Zdjęcie podglądowe - smutny pies
Źródło: unsplash/Matthew Pablico

Dramatyczna interwencja Eko Patrolu w Radomiu. Uratowano 5 psów mieszkających w skrajnie złych warunkach

17 Lutego 2021

W ubiegłą niedzielę, 14 lutego na jednej z radomskich posesji miała miejsce interwencja strażników Eko Patrolu. To, co zastali po wejściu na podwórko 80-letniej mieszkanki, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Przed domem znaleziono zwłoki zagryzionych psów. Pozostałe zwierzęta były zamknięte w domu w skrajnie złych warunkach.

W niedzielę, 14 lutego około godz. 15:00 strażnicy miejscy z Eko Patrolu w asyście Referatu Ochrony Środowiska udali się na jedną z posesji przy ul. Słowackiego w Radomiu. Zgłoszenie wpłynęło do nich od jednego z zaniepokojonych mieszkańców, który doniósł, że na podwórku przed domem 80-latki leżą martwe, zagryzione zwierzęta.

80-latka w straszny sposób znęcała się nad psami

Właścicielka posesji, 80-letnia kobieta, po krótkiej rozmowie ze strażnikami Eko Patrolu oświadczyła, że pod jej opieką znajduje się osiem psów, które są na stałe zamknięte w zabudowaniach. Mieszkanka nie powiadomiła jednak funkcjonariuszy, że nie wszystkie zwierzęta nadal żyją.

Przeprowadzona kontrola potwierdziła podejrzenia sąsiadów i ujawniła wstrząsające fakty na temat zwierząt trzymanych przez staruszkę. Funkcjonariusze znaleźli przed jej domem padlinę psa i kota w kałuży krwi. Zwłoki musiały leżały tam od dłuższego czasu, ponieważ zostały niemal całkowicie przysypane śniegiem. Ślady wskazywały na to, że zwierzęta zostały zagryzione.

Wewnątrz strażnicy znaleźli pięć dorosłych psów w fatalnym stanie zdrowia. Czworonogi mieszkały w skrajnie nędznych warunkach, we własnych odchodach, bez jedzenia i stałego dostępu do wody. Kobieta nie widziała problemu w tym, jak "zajmuje" się swoimi podopiecznymi.

Na miejsce zgłoszenia wezwano technika kryminalnego, który przeprowadził oględziny miejsca i zwierząt. Zwrócono się także z pytaniem o zwierzęta do okolicznych mieszkańców, którzy potwierdzili fakt iż psy z sąsiadującej posesji od dłuższego czasu były zaniedbywane przez właścicielkę.

Nietypowa interwencja w Kępnie. Kot dostał szału, na pomoc domownikom przybyła straż pożarnaNietypowa interwencja w Kępnie. Kot dostał szału, na pomoc domownikom przybyła straż pożarnaCzytaj dalej

Uratowane czworonogi trafiły do schroniska

Decyzją funkcjonariuszy psy zostały interwencyjnie odebrane właścicielce, a następnie przewiezione do schroniska dla bezdomnych zwierząt celem przebadania przez lekarza weterynarii. Teraz znajdują się pod stałą opieką wolontariuszy i weterynarzy.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem podjęta została także decyzja o skierowaniu wniosku o ściganie. Sporządzona została szczegółowa dokumentacja wraz z materiałem zdjęciowym przedstawiającym warunki w jakich trzymane były zwierzęta.

Protokół z interwencji na posesji 80-latki został przekazane do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Kobiecie za znęcanie się nad zwierzętami grozi nawet 5 lat więzienia.

Zobacz zdjęcia:

x

x

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł