Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Buldog angielski. 10 niezwykłych faktów na temat rasy, którą kochamy
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 14.01.2019 16:37

Buldog angielski. 10 niezwykłych faktów na temat rasy, którą kochamy

Buldog
pixabay.com Shutterstock

Buldog angielski to zwierzę, które od wielu lat sukcesywnie zdobywa popularność na całym świecie! Wyhodowana w XVIII wieku w Anglii rasa pierwotnie miała odstraszać nieprzyjaciół i pełnić funkcję psa do towarzystwa. Jakie inne cechy szczególne, poza charakterystycznym wyglądem, posiada to zwierzę? Co warto o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego zakup? Oto 10 zaskakujących faktów na temat tej wyjątkowej rasy.

Przedstawiciel tego gatunku słynie ze swojej przysadzistej budowy ciała i charakterystycznych fałdek. Pomimo sporych gabarytów, pies ten jest bardzo radosny i chętnie przebywa z domownikami. Jednak jak każde zwierzę, buldog angielski posiada wiele specyficznych cech, które dla wielbicieli czworonogów mogą okazać się bardzo interesujące, natomiast dla osób, które decydują się na przyjęcie pod swój dach tego czworonoga- wręcz kluczowe. Przyjrzyjmy się więc tej rasie trochę bliżej…

1. Historia rasy

Buldog angielski to dosyć stara rasa psów, wywodząca się prawdopodobnie od starożytnych molosów, czyli dużych czworonogów o ciężkiej, zwartej budowie. Przodkowie buldogów angielskich trafili do Anglii dzięki Fenicjanom. W czasach schyłku Rzymu Republikańskiego część osobników została wywieziona z Wysp i trafiła do Europy kontynentalnej. Tam wykorzystywane były do udziału w walkach ze zwierzętami, bykami, a nawet ludźmi!

Zła sława

Czasopismo The British Field Sports w 1818 roku opublikowało krótki artykuł o buldogach, z którego możemy się dowiedzieć, iż:

– Buldog, używany i chętny do najmniej szlachetnych celów, jest najdoskonalszym łotrem wśród psów. Ma on naturę pospolitego przestępcy. Nie ma z niego żadnego pożytku i nie zasługuje sobie na ludzkie traktowanie, wyrozumiałość czy też litość. Wytępienie całej rasy byłoby olbrzymią korzyścią dla ludzkości. – czytamy.

Na całe szczęście z biegiem lat takie postrzeganie zwierzęcia uległo znacznej zmianie.

Chluba Brytyjczyków

W 1875 roku opracowano szczegółowy wzorzec tej rasy. Buldogi, jako jedyny zarejestrowany przez angielski Kennel Club gatunek psa, został mianowany „brytyjską rasą narodową”. Sam Winston Churchill posiadał psa właśnie tej rasy! Pomimo upływu lat, buldogi angielskie wciąż posiadają wielu zwolenników na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego! Jest to gatunek wyjątkowo towarzyski i czujny.

2. Wygląd buldoga angielskiego

Wygląd tej rasy psa zdecydowanie należy do specyficznych. Wielbiciele tej odmiany czworonoga twierdzą, że jego budowa jest niezwykle szlachetna i świetnie oddaje psią dominację. Inni są zdania, że bynajmniej nie należy on do ładnych i uroczych gatunków. Jaka jest specyfika wyglądu buldoga angielskiego?

Charakterystyczna budowa

Tym, co najbardziej zwraca uwagę ludzi, zdecydowanie jest jego toporna budowa. Dosyć nisko osadzony na łapach, przysadzisty, pofałdowany- wśród wielu budzi respekt. Ile waży buldog angielski? Średnia waga dojrzałego psa to około 25 kilogramów. W przypadku suki waga ta jest niższa o około 2 kilogramy. Sierść psa jest krótka i przylegająca. Umarszczenie jest bardzo charakterystyczne. Modelowy wygląd tej rasy to spore brązowe lub rude łaty, pokrywające sierść w kolorze białym.

