Warszawa zwróciła się z ważnym apelem. Chodzi o zwierzęta zimą
Temperatura na zewnątrz daje się we znaki. Na dworze panuje chłód i mróz, przed wyjściem z domu należy się ciepło ubrać. W sezonie zimowym nie należy zapominać o tych, którzy nie mają schronienia. Na dworze żyje wiele zwierząt, dla których to trudny okres, który może doprowadzić nawet do ich śmierci.
Zwierzęta cierpią zimą z powodu niskich temperatur. Wiele z nich zapada na sen zimowy, jednak psy, koty czy ptaki tego nie robią. Zwierzaki szukają schronienia w opuszczonych budynkach czy w śmietnikach, walcząc o każdy kawałek jedzenia. Miasto stołeczne Warszawa zwróciło się z apelem do mieszkańców stolicy oraz całej Polski. Można pomóc zwierzakom, wystarczy odrobina chęci.
Jak pomóc zwierzakom zimą?
– Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili kotom żyjącym na wolności dostęp do pomieszczeń piwnicznych. Mały gest, uchylone drzwiczki, mogą odmienić los czworonogów. Stwórzmy dla nich bezpieczne, ciepłe i suche schronienia z dostępem do wody i jedzenia, np. w nieużywanym, wydzielonym pomieszczeniu – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
Jeśli nie mamy piwniczki lub innego miejsca, gdzie moglibyśmy ugościć czworonożnego gościa, to możemy pomóc w inny sposób. Z chęcią pomocy można zwrócić się do pobliskiego schroniska - z pewnością wolontariusze, powiedzą, czego obecnie najbardziej potrzebują. Oprócz adopcji zwierzaków chętni mogą wesprzeć placówki finansowo albo przynieść do przytulisk ręczniki, koce czy kody bez pierza. Wiele schronisk na swoich stronach internetowych informuje, których darów rzeczowych najbardziej potrzebuje.
Nie zapomnij o ptakach zimą
Wiele gatunków ptaków odlatuje do ciepłych krajów na zimę. Jednak te, które zostają potrzebują schronienia i jedzenia. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu karmnika dla ptaków. Te można umieścić na gałęziach drzew czy na balkonie.
Podawana karma powinna być czysta, sucha i podawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła. Zarówno chleb, skrawki wędliny, makarony, chrupki czy inne przetworzone jedzenie jest szkodliwe dla zwierząt - czytamy na stronie urzędu miasta.
Sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Kosy i kwiczoły żywią się także owocami z krzewów i jabłkami. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są też smakoszami orzechów włoskich. Łabędzie i kaczki najchętniej jedzą ziarna zbóż, np. pszenicę i mieloną kukurydzę, a także surowe lub gotowane, drobno pokrojone warzywa – uwaga, mieszanki te nie powinny być wrzucane do wody, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika.
Pamiętajcie, aby sprzątać karmniki z resztek pokarmu i odchodów. Jeśli zaczniecie karmić ptaki, nie zapominajcie robić tego do wiosny! Zwierzęta szybko przyzwyczają się, później będą szukać pożywienia w tych samych miejscach.
Zobacz zdjęcie:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
- Nie żyje Marta Karabela. 24-latka zaginęła podczas spaceru z psem, jej ciało znaleźli nurkowie
- Pitbull więziony na mrozie został uratowany. Niewiarygodne, jaką pracę dostał po znajomości
- Ciężarna suczka miała lada chwila urodzić. Nikt nie podejrzewał, że jej brzuch skrywa wielki sekret
Źródło: ursynow.pl
Następny artykuł