Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Chihuahua. WSZYSTKO na temat najmniejszego psa na świecie
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 16.01.2019 11:52

Chihuahua. WSZYSTKO na temat najmniejszego psa na świecie

chihuahua
pixabay.com

Chihuahua jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych psich ras na świecie. Charakterystyczny wygląd i niespotykane wymiary sprawiły, że rasa ta podbiła serca wszystkich miłośników zwierząt. Te malutkie pieski często budzą skrajne emocje, niektórzy uważają je tylko za modny „dodatek”, inni tracą głowę dla tych uroczych czworonogów. Dowiedz się wszystkiego o najmniejszym psie na świecie!

Charakteryzujące się niewielkim rozmiarem i uroczym wyglądem, pieski chihuahua są od lat uważane za jedną z najciekawszych ras. Maleństwa często są postrzegane jako pies „zabawka”, jednak nic bardziej mylnego. Psiaki nie odstają w żaden sposób od innych ras i są cudownymi towarzyszami człowieka. Chihuahua wydaje się nie zdawać sobie sprawy ze swoich niewielkich rozmiarów – często bywa, że zachowuje się, jakby był co najmniej wilczurem. Jak wiele wiesz o tej popularnej rasie?

Chihuahua: skąd pochodzi?

Mało kto wie, że chihuahua to rasa bardzo stara, psy są potomkami starożytnej, historycznej rasy zwanej Techichi. Psy te często były chowane przez Tolmeków – przodków Azteków – wraz z właścicielami, wierzono bowiem, że mają moc pozwalającą na przeprowadzenie człowieka na drugą stronę. Nie do końca wiadomo, jak dokładnie powstał chihuahua, którego znamy dziś. W klasztorze Huejotzingo, niedaleko miasta Meksyk, można znaleźć figurki przedstawiające pieski łudząco podobne do chihuahua. Były wtedy psami pałacowymi, towarzyszącymi człowiekowi w codziennym życiu.

Otoczone były wyjątkową czcią i traktowane były jak obiekty religijne. Aztekowie rozpowszechnili hodowlę tych małych piesków, które uważane są za najstarszą rasę w Ameryce Południowej. Nazwa pochodzi od miasta i stanu w północnym Meksyku – Chihuahua. W tej prowincji do dziś żyją dziko małe pieski przypominające domową odmianę rasy.

Koniec cywilizacji Azteków był także końcem spokojnego życia chihuahua. Psy przeżyły kolejne kilkaset lat tylko dzięki swojej niebywałej inteligencji i niewielkim rozmiarom. Hiszpańscy najeźdźcy, którzy położyli kres cywilizacji Azteków, nie wiedzieli bowiem o boskim znaczeniu rasy tych niewielkich piesków. Traktowali psy jako domowego przeciwnika szkodników i tylko dlatego ich nie tępili. Dzięki temu chihuahua dotrwał do połowy XIX wieku w prawie niezmienionej formie.

Odkrycie rasy na nowo

W 1850 roku odkryto grób azteckiego księcia, gdzie znajdował się posążek psa łudząco przypominającego chihuahua, który był znany naukowcom przez swoją boską przeszłość. Wtedy też nadano rasie nazwę chihuahua, a turyści odwiedzający Meksyk zaczęli kupować małe pieski i przewozić je ze sobą poza granice państwa. Tak rozpoczęła się ekspansja rasy głównie na Amerykę Północną.

Okazy, które trafiły do USA, zostały skrzyżowane, w wyniku czego powstała odmiana krótkowłosa. Na początku XX wieku American Kennel Club, czyli największa organizacja kynologiczna w Stanach Zjednoczonych, uznała pierwszy wzorzec rasy. Niedługo potem chihuahua doczekała się swojego pierwszego fanklubu. W latach 30. pierwsi przedstawiciele rasy chihuahua pojawiły się w Wielkiej Brytanii, a po drugiej wojnie światowej trafiły do całej Europy. Dziś na kontynencie europejskim chihuahua możemy spotkać najczęściej we Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Do niedawna chihuahua wcale nie była popularną w Europie rasą. Jednak jego niewielkie rozmiary i uroczy charakter sprawiają, że są coraz bardziej kochane na całym świecie.

