Bolończyk. Niewielki, ale fascynujący pies
Bolończyk to bardzo przyjacielski czworonóg. Uwielbia towarzystwo człowieka, jest inteligentny i pomimo niewielkich rozmiarów — całkiem odważny. Niejeden miłośnik dużych psów uległby urokowi tego psiaka. Dowiedz się, dlaczego pies tej rasy jest tak fascynującym stworzeniem!
Bolończyki to coraz częściej widziane na polskich ulicach psy. Jeżeli szukasz przyjaznego zwierzaka do towarzystwa, który nie będzie odstępował cię ani na krok, bolończyk jest świetnym wyborem. Trudno o bardziej przywiązanego pupila. To też świetny zwierzak dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał psa. Nie znaczy to jednak, że bolończyk nie potrzebuje wychowania.
Bolończyk: miniaturka o wielkim sercu. Jak się zachowuje?
Bolończyk to mały pies o wielkim sercu, w którym czołowe miejsce zajmuje właściciel. Nie sposób opędzić się od tego wiecznie pragnącego towarzystwa psiaka. Zwierzę dobrze dogaduje się z dziećmi, będzie też dobrym kompanem dla starszej, sprawnej osoby. Jeśli zdecydujesz się na zakup psa tej rasy, musisz wiedzieć, że twój pupil będzie wymagał od ciebie nieustannej uwagi. Jeśli poza domem spędzasz kilkanaście godzin, czworonóg ten nie będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Stęskniony psiak będzie nieustannie wyczekiwał twojego powrotu. Gdy coś go zaniepokoi, zacznie głośno szczekać.
Bolończyki uwielbiają zabawę, ale ze względu na to, że nie mają dużego zapotrzebowania na ruch, świetnie nadadzą się dla domatora. Wielbiciele aktywności fizyczne nie znajdą w psie tej rasy partnera do kilkugodzinnych spacerów. Nie oznacza to jednak, w żadnym wypadku, że z psem nie powinno się wychodzić.
Bolończyk dorosły: wzrost, waga. Jak wygląda?
Ten mały pies mierzy zaledwie od 25 do 30 cm. Jego waga wynosi od 2.5 do 4 kg. Charakterystyczny wygląd psiaka sprawia, że bolończyk wygląda trochę jak żywa maskotka. Jego szata jest biała, miękka, o dość długim włosie. Wymaga ona systematycznej pielęgnacji. Psa powinno się wyczesywać codziennie. Sierść bolończyka wymaga też regularnego przycinania włosa u psiego fryzjera i dość częstych kąpieli. Na szczęście psy tej rady zwykle bezproblemowo poddają się różnym zabiegom pielęgnacyjnym.
Bolończyk kolorowy: opis rasy
Co ciekawe, istnieją też bolończyki o sierści w innych kolorach niż biała, zwane bolonka kolorową. Rasa te nie jest uznana przez FCI.
Jak wychować bolończyka?
Bolończyk to inteligentny pies, który szybko się uczy. Jeśli zaczniemy wychowywać go odpowiednio wcześnie, nie powinniśmy mieć większego problemu z ułożeniem zwierzęcia. Lepiej tego nie zaniedbać, bo rozpieszczony pupil będzie uparty i odporny na polecenia. Układając bolończyka, nie zapominajmy o nagrodach w postaci smakołyka. Szkolenie powinno przebiegać w sposób łagodny.
Ten radosny, przyjazny czworonóg powinien dobrze dogadać się z innymi psami. Pies nada się do mieszkania w bloku. Warto zadbać o stały kącik dla naszego pupila — komfortowe posłanie świetnie spełni tę funkcję.
Bolończyk: hodowla, szczeniaki, cena
Rasa ta jest dość dostępna, jeśli chodzi o ilość ośrodków, które zajmują się hodowlą bolończyka. Cena szczeniaka waha się od ok. 1500 do ok. 3500 zł.
Jak karmić bolończyka?
Pies tej rasy ma bardzo duży apetyt, dlatego bolończyka należy karmić rozsądnie. W przeciwnym razie grozi mu nadwaga, a nawet otyłość, co niekorzystnie wpłynie na jego zdrowie. Nie należy też przekarmiać psa smakołykami. Warto podawać psu suplementy, które dodatkowo zadbają o kondycję sierści pieska.
Zdrowie bolończyka
Psy tej rasy są zdrowymi zwierzętami. Schorzenia, jakie mogą u nich wystąpić to m.in. zwichnięcie rzepki kolanowej oraz infekcje uszu. Mogą występować także wycieki z oczu. Psy tej rasy żyją zwykle ok. 12-14 lat.
Zobacz zdjęcia:
Bolończyki są bardzo łagodne i uwielbiają się bawić. Dobrze ”dogadują się” z dziećmi i zazwyczaj pozytywnie reagują na obecność innych zwierząt.
To zrównoważone, bardzo przywiązujące się do człowieka stworzenia. Nie znoszą samotności i zawsze z utęsknieniem wyczekują powrotu pana.
Ich piękna biała sierść i niewielkie rozmiary sprawiają, że bolończyki przypominają trochę żywą przytulankę. Z drugiej strony szata psów tej rasy wymaga systematycznej pielęgnacji.
Bolończyka łatwo wychować, ale trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie, zanim rozpuszczony psiak zacznie zachowywać się jak mały uparciuch.
Czyż bolończyki nie są urocze? Zobaczcie, jak się uśmiechają!
Zobacz też:
- Polski spaniel myśliwski. Pies, który robi piorunujące wrażenie
- Kot z psem. Jak sprawić, żeby się polubiły?
- Owczarek podhalański. Pies z góralskim charakterem