Znaki rozpoznawcze

Elementem, który wyróżnia tego psa na tle innych pupili, są zapadnięte poliki i wciśnięty nos. Opisana budowa pyska sprawia, że pies wygląda na wiecznie niezadowolonego i dosyć groźnego. A jak to się ma do jego charakteru? Czy możemy mówić o łagodnym usposobieniu buldoga angielskiego?

3. Buldog angielski: charakter

Niezwykłe przywiązanie

Opisując tę specyficzną rasę, najbardziej trafnym słowem zdecydowanie jest wierność. To psy, które są przywiązane i niezwykle oddane swojemu panu. Wielu nazywa je prawdziwymi towarzyszami człowieka. Mimo iż lata temu rasa ta służyła do celów bojowych i postrzegana była jako agresywna, w dzisiejszych czasach trudno o takie stwierdzenie. Jej współczesny przedstawiciel utracił bojowość, której od niego oczekiwano. To pies zabawny i towarzyski, które doskonale odczytuje nastroje właścicieli. Gdy wyczuje u właściciela jego znaczny spadek, momentalnie stara się poprawić mu humor, nawet jeśli do zaoferowania ma wyłącznie swoją obecność. A jak odnajduje się w kontaktach z dziećmi i starszymi osobami?

Funkcjonowanie w rodzinie

Pies jest łagodny, a jego temperament można uznać za umiarkowany. Z tego właśnie powodu psy dobrze radzą sobie w towarzystwie dzieci. Są skore do zabawy i odznaczają się anielską cierpliwością. Jedynym mankamentem jest fakt, iż często nie zdają sobie sprawy z własnego ciężaru i ze względu na nieuwagę, napierając podczas zabawy, mogą zrobić małemu dziecku krzywdę. Z tego właśnie względu rodzic powinien być wyjątkowo czujny i raczej nie dopuszczać, by dziecko wyprowadzało psa same na spacer. Niestety, mogłoby sobie nie poradzić z gabarytami czworonoga. Buldog angielski to rasa uwielbiana również przez osoby starsze.

Ograniczone możliwości ruchu

Pies wprawdzie jest skory do zabawy, jednak nie wymaga stałego ruchu i ciągłego zapewniania rozrywek. Stała obecność właściciela jest elementem, który zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa i wygody. Zbyt częste i wymagające formy wysiłku nie są wskazane dla tej rasy. Mogą bowiem doprowadzić do kłopotów z oddychaniem. Jak często wychodzić na spacer z buldogiem angielskim? Aby utrzymać tego czworonoga w dobrej formie, wystarczą regularne spacery.

4. Wychowanie i szkolenie

Uparty jak… buldog

Buldogi angielskie to niezwykle inteligentną rasą psa. Są czujne i bacznie obserwują to, co ma wokół nich miejsce. Jeśli jednak chodzi o wychowanie, bywają niezwykle uparte i oporne. Nie znoszą przymusu i cechują się sporą niezależnością. Chowanie i szkolenie tego gatunku psa wymaga wyjątkowej cierpliwości i motywacji ze strony właściciela. Często, zamiast wykonywać polecenia ze strony pana, wolą poleżeć i odpocząć. Cóż, wiele zwierząt, a nawet osób, z pewnością chętnie również wybrałoby właśnie tę opcję 🙂

Konsekwencja w wychowaniu

Buldog angielski to zwierzę o bardzo silnym charakterze, dlatego już od najmłodszych lat nie należy mu zbytnio pobłażać. Właściciel powinien być stanowczy, oczywiście w granicach rozsądku. Psa należy poddawać jak najczęstszej socjalizacji. Styczność z innymi czworonogami, ludźmi i miejscami pozwoli im na stopniowe obycie i umiejętność odnalezienia się w nowych sytuacjach.

Jak nauczyć buldoga angielskiego czystości?