Chihuahua: jaki ma charakter?

Wielu śmieje się, że chihuahua to duży pies w małym opakowaniu. Jest w tym stwierdzeniu dużo racji, pieski te bowiem mimo swoich niewielkich rozmiarów charakteryzują się dużą odwagą i ogromnymi pokładami energii. Nie zdają sobie sprawy ze swoich gabarytów, co może okazać się problematyczne. Chihuahua nie czuja bowiem respektu przed większymi rasami i w przypadku, gdy wyczują zagrożenie, są skłonne zaatakować albo obszczekać. Rasa charakteryzuje się dużą czujnością i pewnością siebie, chihuahua dzielnie broni swojego terenu i jest gotów naszczekać na każdego intruza.

Nie oznacza to jednak, że pieski są agresywne czy rozkrzyczane bez powodu. Na co dzień chihuahua jest idealnym towarzyszem dla człowieka. To psy bardzo wesołe i przyjacielskie, lubią czuć obecność człowieka, a wręcz uwielbiają być w centrum zainteresowania. Są także dość wrażliwe i kiedy potrzebują więcej uwagi, bez wahania się o nią upomną. Bardzo przywiązują się do właścicieli i obdarzają ich dużą dozą czułości. Zwykle największym uczuciem obdarowuje jednego z domowników, ale dla pozostałych też są zawsze miłe i kochające. Chihuahua nadaje się do domów, w których mieszkają dzieci starsze – mniejsze dzieciaki mogłyby przez przypadek zrobić krzywdę delikatnemu i przypominającemu zabawkę pieskowi.

Zwierzęta z chęcią przeleżą długie chwile na kolanach, ale uwielbiają też zabawę i wygłupy. Nie cierpią zbyt długo siedzieć w jednym miejscu, wszędzie ich pełno i zawsze muszą obwąchać każdy kąt. Chihuahua są bardzo aktywne i ruchliwe, bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, ale nie wymagają długich spacerów. Wbrew powszechnej opinii wcale nie trzeba ich wszędzie nosić – pieski z chęcią odkrywają każdy nowy teren i bardzo lubią robić to na własną rękę.

Chihuahua: jak wychowywać?

Większość właścicieli nie szkoli swoich piesków, uważając, że małe psy tego nie potrzebują. Natomiast chihuahua wręcz uwielbia się uczyć. Do tego szkolenie za szczeniaka może uchronić nas przed konsekwencjami naturalnej zadziorności tej rasy – dobrze przyuczony pies nie będzie się tak wyrywał do konfliktów z dużo większymi rasami. Zdarza się, że niedoświadczeni właściciele uważają zaczepność chihuahua za zabawną i nie robią nic, by zwierzę takich zachowań oduczyć – jest to duży błąd. Ta rasa ma do siebie to, że jest porywcza i lubi obszczekiwać intruzów, jednak pozwalanie psu zbyt często na takie zachowanie może doprowadzić do tego, że będziemy mieć w mieszkaniu małego agresora! Chihuahua są bardzo inteligentne i lubią się uczyć – większość wad charakteru wynika więc z błędu właściciela.

Za socjalizację chihuahua powinno się zabierać, gdy ten jest małym szczeniakiem. Pozwoli to uniknąć konfliktów z większymi psami w przyszłości i pozwoli pieskowi na zapanowanie nad wybujałym ego czworonoga. Zasadniczo psy te są otwarte na kontakty z innymi psami. Miewają jednak problem z rozpoznaniem swojego rozmiaru i należy je także nauczyć bezpiecznej zabawy. Chihuahua czasem nie zdaje sobie sprawy z tego, że większe psy mogą mu przypadkiem wyrządzić w czasie zabawy krzywdę. Aby uniknąć zdeptania czy innego przykrego wypadku, powinno się psa nauczyć, jak bawić się z innymi i kiedy ewentualnie się wycofać. Metody takiej nauki zdradzić nam może behawiorysta.

