zoo w poznaniu protest
Źródło: facebook.com/Zoo Poznań Official Site

W piękny i symboliczny sposób. Zoo w Poznaniu wsparło strajk kobiet

28 Października 2020

Zoo w Poznaniu przyłączyło się do protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Jako że opiekunki i opiekunowie zwierząt nie mogą uczestniczyć w manifestacjach, ze względu na dobro zwierząt zamieszkujących na terenie ogrodu, znaleźli sposób by zamanifestować swój sprzeciw wobec łamania praw reprodukcyjnych w symboliczny sposób.

Zoo w Poznaniu na swoim oficjalnym profilu na Facebooku udostępniło zdjęcia z akcji protestacyjnej zorganizowanej przez swoich pracowników. Widać na nich transparenty, które znamy z telewizyjnych relacji i ulic praktycznie każdej miejscowości w Polsce, jak i kilka oryginalnych haseł. W całym kraju odbywają się dziś strajki, protesty i pochody i manifestacje. Ludzie wyrażają sprzeciw wobec wydanego niedawno wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który mocno ogranicza prawo i dostęp do aborcji. Sędziowie uznali przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady lub uszkodzenia płodu za niekonstytucyjną.

Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczkaTwój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczkaCzytaj dalej

Zoo w Poznaniu przyłączyło się do prostestów

Osoby, które nie zgadzają się z decyzją trybunału, znajdują najróżniejsze sposoby na wyrażenie swojego niezadowolenia. Każdy, kto może dziś strajkować, korzysta z tego prawa. Niestety gdyby pracownice i pracownicy ogrodu zoologicznego nie przyszli do pracy, odbiłoby się to na stanie ich podopiecznych. Znaleźli więc sposób na zorganizowanie protestu w sposób, który nie naraża zwierząt na żaden dyskomfort. Swoją decyzję wyjaśnili na jednym z transparentów.

- Nie możemy strajkować, ponieważ codziennie troszczymy się o zwierzęta. Protestujemy symbolicznie. Wszystkich tych, którzy chcą zgotować kobietom piekło, uprzejmie prosimy: Idźcie precz! - czytamy na transparencie trzymanym przez pracowników Zoo.

Urządzili oni pochód po zoo, z którego zdjęcia udostępnili na swojej stronie na Facebooku. Komentarze pod relacją z tego wydarzania wyrażają wsparcie wobec pracowników, jak i doceniają ich piękny i symboliczny gest.

-Trzymajcie się i opiekujcie zwierzętami. Od odpowiedzialności nie ma odpoczynku, ani strajku. Strajk macie w sercach. Jesteście z nami - pisze jedna z komentujących postawę pracowników Zoo kobiet.

-To nie tak - strajkujecie, to widać i to się ceni !! Nie zostawiajcie naszych mniejszych braci w potrzebie, tak jak nas zostawił (nie)rząd. A to największe zaangażowanie w strajk. Pozdrawiamy i trzymajcie się - dodała inna internautka.

Sprzeciw wobec wyroku wyrażają członkowie właściwie każdej grupy społecznej. Warto zaznaczyć, że wyrok zapadł w momencie, w którym w Polsce panuje pandemia koronawirusa. Z tego względu wiele z wydarzeń związanych ze strajkiem odbywa się online, na manifestacjach, w miarę możliwości przestrzegane są zasady społecznego dystansu. Wszyscy uczestnicy noszą maseczki.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Do protestów przyłączyło się także wrocławskie zoo

W kreatywny sposób swoje niezadowolenie z wprowadzanych w przepisach aborcyjnych zmian wyrazili także pracownicy Zoo we Wrocławiu. Symbol protestujących kobiet wycięli na wielkiej dyni, którą mogą podziwiać zwiedzający. Oni także nie mogli opuścić stanowisk pracy ze względu na dobro zwierząt.

Jak widać osoby pracujące ze zwierzętami, potrafią wykazać się ogromną empatią, zarówno wobec innych osób, jak i swoich podopiecznych. Coraz więcej grup społecznych i ludzi pracujących w najróżniejszych branżach wykonuje gesty wsparcia wobec kobiet, których prawa są naruszane. Ich postawa kontrastuje z linią władz, które wypowiadają się w coraz ostrzejszym tonie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczośćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
  4. 90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość
  5. Mężczyzna przyłapał żonę w łóżku z kimś innym. Myślała, że nikt ich nie nakryje, grubo się myliła
  6. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest

Następny artykuł