Takin złoty z zoo
Źródło: Zoo Wrocław

W polskim ZOO urodziło się najdziwaczniejsze zwierzę. Wygląda jak krzyżówka antylopy, kozy i niedźwiedzia

15 Kwietnia 2020

ZOO we Wrocławiu przywitało na świecie nowe zwierzę. Maluch wygląda jak krzyżówka na przykład kozy, niedźwiedzia i antylopy. To naprawdę rzadkie zwierzę!

Wrocławskie ZOO nie kryje dumy i wzruszenia. Nowo narodzony gatunek to prawdziwy unikat. Żyje on tylko w 13 ogrodach zoologicznych na całym świecie. W minionym roku urodziło się jedynie 10 takich zwierząt. Bohaterem tego niecodziennego zamieszania jest takin złoty - jeden z rzadszych obecnie gatunków ssaków na naszej planecie.

W zoo urodził się takin złoty

W 2017 roku dwa takiny złote po raz pierwszy pojawiły się we Wrocławiu. Rok później urodziła się samiczka, a teraz na świat przyszedł samiec. Z powodu pandemii koronawirusa ogród zoologiczny pozostaje zamknięty dla odwiedzających. Na razie pozostaje nam cieszyć oko zdjęciami zwierzątka. Maluch jest naprawdę słodki!

- Tym razem matką została Won Yu i podobnie jak rok temu Zhaoze, bardzo troszczy się o potomstwo. Nie spuszcza samczyka z oka, a gdy ten oddali się nawet odrobinę, przywołuje go charakterystycznym, chrapliwym muczeniem – opowiada Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych.

Mały takin szybko poczuł się pewnie. Choć żywi się jeszcze wyłącznie mlekiem matki, to już rozgląda się za nowymi smakołykami. Jest pełen energii i ciekawości świata. We wszystkim podpatruje swoją matkę. Gdy ona zajada się marchewkami, to on próbuję naśladować jej ruchy. Wygląda to przezabawnie i uroczo, ale to dobry prognostyk. Oznacza to, że maluch jest zdrowy i pełen sił.

Wrocławskie ZOO przeczuwa, że młody takin złoty będzie atrakcją dla przyszłych odwiedzających ogród. Już teraz malec cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wszyscy się zachwycają jego nietypową urodą.

Wszystko o takinie złotym

Takin złoty występuje w naturze jedynie w Chinach, a dokładnie w ich środkowej części. Jego naturalnym domem są wschodnie Himalaje, to właśnie stamtąd pochodzi ten bardzo rzadki gatunek. Jego żywiołem są tereny górzyste i wyżynne. Doskonale czuje się nawet na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza. Niestety, współcześnie takin złoty jest bardzo mocno narażony na wyginięcie. Najczęściej można go spotkać jedynie w ogrodzie zoologicznym. I to nie w każdym.

Takiny złote mogą ważyć nawet 300 kilogramów i mieć ponad 2 m wzrostu. Potężne zwierzęta przypominają połączenie niedźwiedzia, kozy i antylopy, choć pewnie niektórzy dodadzą jeszcze inne skojarzenia. Żywią się trawą, liśćmi, kwiatami czy pędami bambusa. Najchętniej żerują o świcie i zmierzchu. Dożywają 18 lat.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Suczka golden retrievera urodziła małe. Właściciel zdębiał, gdy zobaczył szczeniaki
  2. Husky miał chytry plan. Jego mina rozkłada na łopatki
  3. Niewidomy pies przeszedł ponad 300 kilometrów. Piękny gest właściciela
  4. Osierocony maluch nie miał szans. Reakcja owczarka niemieckiego bezcenna
  5. Wycieczka psa mogła się skończyć tragicznie. Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie właściciela
  6. Niezwykłe zachowanie kotki. To niesamowite, co zrobiła

Źródło: tvn24.pl

Następny artykuł