łatwiej pokonać paskudną chorobę.
Jakie są choroby zakaźne psów i kotów?
Choroby zakaźne psów i kotów to z reguły bardzo niebezpieczne choroby, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Które choroby psów i kotów wywołane przez wirusy i bakteria?
Nosówka
Choroby psów wywołane przez zakażenie mogą być szczególnie niebezpieczne dla szczeniaków. Jedną z chorób atakujących młode pieski jest nosówka – ofiarami tej choroby są najczęściej szczeniaki przed 5 miesiącem życia. Jak pies może zarazić się nosówką? Nosówką pies może zarazić się przez kontakt z moczem, śliną lub wydzieliną nosową zarażonego tą chorobą psa. Nosówka może prowadzić do śmierci szczeniaka, dlatego tak ważne jest, by między 8 a 12 tygodniem życia psiaka zaszczepić go przeciwko nosówce.
Parwowiroza
Parwowirozą mogą zarazić się szczeniaki do 6 miesiąca lub nieco starsze psiaki, które nie były w okresie szczenięcym zaszczepione przeciwko parwowirusom. Choroby psów, które są charakterystyczne dla wieku szczeniecego mogą dopaść i starsze psy, jeżeli nie zaszczepimy w młodym wieku naszych psów (dlatego nie warto zaniedbywać szczepień w okresie szczenięcym). Parwowiroza jest bardzo niebezpieczna i pies może zarazić się nią podczas bezpośredniego kontaktu z zarażonym wirusami kałem innego psa.
Kaszel kenelowy
Istnieją choroby psów, którymi nasz czworonożny przyjaciel może zarazić się drogą kropelkową – do nich należy groźna odmiana kaszlu, czyli tzw. kaszel kenelowy. Najczęściej dotyka psiaki, które biorą udział w wystawach psów lub są częścią dużej hodowli (a także przebywają w schronisku). Kaszlem kenelowym łatwo się zarazić – wystarczy kontakt z zarażonym psem. Do objawów tej choroby zaliczyć można przede wszystkim gorączkę, suchy kaszel, zapalenie migdałków, a także pojawienie się ropnej wydzieliny, która cieknie z nosa naszego pupila. Kiedy zauważymy te objawy, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze naszemu psu antybiotyki. Czy można uchronić psa przed kaszlem kenelowym? Owszem, wystarczy w wieku szczenięcym zaszczepić psiaka dwukrotnie.
Choroba Rubartha
Choroby psów nie dotykają wyłącznie układu odpornościowego. Czasami, tak jak w przypadku choroby Rubartha, wirusy atakują bezpośrednio narządy psiaka. Choroba Rubartha nazywana jest również zakaźnym zapaleniem wątroby. Ta niebezpieczna choroba niestety nie ogranicza swojej szkodliwej działalności tylko i wyłącznie do wątroby zwierzaka – atakuje również nerki, śledzionę i płuca. Objawia się bólami w dolnych partiach brzucha, wymiotami, biegunką i wysoką gorączką. Żeby uchronić psa przed tą niebezpieczną chorobą, warto zaszczepić go, kiedy jest jeszcze szczeniakiem.
Wścieklizna
Ta niebezpieczna choroba występuje tak samo u psów, jak i kotów. Jak można zarazić się wścieklizną? Najczęściej pies i kot może zarazić się wścieklizną przez ugryzienie przez zwierzę zarażone tą chorobą. Czy psy są bardziej narażone na wściekliznę niż koty? Koty, z natury bardziej porywcze i częściej niż psy mają kontakt z dzikimi zwierzętami podczas swoich samotnych wędrówek. Jak objawia się wścieklizna u psów? Ogólna nadpobudliwość, wzmożony popęd płciowy, atakowanie nieożywionych przedmiotów, ślinotok. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i zazwyczaj postępuje bardzo szybko – zwierzęta zazwyczaj umierają po kilku dniach od zarażenia.
Choroby skóry psów świerzb
Bywa, że choroby psów dotykają skóry naszych czworonożnych przyjaciół – z reguły psy lubią się drapać i robią to od czasu do czasu, ale jeżeli występuje to często i zauważymy podejrzane zmiany skórne w postaci bąbli, krostek, grudek czy zaczerwienień, które nie znikają – konieczny będzie kontakt z weterynarzem. Co oznaczają zmiany skórne u psa? Bardzo często, jeżeli towarzyszy im ciągłe drapanie, może oznaczać, że nasz pupil złapał świerzb. Jak psy mogą zarazić się świerzbem? Najczęściej zarażają się psy zaniedbane i bezdomne. Jeżeli jednak nasz pies wejdzie w kontakt z innym osobnikiem, który cierpi na świerzb skóry, możemy być pewni, że choroba ta rozwinie się również u naszego psa.
