Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Akita. Przypomina misia, a potrafi być niezwykle groźny
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 31.01.2019 16:33

Akita. Przypomina misia, a potrafi być niezwykle groźny

akita
Instagram.com @lylibi

Akita to pies, który od razu wzbudza zaufanie swoim niepozornym wyglądem. Oczywiście pies tej rasy może być świetnym kompanem i przyjacielem, jednak wcale nie jest tak łatwy w ułożeniu, jak mogłoby się wydawać. To energiczne zwierzę potrafi być niezwykle groźne, jeśli nie zadbamy o jego odpowiednie wychowanie. Oto wszystkie najważniejsze informacje o akicie!

Choć psy japońskie, do których należy także akita inu, nie są łatwymi do ułożenia zwierzętami, to w tej chwili ich popularność jest naprawdę duża. Czyżby do zainteresowania tymi czworonogami przyczyniła się kultura internetowa i memy z tzw. piesełem, czyli japońskim psem rasy shiba inu? Tak czy inaczej, dowiedz się, dlaczego wychowanie akity wymaga zaangażowania i cierpliwości.

Akita inu, czyli akita japońska: usposobienie

Zaborczość i chęć do dominacji psy tej rasy mogły odziedziczyć po swoich przodkach. Początkowo akity były hodowane do udziału w walkach psów. Pełniły też inne funkcje jestużytkowe, które nie zawsze szły w parze z kształtowaniem łagodnego usposobienia, np. polowały na zwierzynę. Pewnie zdziwi was, że ”misiowata” akita doskonale sprawdza się w odpowiedzialnych funkcjach: może być psem obronnym, stróżującym, pomaga też w policji i armii!

Pewnie wielu z was zadaje sobie teraz pytanie, jak zaborcza, niezależna akita może sprawdzić się w tak odpowiedzialnych funkcjach, które wymagają dużego posłuszeństwa. Otóż wszystko jest kwestią odpowiedniej tresury. Ta też wymaga od szkolącego doświadczenia, zdecydowania, ale i łagodnego, i cierpliwego podejścia do psa. Udana tresura może sprawić, że upór i silny charakter akity pozytywnie zrealizują się w umiejętnościach takich, jak np. tropienie.

Akita japońska mierzy od 61 do 71 cm i waży od 25 do 45kg. Samice są zwykle drobniejsze niż psy.

Wychowanie akity

Ta rasa może być wspaniałym psem do towarzystwa, jeśli trafi do właściciela, który potraktuje jego wychowanie jak pozytywne wyzwanie. Ze względu na niezależny charakter psa, który wymaga ukształtowania w nim poczucie hierarchii, akita powinna potrafić w ręce właściciela doświadczonego. Akita zdecydowanie nie nadaje się na pierwszego psa. Czworonóg tej rasy nie tylko jest nieufny wobec obcych, ale też źle może znosić obecność innych psów.

Właściciel, któremu uda się okiełznać niełatwy charakter akity, może liczyć na ogromne przywiązanie i lojalność zwierzęcia. Na pewno znacie wzruszającą (i prawdziwą!) historię Hachiko — psa, który przez prawie 10 lat czekał w tym samym miejscu na powrót swojego pana. Tokijczycy wybudowali Hachiko pomnik niedaleko miejsca, gdzie pies wyczekiwał właściciela. Historia ta stała się również inspiracją do filmu Mój przyjaciel Hachiko. Wspaniały, wierny Hachiko był właśnie psem rasy akita. Czy trzeba dodawać coś więcej?

Akita amerykańska

Akita amerykańska wywodzi się z akity japońskiej. Początki tej rasy sięgają czasów II Wojny Światowej, kiedy to Akity często krzyżowane były z owczarkami niemieckimi. Najpierw duże japońskie psy, wyglądem przypominające nieco owczarka niemieckiego (to podobieństwo dość widoczne jest nadal) zainteresowały amerykańskie wojsko, a następnie amerykańskich hodowców, którzy przyczynili się do rozwijania i ukształtowania amerykańskiej rasy akity.

Odmiana amerykańska jest masywniejsza od japońskiej i może mieć inne umaszczenie. Podobnie jak swój japoński kuzyn, również jest to pies dość uparty i niezależny, ale i niezwykle wierny. Jego usposobienie jest nieco łagodniejsze i bardziej przyjazne w stosunku do obcych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja akity nie jest bardzo skomplikowana, ale czasochłonna i wymagająca systematyczności. Psa należy regularnie wyczesywać. Akity też bardzo linieją i poza szczotkowaniem, które może nieco przyspieszyć proces zrzucania włosa, nie można z tym nic więcej zrobić.

Hodowla akity, szczeniaki

Niesłabnąca popularność japońskich ras sprawiła, że w Polsce bez większego trudu znajdziesz hodowlę akity. Cena szczeniaka waha się od ok. 2500 do nawet 5000 zł.

Zobacz, jak wygląda pies rasy akita:

akita

Amerykańska odmiana akity wyglądem przypomina nieco owczarka niemieckiego.

akita

Akity mogą mieć różne umaszczenia. „Biszkoptowy” kolor włosa sprawia, że akity często mylone są z innymi japońskimi psami – shibami inu.

akita

Akita potrzebuje cierpliwego właściciela, który będzie w stanie okiełznać jej silny charakter.

akita

To wspaniałe, lojalne, ale też i uparte psy.

akita

Czyż nie są piękne?

Zobacz też:

  1. Śmieszne koty. Jesteś w stanie odnaleźć je na zdjęciach? Większość ludzi nie
  2. Cocker Spaniel. Dowiedź się WSZYSTKIEGO o tym słodziaku
  3. Bokser. Wszystko o tej niezwykłej rasie