Wielu właścicieli tej rasy psa skarży się na fakt związany z utrzymaniem psa w czystości i sprawienie, by on również stosował się do wyznaczonych przez opiekuna zasad. Od psa należy wiele wymagać już od najmłodszych lat; uczyć go komunikowania się z nami, gdy występuje konieczność wyjścia na spacer, nie pozwalać mu na podgryzanie przedmiotów i siadanie w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.

Niewielkie zniszczenia i problemy z czystością u buldoga angielskiego mogą być również ściśle związane z próbą zwrócenia na siebie uwagi. Choć te czworonogi nie odznaczają się nadmierną aktywnością, adekwatnie do innych ras, również potrzebują opieki i poświęconego im przez właściciela czasu. Buldog angielski, któremu za szczeniaka nie komunikowano wyraźnie, co wolno, a czego nie, w dorosłym życiu będzie bardzo oporny na przyswajanie tej wiedzy. Dlatego również w tym przypadku tak istotna jest systematyczność i cierpliwość.

5. Buldog angielski: szczeniaki

Najmłodsi przedstawiciele tej rasy to definicja słodkości i ogromnych pokładów energii. Szczeniaki są bardzo ciekawskie i towarzyskie. Ich wygląd również sprawia, że wiele osób uważa je za jedne z bardziej uroczych psów. Charakterystyczne fałdki, które zdobią ich małe ciało, zachwycają wszystkich wielbicieli czworonogów. Małe buldogi angielskie potrzebują dużo opieki i ciepła ze strony właściciela. To również wtedy należy zacząć wpajać im pewne zasady, by w przyszłości mogły poprawnie funkcjonować wśród innych zwierząt oraz w zaciszu domowym.

6. Ile żyje buldog angielski?

Wspomniane psy osiągają dojrzałość po dwóch, trzech latach. Ich długość życia waha się od około ośmiu do dwunastu lat. Oczywiście, możliwe są również odstępstwa od wspomnianej reguły. Ze względu na nieumiejętną opiekę nad zwierzęciem i zaniedbania właściciela pod kątem jego zdrowia, lata życia psa mogą być znacznie krótsze. Dlatego tak ważne jest, by tuż przed zakupem psa pozyskać jak najwięcej informacji na jego temat.

Problemy zdrowotne

Na co chorują buldogi angielskie? Staż życia zwierzaka jest również zależny od licznych wad genetycznych, którymi charakteryzuje się ta rasa. Buldogi cierpią na problemy ze skórą. Ze względu na ich charakterystyczną budowę nie zawsze mogą zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych. W niektórych przypadkach nie są one w stanie samodzielnie się rozmnażać. Z tego względu czasem potrzebna jest ingerencja weterynarza. Skrócona kufa (pysk), podobnie jak u boksera, prowadzi do poważnych kłopotów z termoregulacją. W trakcie intensywnej zabawy buldogi mogą się przegrzać, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Zdecydowanie lepiej znoszą niskie temperatury.

7. Buldog angielski: hodowla

Osoby, które planują zakup psa tego rasy, powinny korzystać wyłącznie z legalnych hodowli. Jak znaleźć dobrą hodowlę? Na niektórych stronach internetowych figurują zestawienia i katalogi sprawdzonych hodowli. Aktualne informacje dotyczące miejsca, w którym możliwe jest nabycie szczeniąt, to znaczne ułatwienie dla wszystkich zainteresowanych. Ponadto, wpisywane do bazy hodowle są uprzednio weryfikowane pod kątem legalności. Aby można było ją uznać za wiarygodną, konieczna jest rejestracja w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jedną z platform, na której można odnaleźć hodowle buldogów angielskich figuruje pod adresem www.piesporadnik.pl.

8. Buldog angielski: cena

Decydując się na zakup tej rasy psa należy przygotować się na dosyć spory wydatek. Jaka jest cena buldoga angielskiego? W legalnych hodowlach cena szczeniąt buldogów angielskich waha się od około jednego do pięciu tysięcy złotych. Są to dosyć spore pieniądze, jednak zakup psa ze sprawdzonego źródła gwarantuje, że szczenię będzie zdrowe i pozbawione wad genetycznych.

