Wyjątkowe narodziny w ZOO!
Źródło: facebook/Warszawskie ZOO

Fenomen na skalę światową. "Stulatka" z polskiego ZOO została matką

5 Maja 2020

ZOO w Zamościu stało się sławne na całym świecie. Wszystko za sprawą narodzin lemura, które zaskoczyły samych pracowników ogrodu!

ZOO im. Stefana Milera w Zamościu może pochwalić się niecodziennym wyczynem. Właśnie urodził się mały lemur wari czarno-biały. To ważna wiadomość, gdyż gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem w środowisku naturalnym. Osobniki żyją w niewoli średnio 19 lat. Zamojskie zoo stało się fenomenem, bo matką młodego zwierzaka jest 24-letnia samica. Jeśli przeliczymy ten wiek na ludzkie lata, otrzymamy zaskakujący wynik. Lemura urodziła... "stulatka"!

Lemury rozsławiły ZOO w Zamościu

- Z naszych informacji i wywiadu z innymi ogrodami zoologicznymi wynika, że to prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek tak późnego macierzyństwa u tego gatunku lemura – te pozytywne wiadomości ogłosiło zoo na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Szczęśliwa mama o imieniu Colie kończy 24 lata 16 maja. Ma wyjątkowo duże powody do świętowania, choć na pewno uczczenie jubileuszu połączy z opieką nad maluchem.

- Wari średnio w niewoli dożywają 19 lat, toteż spodziewaliśmy się, że pogodną jesień swojego życia spędzi u nas na przepięknym wybiegu na wyspie – czytamy w komunikacie pracowników ogrodu zoologicznego.

Colie przyjechała do Polski 7 lat temu. Nikt się nie spodziewał, że pobyt w naszym kraju skończy się rekordową i niespotykaną ciążą w tak późnym wieku!

- Możecie sobie wyobrazić zdumienie pielęgniarza, który pięć dni temu zaniepokojony brakiem apetytu i nieopuszczaniem gniazda w wiklinowym koszyku wypatrzył pod samicą małego lemura! – zamojskie ZOO nie kryło ekscytacji i dumy ze stuletniej "babci".

Colie nie była sama podczas swojego pobytu w ogrodzie zoologicznym. Przywędrowała razem ze swoim partnerem, rówieśnikiem, który jednak po kilku latach opuścił samiczkę. Samotność wyraźnie nie służyła lemurowi, więc zdecydowało się zapewnić Colie jakieś towarzystwo. Nawiązano kontakt z czeskim zoo w Usti nad Labem. Samiec też nie jest już młody – to raczej senior, choć w doskonałej kondycji i formie fizycznej.

DZISIAJ GRZEJE:1. Dziecko zbliżyło się do husky. Rodzice wszystko nagrali
2. Psy za darmo z OLX? Uważajcie, pod ogłoszeniami kryją się kłamstwa, w które nie da się uwierzyć

Pracownicy zamojskiego ogrodu zoologiczne musieli się natrudzić, by sfotografować małego lemura. Był pieczołowicie pilnowany przez mamę, która nie opuszczała go nawet na sekundę. W końcu po czterech tygodniach udało się wywabić z kryjówki samiczkę. Wszystko za sprawą smakołyków, które posłużyły za zachętę. Gdy Colie zajadała się pędami wierzby i bananów, pracownicy wykorzystali okazję, by zrobić parę zdjęć maluchowi. Szybko podbił serca internautów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mały lemur czuje się bardzo dobrzeMały lemur czuje się bardzo dobrze
facebook/ZOO Zamość - "Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera"

Mały lemurek"Babcia" nie opuszcza malucha na krok!
facebook/ZOO Zamość - "Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera"
To prawdziwy rekord!To prawdziwy rekord!
facebook/ZOO Zamość - "Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera"

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 8 mitów o psach, w które wciąż wierzy wiele osób. Nie popełniaj tych błędów
  2. Myśleli, że pies wraca na grób swojego właściciela. Gdy poznali prawdę, odebrało im mowę. Musieli działać
  3. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj otwartych drzwi balkonowych. Kot nie zawsze spada na cztery łapy
  4. Labrador ma rzadko spotykaną chorobę. Nie uwierzysz, czym się objawia
  5. Dziecko zbliżyło się do husky. Rodzice wszystko nagrali
  6. Zainstalował kamerę w sypialni, aby sprawdzić, co robi kot w nocy. Gdy zobaczył wideo, wbiło go w fotel

Źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł