Zwierzęta wykorzystywane przez ludzi cierpią
Źródło: youtube/Stichting AAP

Ważny apel poznańskiego zoo. Chodzi o wykorzystywanie dzikich zwierząt

21 Lipca 2020

ZOO w Poznaniu ostatnimi czasy zmaga się z kryzysem w związku ze sporem z Kamilem S. o pumę Nubię. Konflikt ten podzielił miłośników zwierząt na dwa obozy, gdzie przeciwne strony konfliktu równie mocno pragną, aby dzikie zwierzęta miały zapewnione najlepsze z możliwych warunków do życia. Tymczasem na profilu poznańskiego ZOO pojawił się postulat nawołujący do zaniechania wykorzystywania zwierząt do ludzkich rozrywek.

ZOO pełni wiele funkcji, jednak pierwotną i zarazem podstawową rolą ogrodu zoologicznego jest ochrona różnorodności biologicznej gatunków zagrożonych wyginięciem oraz działania na rzecz zachowania ich naturalnych środowisk. Zwierzęta są eksponowane dla odwiedzających. Nie da się ukryć, że w okresach turystycznych mieszkają w hałasie, będąc często narażonym na niewłaściwe zachowania ze strony odwiedzających. Zadaniem ZOO jest również podnoszenie świadomości społecznej o roli i ochronie zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego. Niestety, ostatni spór z Kamilem S., czyli właścicielem pumy Nubii negatywnie wpłynął na autorytet i wizerunek poznańskiego ogrodu zoologicznego. Tym, co znacząco poróżniło obie strony było podejście do hodowli dzikich zwierząt przez osoby prywatne.

Pies przeżywał cierpienia, jego właścicielki nie chciały zabrać go do weterynarza przez 10 lat. Porażająca historiaPies przeżywał cierpienia, jego właścicielki nie chciały zabrać go do weterynarza przez 10 lat. Porażająca historiaCzytaj dalej

Sprawa między poznańskim ZOO a Kamilem S. wciąż jest nierozwiązana

Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu od samego początku krytykowała poczynania Kamila S., który samodzielnie wychowywał udomowioną pumę o imieniu Nubia. Aktywistka podkreślała, że osoba prywatna nie jest w stanie spełnić potrzeb dzikiego zwierzęcia w warunkach domowych w zadowalający sposób, dlatego Nubia powinna niezwłocznie zamieszkać w ogrodzie zoologicznym, gdzie jej naturalne instynkty zostaną zaspokojone. Przeciwnicy tego pomysłu upierają się przy tezie, iż Nubię i Kamila łączy niezwykła więź. Dla wielu najlepszym rozwiązaniem jest nieingerowanie w sytuację Nubii, aby mogła dalej żyć z opiekunem. Przypominamy, że eksperci oraz władze są zdania, że najlepszym miejscem dla pumy Nubii jest ogród zoologiczny. Puma jest zwierzęciem dzikim i taka powinna pozostać. Zwierzę nie powinno nigdy chodzić na smyczy, mieszkać w małym domku czy spać z właścicielem w łóżku. Puma to nie jest udomowiony gatunek.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel pumy napisał list do prezydenta Poznania. O co prosi?
2. Jaki kolor oczu ma Twoje zwierzę? Czy potrafisz odpowiedzieć z pamięci?

ZOO podtrzymuje swoje stanowisko

Zoo Poznań na Facebooku opublikowało post, który miał na celu zniechęcenie ludzi do korzystania z usług opartych na wykorzystywaniu zwierząt. "Nie korzystaj z rozrywek wykorzystujących zwierzęta! Stop okrucieństwu wobec zwierząt i wykorzystywaniu ich! Te dzikie zwierzęta cierpią każdego dnia, by sprawiać przyjemność turystom... Zachowaj dystans także wobec dzikich zwierząt. Nie karm i nie głaszcz dzikich zwierząt tylko po to, by zrobić sobie z nimi zdjęcie. Nie pływaj z nimi, nie spaceruj z nimi. Nie ujeżdżaj ich! Podziwiaj dzikie zwierzęta z bezpiecznego dystansu.To lepsze zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt" można przeczytać na oficjalnej stronie.

Oprócz oczywistego apelu we wpisie został także opublikowany film, który zdradza okrutne kulisy rozrywek z wykorzystaniem zwierząt, które zmuszają je do wykonywania nienaturalnych dla czynności. Wydaje się, że jest to bezpośrednie nawiązanie do toczącego się sporu, a także próba uświadomienia ludzi, że problem jest bardziej skomplikowany i globalny, niżby się wydawało.

My również apelujemy, aby nie adoptować niebezpiecznych zwierząt. Dzikie zwierzęta powinny pozostać dzikie.

ZOBACZ NAGRANIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciężko uwierzyć, ale w kuchni jest kot. Tylko najbystrzejsze osoby są w stanie go wypatrzeć
  2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
  3. Skandal w Lublinie. 7-letnia dziewczynka znęcała się nad szczeniakiem
  4. Wspaniałe zachowanie labradora. Powiadomił właścicielkę, kiedy jej syn doznał udaru
  5. Jak nauczyć psa, aby nie prosił o jedzenie? Kilka prostych wskazówek
  6. 700 osób miało kontakt z zakażonym. Porażająca wiadomość spod Tatr

Źródło: facebook.com/

Następny artykuł