Pseudohodowle dalece odbiegają od wszelkich standardów, począwszy od zapewnienia zwierzęciu odpowiedniego schronienia, opieki i traktowania. Psy, które najmłodsze lata swojego życia spędzają w takim miejscu, często stają się agresywne i lękliwe. Choroby, jakie przebywają, często nie są odpowiednio leczone, co rzutuje na ich dorosłe lata. Warto więc wybrać sprawdzone miejsce. Choć cena szczeniąt buldoga francuskiego często może wydawać się abstrakcyjna, w tym przypadku nie należy zbytnio oszczędzać.

Jaki jest koszt utrzymania buldoga angielskiego?

Osoby, które zdecydowały się na zakup tej rasy muszą się również liczyć z kosztami, jakie są wpisane w utrzymanie psa. Miesięczny koszt to około 200 zł. W skład tej kwoty wchodzi odpowiednio dobrana karma, strzyżenie (jeśli oczywiście jest wymagane) oraz opieka zdrowotna, uśredniona do jednego miesiąca.

9. Jak karmić buldoga angielskiego?

Odpowiednio zbilansowana dieta

Buldogi angielskie słyną z doskonałego apetytu. Ich skłonność do jedzenia może sprawić, że pobłażliwi właściciele, z czasem doprowadzą do otyłości zwierzęcia. Rodzaj pożywienia i jego dawkowanie powinno być dostosowane do trybu życia konkretnego czworonoga. Jeśli nasz pupil nie jest skory do ruchu i nie pożytkuje energii na aktywność fizyczną, nie należy go przekarmiać. Dzienną porcję dla dorosłego psa najlepiej jest podzielić na co najmniej dwa posiłki.

Posiłki bogate w witaminy

Opiekunom tej rasy zaleca się korzystanie z karm najwyższej jakości, wzbogacone o środki przeciwwzdęciowe i substancje, które chronią i regenerują chrząstkę stawową. Codzienne karmienie buldoga powinno się uzupełniać preparatami wapniowo-witaminowymi i mineralnymi.

Żywienie szczeniąt

Bardzo starannej formy żywienia przede wszystkim wymagają szczenięta. Niestety, ich masa nie rośnie współmiernie do kośćca, dlatego najlepszym rozwiązaniem są karmy przeznaczone dla czworonogów, które szybko się rozwijają. Na rynku dostępne są również karmy przeznaczone właśnie dla buldogów.

10. Buldog angielski: cenne wskazówki

Wspomniana rasa psa posiada kilka właściwości, z których wielu właścicieli z pewnością nie zdaje sobie sprawy. Ich znajomość może znacznie pomóc w utrzymywaniu psa w dobrej formie, by wiódł szczęśliwe i spokojne życie.

Choroby oczu

Niestety, buldog angielski, jak wiele innych ras, jest podatny na wszelkiego rodzaju urazy. Przedstawiciel tego gatunku ma skłonności do tworzenia się wiśniowego oka, czyli wypadania gruczołu trzeciej powieki, który jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania całego oka. Chroni je przed urazami i zanieczyszczeniami oraz bierze udział w produkcji łez. W przypadku powstania opisanego zjawiska należy niezwłocznie podjąć leczenie. Odpowiednio przeprowadzone już po kilku tygodniach pozwala na powrót do pierwotnego stanu, rzadko prowadząc do nawrotów i skutków ubocznych.

Pielęgnacja to podstawa!

Charakterystyczne fałdy na pysku potęgują nagromadzanie się pomiędzy nimi wilgoci. Takie zjawisko bardzo często może doprowadzać do wszelkiego rodzaju infekcji. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio zadbać o pielęgnację naszego pupila. Jak dbać o higienę buldoga angielskiego? Codzienne przemywanie fałdek specjalnym płynem lub solą fizjologiczną pozwoli na uniknięcie niechcianych chorób i pozytywnie wpłynie na komfort zwierzęcia.

Szelki? Smycz? Co wybrać?