Należy także pamiętać, by nie ograniczać pieskowi możliwości zabawy z innymi czworonogami, tylko dlatego, że odbiegają od niego wymiarami. Każdy pies lubi czasem pobawić się z innymi i o ile oczywiście powinniśmy zachować czujność i kontrolować sytuację, w której nasz zwierzak wygłupia się z dużo większym od niego psem, tak kategorycznie nie powinno się chihuahua od innych zwierząt izolować.

Nauka dyscypliny

Jeśli chodzi o samo szkolenie, to chihuahua uwielbia się uczyć i z chęcią uczestniczy w procesie nauki, a już szczególnie, gdy towarzyszy mu w tym ukochany człowiek. Uczy się szybko i łatwo zapamiętuje komendy. Tresura wymaga jedynie systematyczności, pieski nie lubią też, kiedy się na nie krzyczy. Do szkolenia chihuahua należy podchodzić jak najspokojniej, pies ten jest bardzo pojętny, a krzyk może tylko sprawić, że straci do nas zaufanie.

Są pewne wytrenowane zachowania, które o ile pożądane są u większych ras psów, u małych niekoniecznie. Nie zaleca się uczenia miniaturowych piesków na przykład chodzenia przy nodze – z tego prostego względu, że łatwiej im przy tym wyrządzić krzywdę. Należy pamiętać, że psy charakteryzują się wyjątkowo delikatnym układem kostnym.

Jak wygląda chihuahua?

W zależności od długości sierści wyróżnia się dwa typy chihuahua: krótkowłosy i długowłosy. Typ krótkowłosy charakteryzuje się gęstym, krótkim i przylegającym do ciała futerkiem z aksamitnym połyskiem. Z kolei typ długowłosy może mieć długą, prostą lub delikatnie pofalowaną miękką sierść, ma także owłosione uszy oraz puchatą kryzę i ogon. Umaszczenie chihuahua jest bardzo różnorodne, pieski występują właściwie we wszystkich kombinacjach i wzorach kolorystycznych.

Charakterystyczną cechą wyglądu rasy jest nie tylko nietypowy rozmiar, ale i duża, zaokrąglona głowa, z której wyrastają nieproporcjonalnie duże, nietoperzowate uszy. Pieski mają okrągłe, szeroko rozstawione oczy, zazwyczaj ciemne, a do tego krótki i spiczasty nosek. Chihuahua cechuje się silną, krępą i zwartą budową ciała ze sztywnym, prostym ogonem.

U psów tej rasy nie bierze się zazwyczaj pod uwagę wzrostu, a raczej wagę. Chihuahua standardowych wymiarów powinien ważyć między 1,5 kg a 3 kg. Dorosłe osobniki zazwyczaj mierzą oo 20 do 25 cm. Najmniejsza chihuahua odnotowana w Księdze rekordów Guinessa mierzyła jedynie 13,8 cm!

Chihuahua: zdrowie

Chihuahua to z reguły pies zdrowy i bardzo długo żyjący – pieski żyją średnio 14 lat, a czasem nawet dłużej – nawet do 16 lat! Wymagają jednak jak każda rasa systematycznej opieki i profilaktyki zdrowotnej. Trzeba się także liczyć z pewnymi problemami zdrowotnymi, które mogą u psa wystąpić. Chihuahua często ma problem z oczami i wzrokiem, najczęściej występuje u rasy zanik siatkówki prowadzący do ślepoty.

Małe psy mają także tendencję do problemów ortopedycznych, które często są wadami wrodzonymi. Najczęściej jednak u chihuahua zdarza się tak zwane zapadnięcie tchawicy. Do objawów należą kłopoty z oddychaniem i suchy kaszel. Czasami pieski cierpią też z powodu hipoglikemii, czyli spadku poziomu cukru we krwi. Może to prowadzić do apatii, ospałości i nadmiernej senności. Tendencje do wszystkich tych chorób często wynikają niestety z rozmiarów rasy.

Małe psy wyjątkowo często mają także problem z uzębieniem. Niektórych z nich można uniknąć dzięki odpowiedniemu żywieniu oraz higienie. Jeśli pies dostaje papkowate, miękkie jedzenie, na zębach łatwo odkłada mu się kamień. W takim wypadku powinno się regularnie szczotkować ząbki psa, by zminimalizować ryzyko wystąpienia kamienia. Najlepszą metodą jest jednak podawanie psu dobrej jakości suchej karmy, która zapobiega osadzaniu się resztek jedzenia.

