Smutny pies
Źródło: unsplash/Bacila Vlad

Rośnie liczba wyroków za znęcanie się nad zwierzętami. Czy oprawcy zasługują na wyższe kary?

21 Listopada 2020

Zakaz znęcania się nad zwierzętami nie zniechęca ludzi do podnoszenia ręki na niewinne stworzenia. Pomimo działalności licznych organizacji i fundacji prozwierzęcych szacuje się, że z roku na rok liczba przestępstw przeciwko zwierzętom wciąż rośnie. Jest jednak pewna nadzieja na obniżenie statystyk.

Niemal każdego dnia możemy usłyszeć o kolejnym przypadku znęcania się nad zwierzętami. W mediach wciąż pojawiają się nowe wzmianki o kolejnych przypadkach śmierci i cierpienia najróżniejszych gatunków. W większości przypadków sprawcami tortur są niezmiennie ludzie.

Właściciele zgotowali suczce straszliwy los. Czekali do ostatniej chwili, nie chcieli, by prawda wyszła na jawWłaściciele zgotowali suczce straszliwy los. Czekali do ostatniej chwili, nie chcieli, by prawda wyszła na jawCzytaj dalej

Liczba przypadków znęcania się nad zwierzętami nie maleje

Definicja dotycząca znęcania się nad zwierzętami wyjaśnia, że przestępstwem przeciwko zwięrzetom jest każdy przejaw zadawania albo świadomego dopuszczania do zadawania im bólu lub cierpień.

W pojęciu tym zawarte jest zarówno złośliwe straszenie, drażnienie i wywoływanie stresu u zwierząt, jak i stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli, trzymanie zwierzęcia na uwięzi, powodującej zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć oraz wszelkie fizyczne przejawy przemocy, takiej jak bicie, ranienie, okaleczanie i organizowanie walk zwierząt.

Z danych opublikowanych na stronie Informatora Statystycznego Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2017 roku skazano 663 osoby za przestępstwa przeciwko ochronie zwierząt. Najczęściej przyczyną postawienia zarzutów był art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, czyli przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Dla porównania w poprzednich latach liczba skazanych wynosiła 592 w 2016 roku i 536 w 2015 roku.

Organizacje społeczne zajmujące się ratowaniem chorych, zaniedbanych i potrzebujących zwierząt ujawniają, że rocznie ponad 90 procent spośród 5 tysięcy przypadków znęcania się nad zwierzętami otrzymuje pomoc właśnie od nich. Tylko w 11 procentach przypadków przeznaczone ku temu inspektoraty weterynaryjne wystąpiły z wnioskiem o odebranie zwierzęcia.

Statystyczny wzrost przypadków popełnionych przestępstw może wywoływać obawy w osobach, które darzą zwierzęta miłością i szacunkiem. Warto jednak przyjrzeć się im z nieco innej perspektywy. To wyraźny sygnał, że zajścia tego rodzaju są traktowane coraz poważniej przez organy wymiaru sprawiedliwości. Wzrosła nie tyle liczba przestępstw, ile ich wykrywalność i liczba skazań.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zaadoptowała rasowe kociątko. Gdy zaczęło rosnąć, zdębiała, wcale nie przypominało zwyczajnego kota
2. Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideo
3. Dziadek pogrążył się w żałobie. Myślał, że nic go już tutaj nie trzyma, wtedy wnuczka wręcza mu prezent od serca

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Chociaż wydawałoby się, że polskie prawo w przejrzysty i zrozumiały sposób wyjaśnia, jakie czyny są rozpatrywane jako zabronione, nie oznacza to jednak, że obywatele respektują prawo i nie dopuszczają do popełniania przestępstw przeciwko bezbronnym istotom.

W kwietniu 2018 r. w życie weszły nowe przepisy znacznie zaostrzające karalność za znęcanie się nad zwierzętami. W powszechnym rozumieniu znęcanie się nad zwierzętami bywa rozumiane jako celowe działanie sprawcy, które jest bezpośrednio nakierunkowane na zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Tymczasem nowa definicja została rozszerzona o działania "nieintencjonalne".

Nowe prawo przewiduje, że kary za to przestępstwo staną się jeszcze bardziej surowe. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, ten, kto znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca tego czynu działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Uśmiercanie, zabijanie, ubój czy znęcanie się nad zwierzęciem przewidują zobowiązanie sprawcy do zapłaty nawiązki wynoszącej od 500 zł do nawet 100 tys. zł. Pieniądze z nawiązki muszą być przeznaczone na cel związany z ochroną zwierząt.

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myśliszDlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myśliszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Uwaga, uderzenie zimy. Ostrzeżenie 1 stopnia dla 2 regionów. Turyści na północy muszą szczególnie uważać
  3. Szlachetny gest polskiego proboszcza. Gdy zobaczył 10 szczeniaków w potrzebie, nie mógł postąpić inaczej
  4. Agnieszka Włodarczyk uciekła z ukochanym w tropiki. Fani są zaniepokojeni, co stanie się z jej zwierzętami?
  5. Zoo ma ogromny problem. "Nie można wysłać słonia na urlop"
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Olbrzymia rewolucja w medycynie. Rentgen będzie znacznie bardziej szczegółowy i dostanie kolor

źródło: tenpoznan.pl, bezprawnik.pl, infor.pl

Następny artykuł