liścowca
Źródło: twitter.com/termiteinmyhead

Naukowcy przecierali oczy ze zdziwienia. Odkryto zwierzę zdolne do fotosyntezy, nie sądzili, że to możliwe

13 Listopada 2020

Zwierzę odkryte u wybrzeży Japonii posiada unikalną na tle fauny cechę. Jest w stanie uzyskiwać energię w procesie fotosyntezy. Ślimak morski zwany "liściastą owcą" zaskoczył wszystkich swoimi unikalnymi zdolnościami.

Zwierzę osiąga zaledwie centymetr długości i żyję w morzach otaczających Japonię i Filipiny. Odkryto je już w 1993 roku, jednak wtedy nikt nawet nie podejrzewał, że okaże się tak istotne. Pozornie nie wyróżnia się spośród innych, żyjących w wodzie ślimaków. Po przeprowadzeniu dokładnych badań okazało się jednak, że są jedynym wielokomórkowym zwierzęciem zdolnym do przeprowadzania fotosyntezy.

Dlaczego kot ziewa na Twój widok? Chce Ci w ten sposób przekazać ważną wiadomośćDlaczego kot ziewa na Twój widok? Chce Ci w ten sposób przekazać ważną wiadomośćCzytaj dalej

Zwierzęta żywią się tkankami innych organizmów

Do tej pory sądzono, że główną cechą odróżniającą rośliny od zwierząt, jest zdolność do wytwarzania własnego pokarmu. Przedstawiciele fauny żywią się innymi stworzeniami lub roślinami.

Flora zaś, jest w pewnym sensie samowystarczalna. Do wytworzenia substancji odżywczych potrzebuje jedynie promieni słonecznych. W procesie fotosyntezy wytwarzane są niemal wszystkie potrzebne jej związki.

Ślimaki morskie z gatunku Costasiella kuroshimae przykuwają uwagę swoim wyglądem. Na zdjęciach wykonanych makro obiektywami widzimy, że przypominają owce, pokryte liśćmi zamiast wełny.

Z tego względu ich angielska nazwa brzmi "leaf sheep", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza liściastą owcę. Choć naukowcy skupili się na nich ze względu na procesy chemiczne zachodzące w ich organizmach, szerszy rozgłos zyskały właśnie dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi.

Nie tylko odżywiają się, ale także wyglądają jak rośliny. Pokryty przypominającymi liście wypustkami, zielony korpus stanowi nie tylko miejsce, w którym magazynowane są chloroplasty, ale także stanowi świetny kamuflaż, chroniący te drobne istoty przed drapieżnikami.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia
3. Dlaczego kot ziewa na twój widok? Chce ci w ten sposób przekazać ważną wiadomość

To jedyne zwierzę zdolne do fotosyntezy

Większość zwierząt odżywiających się roślinami trawi znajdujące się w nich chloroplasty, czyli wypełnione chlorofilem składniki komórkowe. Te ślimaki morskie posiadły jednak zdolność przyswajania ich.

Korzystając z wchłoniętych z alg substancji mogą dosłownie wytwarzać pokarm bazując wyłącznie na promieniach słonecznych, wodzie i dwutlenku węgla.

- Te "skradzione chloplasty zachowują swoją funkcjonalność na długo po tym, jak trafiają do układu trawiennego tego ślimaka. Wszystko wskazuje na to, że potrafi on żywić się produkowanymi przez nie substancjami, jednak relacja między nimi a tym szczególnym zwierzęciem wymaga dalszych badań - stwierdziła doktorantkta. Vesa Havurinne z University of Turku w Finaldnii.

Natura nie przestaje zadziwiać naukowców. Choć wydaje nam się, że wiemy o naszym świecie praktycznie wszystko, wciąż odkrywamy nowe fakty i zjawiska.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Uczniowie dowiedzieli się, że kot nauczycielki odszedł. Kobieta nie spodziewała się, że zrobią jej najwspanialszą niespodziankęUczniowie dowiedzieli się, że kot nauczycielki odszedł. Kobieta nie spodziewała się, że zrobią jej najwspanialszą niespodziankęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Przyjacielski corgi zatrzymuje się, by przytulić każdego psa, którego spotka. Zdjęcia absolutnie rozczulają
  4. Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Rządowy program okazał się wielkim hitem. Mnóstwo Polaków otrzyma nawet 5 tys. złotych
  7. Nieprawdopodobnie skuteczne, oszałamiające sposoby na suszenie grzybów

źródło: phys.org

Następny artykuł