zwierzęta na łące
Źródło: pixabay.com/henryleester

Zwierzęta potrafią przewidzieć pogodę. Zaskakujące odkrycia

2 Sierpnia 2020

Zwierzęta posiadają wiele niesamowitych zdolności, które w świecie ludzi mogłyby uchodzić za supermoce. Naukowcy od lat analizują sposób, w jaki są w stanie przewidzieć zmiany pogody. Szczególnie nieudomowione osobniki zawsze wydają się wiedzieć, kiedy zanosi się na deszcz, jeszcze zanim spadną pierwsze krople, lub niebo pokryje się chmurami.

Zwierzęta mogą nas wiele nauczyć. Większość z nich obdarzona jest niebywałym instynktem i intuicją. W wielu wypadkach podążając za ich przykładem możemy wiele zyskać. W innych to my mamy szansę przekazać pupilowi coś wartościowego. Ludzi od setek lat interesował sposób w jaki zwierzęta przewidują pogodę. Nie zawsze jednak dobrze odczytywali wysyłana przez nie sygnały. Często źle odczytywaliśmy zachowania zwierząt bagatelizując je lub przypisując im zbyt duże znaczenie. Nowe badania radzą jak rozpoznać ich znaki.

Bernardyn wskoczył na mężczyznę i przygniótł go do łóżka. Nie chciał pozwolić mu wstać. Zdumiewające nagranie trafiło do sieciBernardyn wskoczył na mężczyznę i przygniótł go do łóżka. Nie chciał pozwolić mu wstać. Zdumiewające nagranie trafiło do sieciCzytaj dalej

Zwierzęta umieją przewidzieć deszcz, upał czy porywisty wiatr

Gdy widzimy, że ptaki latają niżej niż zwykle, zazwyczaj szukają kryjówek przed zbliżającym się deszczem lub załamaniem pogody. Ptaki, za pomocą tych samych narządów, które pozwalają im określić swoje położenie w przestworzach, nawet gdy nie widzą ziemi, mogą wyczuć nadchodzące zmiany ciśnienia. Ich błędnik informuje je, kiedy zanosi się na deszcz lub silny wiatr. Wtedy obniżają lot i szukają miejsca, w którym będą mogły spokojnie przeczekać niepogodę. Jeśli po nocnej ulewie słyszymy głośne trele ptaków, możemy spodziewać się, że dzień będzie ciepły i słoneczny.

DZISIAJ GRZEJE:1. Widzowie TVN nie wierzyli własnym oczom. Wszystko poszło na żywo
2. Noworodek krzyczał w kołysce. Nieprzewidziana reakcja shiba inu chwyta za serce
3. Najmniejszy pies świata mieszkał we Wrocławiu. Chihuahua mierzył tylko 6 centymetrów

Krowy z kolei, jeśli czują że zanosi się na burzę lub ulewę kładą się na ziemi, najczęściej w grupach. Takie zachowanie ma chronić je przed uderzeniami piorunów i zapewniać ciepło, jeśli deszcz potrwa na tyle długo by zmarzły.

Szczególnie ciekawe jest zachowanie kotów, które czekając na deszcz zaczynają czyścić sobie uszy. Nie jest jasne, czemu tak się zachowują. Jedna z hipotez zakłada, że robią to by pomiędzy uderzeniami kropli deszczu usłyszeć zbliżające się niebezpieczeństwo, lub ofiarę, na którą akurat polują. Gdy pogoda ma się poprawić ich sierść zazwyczaj elektryzuje się i często staje dęba - tutaj znaczenie ma naładowanie statyczne powietrza oraz jego wilgotność.

Jeśli widzimy pająka tkającego nową sieć, oznacza to, że czeka nas suchy i pogodny dzień. Wysoka wilgotność powierza sprawia, że sieci są mnie trwałe i gorzej się ze sobą stykają. Silny wiatr także uniemożliwia im budowę pułapek na owady. Polują one wyczuwając drgania sieci, w którą wpada jej ofiara. Jeśli wieje silny i porywisty wiatr nie są w stanie wychwycić momentu, w którym w ich sidła wpada owad.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy!

https://zrzutka.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna wpadka Filipa Chajzera. Na wizji padły niewybredne komentarze, widzowie mają już dość
  2. Uczestniczka "Rolnik Szuka Żony" wzięła ślub i to wcale nie z rolnikiem. Ujawniła prawdę, która może się nie spodobać wielu widzom
  3. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?
  4. Japończycy mają wizję na 2040 rok. Wiadomo, co ze zwierzętami na świecie
  5. Buldog francuski i jego niewiarygodny talent. Internauci oniemieli z zachwytu, wideo
  6. Doberman zaczął biec w kierunku dziewczynki. Wszystko się nagrało
  7. Wprowadzają stan klęski żywiołowej i godzinę policyjną. Sytuacja za granicą jest dramatyczna

Źródło: pawmygosh.com

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł