Dziecko karmi sarny
Źródło: unsplash/Daiga Ellaby

Nadchodzi rewolucja w polskich szkołach. Nowy program edukacji nauczy uczniów szacunku do zwierząt

27 Grudnia 2020

Zwierzęta i ich ochrona to jedne z głównych zagadnień poruszanych w nowej edycji programu edukacyjnego, do którego przystąpią polskie przedszkola i szkoły podstawowe. Program "Kubusiowi Przyjaciele Natury" od lat uświadamia najmłodszych uczniów w kwestii ekologii, lecz w roku szkolnym 2020/2021 padła rekordowa liczba zgłoszeń. Współpraca firmy Kubuś z polską oświatą sprawi, że ponad 1 100 000 dzieci nauczy się szacunku do zwierząt i roślin.

Zwierzęta, tak jak każde istoty czujące, zasługują na szacunek i godne traktowanie. Niestety, większość dzieci nie jest naturalnie wyposażona w zrozumienie ich potrzeb. Wypracowanie tej umiejętności we wciąż kształtujących się umysłach jest zadaniem rodziców oraz nauczycieli, a żeby nauka przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna rozpocząć się już od najmłodszych lat.

Dzieci poznają zagadnienia związane z ochroną zwierząt i roślin

Nieumiejętność obchodzenia się ze zwierzętami oraz ich złe traktowanie nie powinno być lekceważonymi kwestiami w polskim szkolnictwie. Maluchy bardzo często nieświadomie wyrządzają krzywdę nie tylko innym dzieciom, ale też stworzeniom przynależnym do obcych gatunków, takim jak pies, kot, czy inne zwierzę domowe.

Prawni opiekunowie i pedagodzy powinni stanowić wzór do naśladowania i tym samy wpajać swoim podopiecznym prawidłowe zasady ostrożności w przypadku styczności dziecka ze zwierzętami. W tym celu w przedszkolach i szkołach podstawowych co roku rusza największy w Polsce program edukacyjny dla dzieci nazywany „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Choć akcja uświadamiająca uczniów w kwestiach ekologii i życia w zgodzie z naturą trwa już od ponad 10 lat, jeszcze nigdy nie wzbudziła tak ogromnego zainteresowania. W tym roku do akcji przystąpiło ponad 9 tysięcy przedszkoli i ponad 5 tysięcy szkół podstawowych. Tegoroczna edycja programu została specjalnie dostosowana do potrzeb nauki zdalnej.

- Liczba uczestników oraz rosnące z roku na rok zainteresowanie programem pokazują, jak potrzebna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat oraz jak ważny jest to obecnie temat - mówi Daniel Karaś, koordynator Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Nagrał, jak pędzi ciężarówką za stadem wystraszonych reniferów. Nagrał, jak pędzi ciężarówką za stadem wystraszonych reniferów. "Żart" 25-latka skończył się gorzej, niż przewidywałCzytaj dalej

Rośnie świadomość ekologiczna wśród przedszkolaków i uczniów podstawówki

W trwającym roku szkolnym aż 750 tysięcy przedszkolaków i 360 tysięcy dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych pozna podstawowe zasady dbania o przyrodę i życia w zgodzie z naturą w ramach XIII edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury”. Oznacza to, że dzieci, z co drugiego przedszkola w Polsce i z co trzeciej szkoły podstawowej będą się uczyć, jak troszczyć się o rośliny i zwierzęta, segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i energię!

- „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy tego typu projekt w Polsce, który przez 13 lat wpisał się już na stałe do kalendarza placówek uczących dzieci, dowodząc, jak świetnie sprawdza się popularyzacja wiedzy na tematy ekologiczne oraz budowanie właściwych nawyków, a także świadomości i odpowiedzialności za planetę oraz środowisko już na etapie przedszkola i szkoły podstawowej. - wyjaśnia Daniel Karaś. - Edukacja i wykształcenie postaw proekologicznych wśród dzieci oraz swoistej ekologicznej empatii to najlepsza możliwa inwestycja w przyszłość.

Dzieci biorące udział w programie poznają również zasady ekonologii, czyli dbania o aktywność fizyczną oraz właściwe odżywianie. Przekazywane treści zostały stworzone w formie materiałów multimedialnych, aby udowodnić, że nauka na odległość nie musi być przykrym obowiązkiem, lecz budzącą ciekawość i angażującą przyjemnością. Dzieci po ukończeniu kursu otrzymają dyplomy.

Właśnie ruszyły zapisy do nadchodzącej edycji w przyszłym roku. Już teraz, zważając na rekordową liczbę uczniów zaangażowanych w program firmy Kubuś, można stwierdzić, że nauka o ekologii oraz ochronie środowiska naturalnego jest potrzebną zmianą w polskim szkolnictwie. Dzięki tej inicjatywie wzrastają szanse na to, że młode pokolenie będzie miało większą świadomość na temat współczesnych problemów ekologicznych. Być może rozbudzana od najmłodszych lat ciekawość świata sprawi, że w przyszłości będą oni w stanie im zaradzić i odmienić tym samym los milionów zwierząt na świecie.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: ddb24.pl

Następny artykuł