Lampa
Źródło: facebook/Rose Avenue Vet Hospital

Czy masz lampę solną w domu? Wiele osób nie wie, że popularna ozdoba jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, lepiej uważać

13 Listopada 2020

Zwierzęta mają zapisaną w genach potrzebę ciągłej eksploracji. Lubią odkrywać nowe rzeczy, chociaż czasami nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie się z nimi wiąże. Właściciele pupili również niekiedy mogą nie zdawać sobie sprawy, że niektóre przedmioty codziennego użytku w ich domach są wyjątkowo groźne dla ich milusińskich. Pewna opiekunka kota postanowiła ostrzec innych po tym, jak jej pupil o mało nie zmarł z powodu lampy solnej. Choć wiele osób jest zdania, że mają one lecznicze zdolności, w przypadku zwierząt są one szczególnie niebezpieczne.

Zwierzęta nie zawsze potrafią racjonalnie osądzić, jakie substancje są dla nich niegroźne, a które mogą poważnie zaszkodzić ich zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci. Czasami zdarza się, że opiekunowie psów czy kotów nie mają pojęcia, że przedmiot, który znajduje się w ich domu, może wyrządzić im nieodwracalną szkodę. Mamy ostrzeżenie dla wszystkich współlokatorów zwierzaków, którzy weszli w posiadanie lampy solnej - trzeba z nim poważnie uważać, inaczej może zdarzyć się tragedia!

Dlaczego sierść na czole kota układa się w literę Dlaczego sierść na czole kota układa się w literę "M"? Rozwiązanie legendarnej zagadki może Cię zaskoczyćCzytaj dalej

Pilnuj zwierząt, gdy w pobliżu znajduje się lampa solna

Chyba większość ludzi posiada lub słyszała o lampach solnych. W latach 90-tych zdobiły dużą część polskich mieszkań, ponieważ uznawane były za naturalne jonizatory powietrza. Z biegiem czasu lampy wykonane z soli kamiennej stały się nieodzownym elementem mieszkań osób, które chciały zadbać nie tylko o swój układ oddechowy, ale też lepsze samopoczucie Do dziś stanowią interesujący element wystroju wnętrz.

Jednakże okazuje się, że pozornie niegroźne źródło światła stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych. Jakiś czas temu media społecznościowe obiegło ostrzeżenie dotyczące lamp solnych. Post został opublikowany na profilu szpitala zwierzęcego Rose Avenue Vet Hospital.

W treści wpisu możemy przeczytać historię kotki Ruby, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku uległa zatruciu pokarmowemu. Przyczyną było lizanie lampy solnej, którego nie dostrzegła jej opiekunka. Na całe szczęście rodzina zareagowała natychmiast, gdy zobaczyła, że stan zdrowia kotki uległ pogorszeniu. Zwierzę trafiło do kliniki, gdzie weterynarzom cudem udało się je uratować.

"Obudziliśmy się w środę rano i nasza kochana Ruby zaczęła chodzić w dziwny sposób, a gdy szła jej głowa była w dziwnej pozycji. Na początku myśleliśmy, że może to jakieś przeziębienie, dlatego opatuliliśmy ją i poszliśmy do pracy. Po południu, gdy Clayton wrócił z pracy, zobaczył, że jej stan znacznie się pogorszył, dlatego natychmiast zabrał ją do weterynarza. Weterynarz bardzo przejęła się stanem kotki i stwierdziła, że to problem neurologiczny, gdyż nie mogła sama iść, nie słyszała, nie widziała, a nawet nie mogła pić lub jeść.W ciągu 12 godzin jej podstawowe zmysły zniknęły. Jej sytuacja była beznadziejna.

Gdy wróciły wyniki badań laboratoryjnych, wszystko było dobrze, oprócz wyników krwi. Miała ekstremalnie wysoki poziom sodu w organizmie. To zatrucie solą spowodowało obrzęk mózgu a w konsekwencji problemy neurologiczne. Ruby spożyła sól, po prostu liżąc lampę solną, którą mamy w salonie (do tej pory nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy). Podobno to jest częstsze u psów, więc był to dla nas szok, a dla tej pani weterynarz pierwszy taki przypadek u kota. Zatrucie solą jest NIESAMOWICIE groźne u zwierząt i zwykle kończy się śmiercią. To cud, że Ruby przeżyła. Te lampy są uzależniające dla zwierząt i jeśli tylko odkryją ich smak, stają się tym, czym dla nas chipsy ziemniaczane. Dlatego prosimy, trzymajcie je z dala od zwierząt i dzieci! [...]

Mamy nadzieję, że ta informacja będzie nauczką dla wszystkich o tym jak bardzo niebezpieczne mogą być lampy solne jeśli sól z nich jest spożywana. Wiem, że moja lampa wylatuje z mojego domu" - napisali zaniepokojeni właściciele kotki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Poruszające słowa właściciela spalonego mieszkania. Jego lokal został podpalony podczas Marszu Niepodległości
3. Dlaczego kot ziewa na twój widok? Chce ci w ten sposób przekazać ważną wiadomość

Substancje groźne dla psów i kotów

Jednym z produktów, który pod żadnym pozorem nie powinien znaleźć się w zasięgu łapki czworonoga, jest na przykład czekolada. W ziarnach kakao i jego produktach, jest teobromina. Po spożyciu jej przez psa mogą pojawić się nudności, wymioty i biegunka, także zwiększone wydalanie moczu. Spożycie dużej ilości czekolady może wywołać u niego zawał mięśnia sercowego, arytmię oraz krwotok wewnętrzny. Niewykluczone są także reakcje ze strony układu nerwowego – nadwrażliwość, drżenie mięśni, napady drgawek, atak epileptyczny.

W przypadku kotów produkty takie jak awokado, pomidory i bakłażany, ze względu na zawarte w nich substancje persin i atropinę są przyczyną uszkodzeń serca i zaburzeń jego rytmu u kotów. Konsekwencje niedopilnowania mruczka w kuchni mogą okazać się wyjątkowo tragiczne.

Pamiętajcie, że jeśli macie w domu kota lub psa to musicie bardzo uważać, aby przypadkiem nie stała im się krzywda. W przypadku, gdy posiadacie w domu lampy solne prosimy, żebyście trzymali je poza zasięgiem Waszych pupili.

Pudelek stracił właścicieli przez koronawirusa. Gdy myślał, że nikt mu już nie został, w drzwiach stanął niespodziewany gośćPudelek stracił właścicieli przez koronawirusa. Gdy myślał, że nikt mu już nie został, w drzwiach stanął niespodziewany gośćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. Żona polskiego podróżnika potwierdziła. Rozwodzą się, ogromne zaskoczenie
  3. Przyjacielski corgi zatrzymuje się, by przytulić każdego psa, którego spotka. Zdjęcia absolutnie rozczulają
  4. Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  7. Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesienia

źródło: podaj.to

Następny artykuł