Czym karmić chihuahua?

Wybór karmy może okazać się nie lada wyzwaniem, w końcu przynależność, to konkretnej rasy nie sprawia, że wszystkie chihuahua jedzą to samo. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że ze względu na drobne uzębienie pieski nie powinny jeść karmy o zbyt dużych granulkach. Może im to sprawić nie tylko problem przy samym pałaszowaniu, ale także przy trawieniu. Uwagę zawsze, niezależnie od rasy, powinno się zwrócić na składniki pojawiające się w karmie.

Dobre jedzenie powinno się charakteryzować wysoką zawartością białka zwierzęcego, czyli po prostu mięsa. W końcu nawet tak mały piesek, jak chihuahua jest mięsożercą. Jego system trawienny jest więc najlepiej przystosowany do trawienia mięsa i kości. Chihuahua może także spożywać raz na jakiś czas surowe mięso, jego żołądek dobrze sobie radzi z przyswajaniem takiego pokarmu. Potrzeba mu także odpowiedniej ilości witamin, które najłatwiej znaleźć w warzywach. Psia karma nie powinna zawierać cukru ani zbyt dużej ilości zbóż, zwłaszcza pszenicy.

Dobór karmy dla chihuahua

Jeśli wahasz się między karmą suchą a mokrą, zwróć uwagę na to, że sucha karma wypada korzystniej nie tylko cenowo, ale także lepiej wpływa na uzębienie twojego pupila. Z kolei karma mokra zapewnia więcej nawodnienia, o które trzeba się dodatkowo postarać, jeśli podajemy psu tylko suche pożywienie. Można oczywiście podawać psu karmę suchą i mokrą na zmianę. Najlepiej jednak po prostu udać się z czworonogiem do weterynarza, który podpowie nam, jaką karmę najlepiej wybrać i czym ewentualnie uzupełniać dietę pieska.

Co ciekawe, chihuahua ma dość nietypowy sposób jedzenia. Zamiast zjeść wszystko od razu z miski, często bierze jedną, dwie granulki karmy w zęby, wynosi w swoje ulubione miejsce i dopiero tam zjada. Rasa ma tendencję do tycia, nie należy więc jej przekarmiać, zwłaszcza że przy tak niewielkim wzroście, dodatkowa waga może doprowadzić do poważnych problemów ze stawami. Doświadczeni hodowcy zalecają podawanie psu od razu porcji jedzenia na cały dzień, by mógł zjeść wtedy, kiedy faktycznie ma na to ochotę. W efekcie zjada tyle, ile jego organizm potrzebuje i nie przejada się od razu, do czego ma skłonności.

Pielęgnacja – jak dbać o chihuahua?

Rasa nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację i higienę. W zależności od odmiany i długości włosów, metody pielęgnacji mogą być różne, jednak żadna z nich nie jest szczególnie skomplikowana. Oczywiście zawsze łatwiej jest zadbać o czystość krótkowłosego pieska. W zależności od stopnia zabrudzenia, można go albo wykąpać, albo przetrzeć wilgotną szmatką sierść. Po jesiennym spacerze powinno się wytrzeć psu łapki z błota i brudu, a zimą z soli drogowej. Typ długowłosy powinien być kąpany znacznie częściej niż odmiana krótkowłosa. Chihuahua o długiej sierści może być myty szamponem dla ras długowłosych, a użycie odżywki znacznie ułatwi rozczesywanie długiej sierści i zapobiegnie plątaniu.

Oprócz tego ważne jest regularne przecieranie chihuahua oczu. Psy charakteryzują się dużymi, wyłupiastymi oczami, które łzawią na wietrze. Dodatkowo przez swój niski wzrost, piesek narażony jest bardziej niż inne rasy na kurz, który osadza się na oczach i powoduje podrażnienia. Czym przecierać psu oczy? Najlepiej wacikiem nasączonym specjalnym preparatem, ale w razie nagłej potrzeby wystarczy nawet woda. Tak samo powinno się dbać o psie uszy, które również należy raz na jakiś czas czyścić. W dużych, sterczących uszach łatwo zbiera się wydzielina i kurz, co kilka dni powinno się więc wyczyścić psie ucho patyczkiem higienicznym albo wacikiem. Pamiętaj także o kontroli pazurów – jeśli są zbyt długie, powinno się je obciąć zwykłymi cążkami – byle nie za bardzo, bo sprawimy psu ból, a pazurki mogą krwawić.

