zooterapia
Źródło: unsplash/Sasha Sashina

Czy zwierzęta mają uzdrawiające moce? Przełomowe odkrycie naukowców nie pozostawia złudzeń

10 Listopada 2020

Zwierzęta z mocą uzdrawiania ludzi - czy to aby możliwe? Teorii o zbawiennym wpływie zwierząt domowych na zdrowie człowieka nie brakuje, lecz niektóre z nich nie są udowodnione przez ekspertów. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie, aby dowiedzieć się, jak posiadanie pupili wpływa na samopoczucie psychiczne oraz sprawność fizyczną człowieka. Wyniki mogą zaskoczyć niejednego właściciela futrzaków.

O uzdrawiającej mocy zwierząt mówi się od setek lat. Nie bez powodu mówi się, że zwierzęta wysysają z człowieka złą energię. Niektórzy wierzą, że przyłożenie ukochanego pupila w miejsce, w którym odczuwalny jest ból, sprawi, że dolegliwość przejdzie bez potrzeby konsultacji z lekarzem. Czy czworonożni przyjaciele naprawdę są skuteczniejszym lekarstwem na chorobę, niż tradycyjne leki? A może to jedynie wymysł i często powtarzane kłamstwo służące pocieszeniu chorego? Czas się przekonać!

Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słówRanny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słówCzytaj dalej

Czy kontakt ze zwierzętami leczy?

Zooterapia, nazywana także animaloterapią, jest coraz częściej wykorzystywaną formą leczenia stosowaną do pomocy dzieciom oraz dorosłym pacjentom. Takie metody, jak hipoterapia (z końmi) czy dogoterapia (z psami) cieszą się niezachwianym powodzeniem i sukcesami, lecz w ostatnim czasie można zauważyć, że na prowadzenie wysuwa się alpakoterapia.

Eksperci zapewniają, że są one skutecznymi formami terapii wykorzystywanymi w różnych zaburzeniach somatycznych i psychicznych. Zooterapia znajduje zastosowanie między innymi w leczeniu niepełnosprawności, autyzmu, depresji i nerwic.

Metodę kontaktu ze zwierzętami stosuje się również w przypadkach stresu pourazowego u weteranów wojennych. Już sama obecność ukochanego zwierzaka sprawia, że czujemy się spokojni i zrelaksowani, zaś wewnętrzny ból, który wcześniej był nie do opanowania, staje się łatwiejszy do zniesienia.

DZISIAJ GRZEJE:1. Zostawiła szczeniaka sam na sam z nową opiekunką do zwierząt. Kiedy obejrzała nagranie z monitoringu, serce podeszło jej do gardła
Zapowiedziano kontrole 3788 gospodarstw. Dziś pojawił się apel o pilne zawieszenie
3. Dla żartu pochwaliła się dziwacznymi zdjęciami z porodu. Internauci są zniesmaczeni, "powinnaś iść się leczyć"

Wyniki badań naukowych nie kłamią

Naukowcy zauważyli, że bezpośredni kontakt ze zwierzętami przyspiesza rekonwalescencję chorego, czyli powrót do zdrowia, a także zmniejsza stres. Dzieje się tak, ponieważ w momencie głaskania i dotykania psa, kota czy innego stworzenia w ludzkim organizmie wydzielana jest oksytocyna, nazywana potocznie hormonem szczęścia.

Badacze przeprowadzili test mający na celu sprawdzenie poziomu oksytocyny u osób mających kontakt z psem. Poziom oksytocyny mierzono przed samym kontaktem oraz tuż po nim. Ku zaskoczeniu naukowców wyniki wskazywały, iż za każdym razem „poziom oksytocyny był wyższy u właścicieli, którzy mieli lepszą relację ze swoim psem”.

Kolejną zaskakującą obserwacją był fakt, iż w przypadku możliwości swobodnej zabawy poziom oksytocyny był znacznie wyższy niż w przypadku, gdy tylko pies i właściciel przebywali razem w jednym pomieszczeniu, lecz nie nawiązywali kontaktu wzrokowego

Oprócz wywoływania wyższego poziomu szczęścia u swoich właścicieli zwierzęta mają również inną uzdrowicielską umiejętność. Dzięki wspólnym zabawom z pupilami istnieje mniejsza szansa na to, że w organizmie opiekuna wzrośnie poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Ponadto zmniejszają poczucie samotności oraz polepszają więzi międzyludzkie.

Warto wspomnieć również o badaniach prowadzonych przez Erikę Friedman z Uniwersytetu Pensylwania, która poddała obserwacji pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału lub choroby wieńcowej. Okazało się, że fakt, iż w domu na pacjenta czekał czworonożny przyjaciel, sprawił, iż mieli oni większą motywację do walki o życie. Co ciekawe, obecność współmałżonka lub wsparcie najbliższych nie było tak motywujące, co tęsknota do ukochanego psa czy kota!

Zwierzęta poprawiają nasze samopoczucie, dzięki czemu mamy mniejszą szansę na zachorowanie. Dodatkowo świadomość, że na świecie jest ktoś, kto czuje do nas bezgraniczną miłość i przywiązanie oraz liczy na naszą opiekę, sprawia, iż bardziej troszczymy się o swoje zdrowie.

Bezdomny mężczyzna spędził noc pod drzwiami schroniska. Kiedy zdradził pracownikom powód, serca zabiły im mocniejBezdomny mężczyzna spędził noc pod drzwiami schroniska. Kiedy zdradził pracownikom powód, serca zabiły im mocniejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot zobaczył zdjęcie w telefonie zmarłego właściciela. Jego reakcja wywołuje łzy, niemożliwe
  2. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  3. Nagrał, co husky robią w nocy w łóżku. Odkrył powód, dlaczego się nie wysypia
  4. Lockdown a spacer z psem? Jak wyprowadzać zwierzęta na spacer?
  5. Bezdomny mężczyzna spędził noc pod drzwiami schroniska. Kiedy zdradził pracownikom powód, serca zabiły im mocniej
  6. "Modę na sukces" pamięta każdy. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje serialowy Forrester?
  7. Golonka w kiszonej kapuście jest poezją smaków dla amatorów tradycyjnej kuchni. Serwujemy najprostszy przepis, rozpływa się w ustach

źródła: profilaktykawmalopolsce.pl, dobrewiadomosci.net.pl,

Następny artykuł