Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Bokser. Wszystko o tej niezwykłej rasie
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 29.01.2019 19:08

Bokser. Wszystko o tej niezwykłej rasie

bokser
Fot.: Digital_Punks, pixabay.com

Bokser. Wszystko o tej niezwykłej rasie opowiemy dzisiaj na łamach naszego artykułu, który stanie się mini kompendium wiedzy na temat uroczego pupila. Duże oczy, dostojna postawa i urocza mordka to cechy charakterystyczne tego zwierzaka. Jednak to, co nie jest dostrzegalne gołym okiem, jest jeszcze bardziej interesujące. Zobaczcie, co w kwestii tej rasy mają do powiedzenia psi behawioryści!

Każda rasa psów charakteryzuje się czymś innym. Bokser od lat jest powszechnie uważany za psa, który zarówno nada się na okazyjne polowania, jak i spacer z małymi dziećmi. Niebezpodstawnie taki zarys utrwalił się w naszej głowie- psy te od lat gościły na polach bitewnych i w domach zwykłych ludzi. Zobaczmy, jakie jeszcze informacje wynikają z ich ciekawego uosobienia!

Od XVII wieku do I Wojny Światowej- bokser jako rasa osadzona w historii

Bokser może ci się kojarzyć z polowaniami i nie jest to błędne postrzeganie tego psa. Patrząc na historię tej rasy możemy uznać, że był używany przede wszystkim jako pies obronny. Taki, który w razie ataku nieprzyjaciela czy dzikiego zwierzęcia będzie w stanie zapewnić swojemu właścicielowi odpowiednią ochronę.

Nic dziwnego, że chętnie brano go na łowy- szczególnie w czasach, kiedy karabin czy broń palna nie były dostępne na porządku dziennym. Radzono sobie po prostu w inny sposób- pies ten był również narzędziem ich pracy, który gonił nie tylko za drobniejszą zwierzyną, ale również był w stanie pokonać dzika czy niedźwiedzia.

Dlaczego tak chętnie korzystano z tej rasy? Przede wszystkim chodzi o mocno osadzoną szczękę psa, która jest w stanie pokonać rywala za jednym ruchem. Miażdżące gryz boksera przyczynił się zatem do postrzegania go jako idealnego kompana nawet podczas działań wojennych. W armii niemieckiej służyło bardzo dużo psów tej rasy, które były postrzegane jako zawodowi i czynni na polu bitewnym żołnierze.

Być może to właśnie powszechne zastosowanie wojenne psa przyczyniło się do tego, że był on coraz chętniej lokowany w prywatnych domach. Bokser znalazł swoje miejsce w dużych rodzinach z dziećmi, które chętnie pilnował, a tym bardziej zabawiał swoim urokiem osobistym. Bokser jest po dziś dzień niezwykle popularny właśnie w Niemczech, ale także Włoszech.

Jak wygląda bokser?

Choć większość z nas pewnie kojarzy jego charakterystyczną sylwetkę i mordkę, warto dokładniej pochylić się nad całokształtem jego postawy. Jest to pies raczej średniego wzrostu, nie wyróżnia się wielkością. Jednak na uwagę zasługuje jego szeroka klatka piersiowa, która poniekąd nas informuje o jego możliwości ewentualnego ataku, gdy trzeba będzie się obronić.

Z drugiej strony sprawia, że cała sylwetka psa wydaje się dostojna i z gracją, a dodatkowe umięśnienie podkreśla ten fakt. Bokser z całą pewnością również wyróżnia się kształtem głowy, która jest wpisana w sześcian. Zadziorny nosek uniesiony zazwyczaj do góry, ze względu na wysunięte czoło podkreśla jego postawę buntownika.

Dookoła zarówno oczu, jak i pyska bokser ma charakterystyczną czarną obwódkę, przez co przypomina nieco zakamuflowanego wojownika w masce. Ile waży bokser? Masa ciała tego niezwykłego zwierzęcia oscyluje wokół 30 kg (dorosłego samca), z kolei suka psa waży przeciętnie 25 kg.

Usposobienie boksera – buntownik, obrońca czy opiekun dzieci?

Wcześniej poruszyłyśmy kwestię przebywania tego czarującego pupila na wojnach, polowaniach, ale także w zwykłych domach. Jak zatem ukształtował się charakter boksera? Przede wszystkim znany jest on ze swojego obronnego charakteru, ponieważ został stworzony z myślą o zabieraniu go na niebezpieczne wyprawy.