W przypadku masywnej budowy tego gatunku psa zdecydowanie odradza się wyprowadzanie go na spacer w łańcuszkach zaciskowych. Taki rodzaj obroży może doprowadzić do podduszenia czworonoga, który już z natury ma skłonności do problemów z oddychaniem. Zdecydowanie odradza się również stosowanie szelek, gdyż mogą skutkować deformacją łokci oraz ukształtować nawyk ciągnięcia. Najlepiej sprawdzi się zwykła, mocna skórzana obroża oraz solidna smycz, którą można stosować również w wersji automatycznej.

Zabawki i przekąski dla buldoga angielskiego

Aby urozmaicić psu zwykły, nużący spacer, warto zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju zabawki. Buldogi angielskie, tak samo, jak inne psy, uwielbiają chwytać i podgryzać wszelkiego rodzaju przedmioty. Właśnie dlatego tak istotne jest, by zakupiona przez nas zabawka była odpowiednich rozmiarów. Zbyt mały element może sprawić, iż pies, w trakcie figli, nieumyślnie ją połknie.

Dobrze sprawdzą się piłki, grube sznury i piszczące, podłużne maskotki. Właściciel buldoga angielskiego powinien natomiast zrezygnować z podawania psu wędzonych uszu i preparowanych kości ze skóry. Ich rozmiary, połączone z wielkim apetytem zwierzęcia, również mogą doprowadzić do zadławienia.

Buldog angielski zalety i wady

Osoby, które decydują się na przyjęcie pod swój dach buldoga angielskiego, koniecznie powinny uzupełnić swoją wiedzę o wszelkie dostępne o tej rasie informacje. Jest to bardzo wymagający rodzaj psa, nie tylko pod względem wychowania, ale przede wszystkim zdrowia. Na całe szczęście liczne zalety w wielu przypadkach zdecydowanie mogą zrekompensować ciężkie dla właściciela okoliczności, z jakimi będzie miał styczność w trakcie wychowywania pupila. Przyjrzyjmy się więc bliżej krótkiemu podsumowaniu, w którym zostały ujęte mocne i słabe strony, jakie wiążą się z posiadaniem buldoga angielskiego.

Zalety

Jednym z najistotniejszych aspektów, o które pytają potencjalni właściciele jest to, jak pies odnajduje się w rodzinie z dziećmi. Na całe szczęście, w tym przypadku obecność najmłodszych członków rodziny nie jest problemem. Wręcz przeciwnie! Buldogi uwielbiają zainteresowanie osób, nawet tych najmłodszych. Nie są agresywne, a wręcz bardzo przyjazne.

Kolejną mocną stroną tej rasy jest fakt, iż buldogi nie są hałaśliwe. Dość rzadko szczekają, dlatego też mieszkanie z psem w bloku nie stanowi większego problemu. Psy nie pozostawiają po sobie wiele sierści. Ze względu na jej długość, rzadko linieją.

Buldog angielski to synonim oddania i czujności. Jego historia sięga czasów, gdy pies ten pełnił funkcję obronną. Tak zostało do dzisiaj. Jest on nadzwyczaj czujny i bacznie obserwuje wszystko, co się wokół niego dzieje. Właściciel tego gatunku psa może więc czuć się bezpiecznie!

Kolejną cechą, która dla wielu osób może okazać się znaczącą zaletą, jest fakt, iż rasa ta nie wymaga ciągłego ruchu. Spokojny spacer raz lub dwa razy dziennie bywa dla psa wystarczający. Na właścicielu nie spoczywa więc konieczność notorycznego zapewniania psu rozrywki i aktywności fizycznej.

Wady

Niestety, wad, tak samo, jak zalet, możemy wyróżnić dosyć wiele. Większość z nich odnosi się do kwestii zdrowotnych buldoga angielskiego.

Specyficzna budowa ciała tego gatunku psa jest powodem licznych chorób, które mogą zagrażać życiu naszego pupila. Problemy z oddychaniem, fałdy, które mogą być przyczyną infekcji, malinowe oczy, to tylko niektóre z niebezpiecznych przypadłości. Z tego właśnie względu pies wymaga ciągłej obserwacji i częstych wizyt w gabinecie weterynarza, który potwierdzi, że naszemu zwierzęciu nic nie zagraża.