Skórne choroby psów trzeba leczyć weterynaryjnie. Nie warto zwlekać, myśląc, że pies drapie się nadmiernie z przyzwyczajenia. Świerzb u psa może powodować trwałe uszkodzenia skóry i infekcje, dlatego, jeżeli zauważamy, że coś jest nie tak, naszym pierwszym odruchem powinno być przyjrzenie się stanowi skóry naszego psiaka i ewentualna wizyta u weterynarza.
Jakie są choroby psów starych?
Jeżeli jesteś właścicielem starego psa, powinieneś bardzo uważać na schorzenia, które dotykają w głównej mierze wiekowe psiaki. Jakie choroby psów dotykają czworonożnych staruszków najczęściej?
Zwyrodnienia stawów
Dolegliwości związane ze stawami występują najczęściej u wiekowych psów z takiego samego powodu, z którego występują u starych ludzi. Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej u psów? Przede wszystkim pies będzie odczuwał dyskomfort podczas wykonywania ruchów oraz ból kości i stawów. Niestety, nie można wyeliminować dolegliwości związanych ze stawami – można je tylko złagodzić przy pomocy środków farmakologicznych. Często zdarza się, że pies gorzej znosi ból stawów, gdy jest bardzo zimno lub deszczowo.
Otyłość
Stare psy często chorują na otyłość. Powodem jest ich przekarmianie i niedostateczna ilość ruchu. Wiekowe psy nie są już tak skore do zabaw i biegania jak młode czworonogi, dlatego tak ważne jest, by pieska nie dokarmiać i chodzić z nim na dłuższe spacery – spokojny chód, najlepiej po parku czy leśnej ścieżce dobrze zrobi naszemu psiemu przyjacielowi, a przy tym pomoże mu zachować kondycję i odpowiednią wagę.
Nowotwór
U psów, podobnie jak i ludzi, najczęściej nowotwory pojawiają się w okresie dojrzałym. Rak u psów najczęściej jest spowodowany złą dietą oraz dużym zanieczyszczeniem powietrza (i środowiska). Czasami choroba może rozwinąć się przez genetyczne predyspozycje. Ważne jest, podobnie jak u ludzi, by psiaka często badać, zwłaszcza gdy ma już swoje lata. Jeżeli zauważymy coś dziwnego w wyglądzie lub zachowaniu psa, lub gdy wyczujemy guz czy zgrubienie na ciele naszego pupila, nie wahajmy się udać do weterynarza – rak im wcześniej jest wykryty, tym łatwiej jest o pokonać.
Niewydolność wątroby i nerek
Choroby psów, które zabijają rocznie najwięcej starych psów to te związane z niewydolnością wątroby i nerek. Jakie są objawy choroby nerek u psów? Do najczęstszych objawów należą przede wszystkim bóle w okolicy brzucha – jeżeli nasz pies daje nam znać, że nasz dotyk wywołuje u niego ból, bardzo możliwe, że ma problem z wątrobą. Do innych objawów zaliczyć można również brak apetytu, wymioty, spadek masy ciała u psiaka, a czasem nawet żółtaczkę. Jak objawia się niewydolność nerek u psów? Pies, który cierpi na niewydolność nerek pije bardzo dużo płynów, można również zauważyć, że wydalanie płynów znacznie zwiększa się. W późniejszym stadium choroby, nasz pupil może w ogóle przestać oddawać mocz i dużo wymiotować. Kiedy zauważymy wyżej wymienione objawy zmian chorobowych u naszego czworonoga, warto od razu udać się do weterynarza – szybka interwencja może oszczędzić naszemu pupilowi cierpienia.
Zaćma
Zanim zdiagnozujemy u naszego psa zaćmę, warto zapoznać się z jej objawami, ponieważ na poziomie fizycznym mogą być bardzo podobne do tzw.niebieskiego oka. Niebieskie oko i zaćma mogą wyglądać podobnie (zmętniona soczewka), ale pierwsza jest niegroźna dla naszego pupila, natomiast druga ma poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Czym charakteryzuje się zaćma u psa? Zmętnienie soczewki przy zaćmie oznacza dla psa słabą widoczność lub zupełną utratę wzroku. Zaćma najczęściej dopada psy wiekowe, które dzięki świetnemu węchowi, radzą sobie bez wzroku doskonale. Zaćmę można opóźnić przez zakraplanie oczu psa specjalnymi kroplami pobudzającymi soczewkę. Jeżeli mamy w domu starego psa, warto porozmawiać o tym z weterynarzem.