Idealnie nadawał się przez to na wojny, a szeroka szczęka umożliwiła mu odnaleźć się przy myśliwych. Dostojna sylwetka i pewność siebie psa były ukazywane Jednak z biegiem lat i w miarę tracenia na znaczeniu polowań, pies ten musiał znaleźć swoje miejsce z dala od zwierzyny łownej, broni palnej czy rozległych pól bitewnych.

Bokser jest przez to chętnie brany do pracy w policji, ponieważ praca z bronią czy agresywne zachowanie, do którego przyzwyczajeni byli jego przodkowie, nie sprawia mu żadnej trudności. Już sama ich aparycja stanowi poruszenie u atakujących, a agresywna postawa wyzwala się w momencie uprzedniego zdenerwowania psa.

Podczas bójki cechują się zapalczywością i zachłannością, dlatego często możemy spotkać boksera na komisariacie, ale również w terenie z właścicielem.

Gdy bokser został zaproszony do domu, od razu zauważono jego potrzebę bycia zaakceptowanym przez rodzinę. Dlatego chętnie bawi się z małymi dziećmi, których obecność umożliwia mu odkrycia radości, którą w sobie ma. Dlatego też bardzo lubi ruch w szerokim wymiarze i znaczeniu tego słowa- opiekunowie muszą dostarczać mu odpowiednio dużo rozrywki na świeżym powietrzu.

Czy bokser choruje?

Niestety tak jak każde zwierze, bokser nie jest odporny na wszystkie choroby świata. Jednak z pewnością będziemy mieli mniej kłopotów ze szczeniakami, które zostały wychowane w wiarygodnych hodowlach. Takie, mogące poszczycić się różnymi certyfikatami, potwierdzające ich wiarygodność.

Nie oznacza to jednak, że bokser pozyskany z takiego miejsca ma zrobiony wszystkie szczepienia, dlatego warto wybrać się raz na jakiś czas do specjalisty z zakresu zdrowia psów.

Na co bokser najczęściej choruje? Są to przypadłości związane z nieprawidłowym krążeniem serca, schorzenia w okolicach jelit, czy problemy żołądkowe.

Pies ten również narażony jest na skrajne działanie temperatury- źle czuje się w zbyt ciepłych pomieszczeniach, a bardzo niskie stopnie również nie zapewniają mu dobrego samopoczucia. Dlatego właściciele tych niezwykłych zwierząt muszą starać się chronić go przed promieniami słonecznymi i ogromnymi mrozami.

Spacer w zimę może przyczynić się do ostrego przeziębienia, którego przecież chcemy uniknąć. We współpracy ze słabą odpornością, może przyczynić się do dalszych powikłań.

Dla kogo jest bokser? Podsumowanie

Odpowiadając na to pytanie, trudno nakreślić jedną sylwetkę takiej osoby, jednak punktem odniesienia z pewnością będzie chęć do podejmowania aktywności. Bokser to pies, który wymaga dużego wysiłku fizycznego. Dlatego wybierając go, musisz wziąć pod uwagę ilość okolicznych parków i skwerów, w których będziecie mogli do woli pobiegać i rzucać piłką.

Pies ten również wymaga często rzetelnej obserwacji lekarza weterynarii, dlatego musisz poświęcić czas na chodzenie z nim do specjalistów. Mimo wszystko, warto dać mu szansę!

Bokser- wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie na kilku zdjęciach:

bokser

Bokser jest niezwykle uroczym psem, który cechuje się ciekawym uosobieniem. W pobliżu dzieci jest łagodnym pupilem, jednak w przypadku agresywnego zachowania- potrafi zaatakować.

bokser

Oprócz niejednoznacznego charakteru, pies ten może pochwalić się oryginalną urodą. Czarne obwódki wokół oczu to jego znak rozpoznawczy.

bokser

Bokser jest na tyle uniwersalny, że mógł występować zarówno na wojnie w roli czworonożnego żołnierza, jak i w domu, zabawiając dzieci.

bokser

Ruch i aktywność na świeżym powietrzu to domena tego niezwykłego psa. Uwielbia skakać i biegać wraz z właścicielem.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dziwne zwierzęta. Poznaj najciekawsze zwierzęta świata
  2. Dlaczego koty lubią się chować? Oto najczęstsze przyczyny
  3. Obsesja na punkcie kota. 8 oznak, że ją masz!
  4. Gwiazda „Rolnik szuka żony” stanie na ślubnym kobiercu? „Nie chciałabym żyć na kocią łapę”