Psy te bywają także bardzo uparte. Jeśli nie zaangażujemy się w ich wychowanie już w trakcie szczenięcych lat, bardzo trudno może być nam nauczyć pupila odpowiedniego postępowania i odzwyczaić go od kształtowanych przez lata nawyków. Z tego właśnie względu opiekun psa powinien odznaczać się dużymi pokładami cierpliwości.

Posiadanie buldoga angielskiego wiąże się również z koniecznością wdrożenia w jego życie odpowiedniej diety. Zwierzaki te niestety posiadają sporą skłonność do tycia, która dla wielu z nich może okazać się śmiertelna.

Najważniejsze informacje

Podsumowując, buldogi angielskie to niesamowicie inteligentne i ciepłe zwierzęta. Niestety, ze względu na ich charakterystyczną budowę ciała często borykają się z wszelkiego rodzaju problemami zdrowotnymi. Aby utrzymać zwierzę w dobrej formie, należy zapewnić mu profesjonalną opiekę weterynarza oraz stosować się do jego wytycznych, które będą obejmowały wszelkiego rodzaju diety i konieczność pielęgnacji zwierzęcia.

Buldog angielski to wspaniały towarzysz, również dla dzieci i osób starszych. Lubi przebywać wśród ludzi, a jego czujność i przywiązanie jest widoczne na każdym kroku. Choć psy te charakteryzuje dosyć specyficzny wygląd, jego popularność wciąż rośnie, a zwolennicy czworonogów na całym świecie zachwycają się jego oryginalną urodą. Tę rasę psa już od najmłodszych lat należy przystosowywać do odpowiedniego funkcjonowania wśród zwierząt i ludzi. Ze względu na ich wrodzoną upartość, nauka psa może być dla właściciela wyjątkowo trudna, jednak widoczne z czasem efekty zdecydowanie rekompensują włożony w wychowanie psa wysiłek.

Jeśli pies pojawi się już w domu, warto przygotować się na liczne wydatki, które obejmują opiekę lekarską oraz zakup najwyższej jakości zabawek i akcesoriów dostosowanych do jego budowy i charakteru. Buldog angielski to pupil, którego należy obtoczyć najwyższą opieką i zadbać o to, by rozwijał się prawidłowo. Zresztą, to tyczy się wszystkich psów, które decydujemy się przyjąć pod swój dach 🙂

Zobacz zdjęcia niesamowitych wspaniałych buldogów angielskich:

Buldog angielski

Początki tej rasy psa sięgają do XIX wieku. Jednym z wielbicieli tych rasy był były premier Wielkiej Brytanii- Winston Churchill!

Buldog angielski

Buldog angielski to niezwykle przyjazna i towarzyska rasa. Właściciele bardzo cenią jego potrzebę bliskości. Pomimo sporych gabarytów, to niezwykle czułe i oddane zwierzę.

Buldog angielski

Najmłodsi przedstawiciele tej rasy słyną ze swojego łagodnego i radosnego usposobienia. Już od najmłodszych lat należy jednak zadbać o ich odpowiednie wychowanie. Z biegiem czasu psy te stają się bardzo uparte.

Buldog angielski

Przedstawiciele tego gatunku czworonoga często borykają się z problemami zdrowotnymi. Ich specyficzna budowa to przyczyna problemów z kręgosłupem i oddychaniem, a także wielu charakterystycznych dla tej rasy schorzeń.

Buldog angielski

Buldog angielski to rasa, która świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi lub jako pupil osoby starszej. Z natury jest to zwierzę łagodne i nie wykazuje przejawów agresji.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Gdy pies tęskni. 7 porad, jak przyzwyczaić psa do rozłąki z właścicielem
  2. Czy psy widzą kolory? Jak postrzegają świat nasi pupile
  3. Dlaczego psy jedzą trawę? Powody mogą zaskakiwać