Głuchota
Podobnie jak u ludzi, u czworonogów również z wiekiem pogarsza się słuch. Mimo iż psy mają zdecydowanie bardziej wyczulony słuch niż ludzie, postępująca głuchota u starych psów jest zjawiskiem powszechnym. Jak określić głuchotę u psa? Najlepszym sposobem będzie wykonanie prostego eksperymentu. Kiedy nasz pies będzie spał, ustawmy się w niedalekiej odległości od niego (najlepiej z tyłu) i przy pomocy piszczącej zabawki, wydajmy dźwięk. Jeżeli uszy naszego pupila zadrżą, a on się obudzi, oznacza, że jego słuch jest bardzo dobry. Jak radzić sobie z głuchym psem? Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i zmienić swoje nawyki = nasz pies może nie usłyszeć, jak na niego wołamy, dlatego warto pokazać pupilowi, że go wołamy gestem. Dobrze jest również dotykać psa, ale lekko i nie gwałtownie, ponieważ może się przestraszyć, jeśli nas nie zauważy.
Choroby od psów. Czym można zarazić się od psa?
Choroby psów nie zawsze są bezpieczne dla ludzi. Niektórymi chorobami dotykającymi psów mogą zarazić się ludzie. Jak można zarazić się chorobą od psa? Najczęściej w wyniku ugryzienia, zadrapania lub po prostu przez bezpośredni kontakt z czworonożnym pupilem.
Wścieklizna
To najniebezpieczniejsza choroba, którą człowiek może zarazić się od psa. Najczęściej dochodzi do tego przez ugryzienie. To dlatego regularne szczepienia naszego pupila przeciw wściekliźnie są tak ważne.
Dermatofitoza
To choroba skóry, którą wywołują aż trzy grupy grzybów. Do najczęstszych objawów należą strupki, zaczerwienienia skóry, grudki na skórze, nieustępujące uczcie swędzenia. Tą niebezpieczną chorobą skóry można zarazić się przez…głaskanie zarażonego psa. Należy więc uważać – jeżeli nasz pupil często się drapie, a na jego skórze możemy dostrzec dziwnie wyglądające bąble i krosty, warto ograniczyć kontakt fizyczny z psiakiem i udać się czym prędzej do weterynarza.
Świerzb psi
Podobnie jak dermafitozą, świerzbem psim można zarazić się przez kontakt z sierścią psa. Głaszcząc naszego pupila możemy przenieść na własne ciało świerzbowca – pasożyta, który żywi się komórkami skóry. Objawy są bardzo podobne jak podczas zarażenia dermafitozą – swędzenie, wysypka, a nawet…grzybica. Jeżeli zauważysz, że twój pies często się drapie i ma przerzedzone włosy z podejrzanie wyglądającymi krostkami, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Choroby psów – PODSUMOWANIE
Choroby psów nękają naszych czworonożnych przyjaciół częściej niż byśmy tego chcieli. Dlatego powinniśmy bardzo dbać o to, by regularnie badać naszego psiaka. Powinniśmy również uważać na siebie, ponieważ niektóre choroby psów przenoszone są na ludzi – nie mówimy tu tylko o wściekliźnie, ale również o chorobach skóry, jak świerzb czy dermatofitoza.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Zdrowie naszego psa jest bardzo ważne.
Nie tylko stare psy są narażone na poważne choroby psów, również szczenięta mogą zachorować.
Kiedy widzimy, że nasz pies dziwnie się zachowuje i brak mu apetytu oraz energii, powinniśmy udać się do weterynarza.
Szczepienia w młodości mogą zaowocować odpornością psa na poważne choroby w jego dorosłym życiu.
Dbajmy o naszego psa – im dłużej będzie cieszył się dobrym zdrowiem, tym dłużej będzie częścią naszego życia.
ZOBACZ TEŻ:
- Jaki pies dla dzieci i rodziny? Najlepsze psy dla dzieci
- Które psy mają włosy? Psy włochacze są cudowne
- Czy psy mogą jeść orzechy? Porady i zagrożenia