Pielęgnacja chihuahua nie jest jak widać szczególnie skompilowana, warto jednak przyzwyczajać psa od małego do wszystkich powyższych zabiegów. Nie będzie się wtedy denerwował i ze spokojem podejdzie do wszystkich prób uczynienia go pięknym i zdrowym.

Chihuahua hodowla – gdzie kupić szczeniaki?

W przypadku małych ras niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniej hodowli, której będziemy mogli zaufać. W Polsce rasa zrobiła się na tyle popularna, że bez trudu możemy wybierać spośród wielu hodowców. Dlaczego należy brać szczenięta tylko i wyłącznie z hodowli? Dlatego, że w ten sposób eliminujemy ryzyko przygarnięcia psa z różnymi wadami i chorobami genetycznymi, które mogą przyczynić się do krótkiego i bolesnego życia psa. Zwłaszcza przy rasach, które naturalnie narażone są na różne problemy zdrowotne wynikające z ich rozmiarów, ważne jest, by hodowca był w stanie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno matki, jak i szczeniąt.

Chihuahua często mają problemy rozpłodowe, ich szczenięta są nieproporcjonalnie duże do w stosunku do ciała matki i nierzadko zdarza się, że trzeba psu przy porodzie pomóc cesarskim cięciem. Hodowca wie, jak rodzącej suce pomóc i potrafi zapewnić odpowiednią opiekę szczeniętom. Do tego udzieli nam cennych wskazówek, jak się szczeniakiem zajmować i na co zwrócić szczególną uwagę. Właśnie dlatego, jeśli decydujemy się na psa rasowego, zawsze powinniśmy załatwiać to przez hodowcę. Dzięki temu mamy wiedzę o przodkach psa, ewentualnych chorobach i jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o nasze ukochane zwierzę.

W Polsce istnieje około 100 hodowli, z których można przygarnąć szczeniaka chihuahua. Na stronach tematycznych poświęconych psom można bez trudu odnaleźć kontakty do hodowców z całego kraju. Pamiętajmy, że wybór psa rasowego z hodowli gwarantuje nam, że hodowca dołożył wszelkich starań, by pies był jak najbardziej zdrowy oraz zadbany i mógł w spokoju i radości się z nami zestarzeć.

Chihuahua: czemu się trzęsie?

Czy wiesz, dlaczego twój chihuahua się trzęsie? Małe rasy mają to do siebie, że często drżą, z pozoru zupełnie bez powodu. Chihuahua nie jest wcale wyjątkiem, a właściciele często zachodzą w głowę, jaki jest powód tego ciągłego dygotania. Powodów może być kilka. Jeden z nich to podniecenie: tak, świat emocji tak małego pieska, jest równie ogromny, jak nasz. Te psy są naprawdę bardzo wrażliwe i często emocje biorą górę nad ich maleńkim ciałem. Jeśli widzą, że wróciłeś do domu, zaraz je nakarmisz albo weźmiesz na spacer, nie są w stanie powstrzymać podekscytowania.

Kolejnym powodem drżenia może być strach. Jeśli twój pies trzęsie się bez wyraźnego powodu, może to być oznaka, że czegoś się boi. Chihuahua bywają nerwowe i mimo całej swej odwagi, potrafią nieźle się przestraszyć na przykład głośnego dźwięku. Oprócz tego, jeśli twój pies został przygarnięty, być może wcześniej był źle traktowany i dlatego się boi. Rozwiązaniem na to jest duża dawka miłości i cierpliwości. Kiedy pies nabierze do ciebie zaufania, prawdopodobnie przestanie bać się bez powodu.

Co więcej? Pieski mogą trząść się na przykład z nerwów. Mimo że chihuahua szybko dostosowują się do nowego otoczenia, nie wszystkie z nich cechują się takim samym charakterem. Niektóre pupile będą denerwować się nawet najmniejszymi zmianami, dopóki się do nich nie przyzwyczają. Mogą też denerwować się z nieznanych nam powodów, nawet jeśli my nie widzimy wyraźnej przyczyny, świat emocji tych piesków jest naprawdę rozległy. W takim wypadku najlepiej pomoże psu głaskanie i łagodny głos właściciela.

Na tym nie koniec potencjalnych powodów drgania: zwierzęta mogą dygotać także z powodu nadmiaru energii, zimna, czy niskiego poziomu cukru we krwi. Musimy się nauczyć czujności w wychwytywaniu nastroju naszego pupila, żeby móc mu jak najlepiej pomóc w takiej sytuacji. Zwłaszcza że może się zdarzyć, że chihuahua trzęsie się tylko i wyłącznie ze względu na własną rasę! Tak, małe pieski mogą dygotać właśnie dlatego, że ich małe ciałka nie są w stanie pomieścić w sobie tyle energii i osobowości, ile się w nich kryje.

Chihuahua: ciekawostki

O każdej psiej rasie krążą jakieś ciekawostki. Chihuahua nie jest wyjątkiem, a jako że jest jedną z najstarszych znanych ludzkości ras, możemy się dowiedzieć o nich wiele interesujących rzeczy.

Czy wiedzieliście na przykład, że znana w USA sieć sklepów Petco, co roku organizuje wyścig chihuahua w Stanach Zjednoczonych? Każdego roku startuje w nim kilka tysięcy psiaków! W eliminacjach startuje po 10 piesków, które muszą jak najszybciej pokonać dystans 12 metrów. Ta rasa uwielbia ruch i zabawę! Nagrodą w konkursie jest puchar i karta na zakupy w sklepie zoologicznym.

Miasto, z którego wywodzą się chihuahua, także dba co roku o atrakcje związane z osławioną rasą. W mieście Chihuahua w Meksyku od 2006 roku organizuje wystawy pomników tej rasy. W centrum prowincji staje kilkadziesiąt wizerunków piesków, które przyciągają tłumy widzów – głównie turystów i miłośników rasy ze Stanów Zjednoczonych.

Jak duża jest najmniejsza chihuahua na świecie? Najmniejszym pieskiem tej rasy w latach 2004-2007 była Danka Kordak ze Słowacji. Mierzyła jedynie 13,8 cm i została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa!

Chihuahua została spopularyzowana między innymi dzięki celebrytom, którzy na początku XXI wieku zaczęli pojawiać się ze zwierzakami… w torebkach! Pamiętacie może Paris Hilton, która wszędzie zabierała ze sobą swojego pupila w drogich torebkach od projektantów? To wtedy szersza publiczność zakochała się w tej malutkiej rasie. Paris uwielbia tę rasę i w jej domu mieszka kilka piesków. Celebrytka zabierała ze sobą swoje ukochane psy nawet do programów rozrywkowych! Przez to zaczęto postrzegać czworonogi tej rasy jako zabawki – jednak nic bardziej mylnego. Chihuahua owszem jest pieskiem kanapowym, jednak należy go traktować jak zwyczajnego psa z krwi i kości!

ZOBACZ UROCZE ZDJĘCIA NAJMNIEJSZYCH PIESKÓW NA ŚWIECIE:

chihuahua

Chihuahua słyną ze swoich nietypowych wymiarów i wyjątkowego charakteru.

chihuahua

Psy lubią być w centrum uwagi i bardzo cenią sobie towarzystwo człowieka.

chihuahua

Ta rasa, jak każda inna, uwielbia się bawić i szaleć!

chihuahua

Pielęgnacja psów nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy jej dokonywać regularnie.

chihuahua

Pieski chihuahua słyną z ogromnej inteligencji i zapału do nauki.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Buldog angielski. 10 niezwykłych faktów na temat rasy, którą kochamy
  2. Czy pies może jeść chleb? Sprawdź, czy mąka szkodzi twojemu psu
  3. Czego pies nie może jeść? Nie karm tym swojego psa