zaśmiecone wody
Źródło: facebook.com/WWF Pakistan

Śmieci pływające po wodzie przykuły ich uwagę. Kiedy podpłynęli bliżej, rzucili się na pomoc

25 Października 2020

Zaśmiecanie wód i oceanów staje się palącym problemem. Ekolodzy od lat biją w tej kwestii na alarm. Pływające plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla żyjących w nich gatunków, na środku niektórych akwenów powstają prawdziwe pływające wyspy śmieci. Wiele organizacji stara się czyścić morza i ratować zwierzęta, które cierpią ze względu na działania ludzi.

Zaśmiecanie wody było kiedyś bagatelizowane. Oceany wydawały się bezkresne, człowiek sądził, że niemożliwe jest wyczerpanie ich zasobów. Obecnie wiemy, że to nieprawda. Zarówno ich pojemność, jak i zasoby naturalne są na wyczerpaniu. By walczyć ze zbliżającą się katastrofą ekologiczną, organizacje walczące o środowisko naturalne nawiązują czasem współprace z nieoczekiwaną grupą sprzymierzeńców. Rybacy, w szczególności ci, żyjący z połowów tuńczyka i łososia pomagają im w sprzątaniu oceanów.

Wampiry jednak istnieją. Nie wierzysz? Kot o nietypowej urodzie wygląda jak najprawdziwszy krwiopijcaWampiry jednak istnieją. Nie wierzysz? Kot o nietypowej urodzie wygląda jak najprawdziwszy krwiopijcaCzytaj dalej

Zaśmiecanie wody stało się poważnym problemem

Rybacy, chcąc nie chcąc wyławiają z wody setki ton śmieci. Zanieczyszczenie oceanów sprawia, że z każdym rokiem populacja tych ryb maleje. Ich mięso jest zanieczyszczone plastikiem i rtęcią, co bezpośrednio przekłada się na dochody z ich sprzedaży. W związku z tym nawiązują współprace z organizacjami takimi jak WWF, które dostarczają im niezbędnej do czyszczenia wód wiedzy, sprzętu i środków.

Załoga jednej z takich łodzi, na której pokładzie znajdował się obserwator organizacji, zauważyła unoszącą się na powierzchni stertę śmieci. Postanowili przyjrzeć jej się bliżej. Ostatecznie zdecydowali się wyłowić plastikowe worki. Jeden z mężczyzn wskoczył do wody i podpłynął do odpadów. Był w szoku, gdy zobaczył zaplątane w nie żyjątko. W foliową torbę zaplątał się żółw oliwkowy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Po 3 latach poszukiwań odnalazł zaginionego psa. Reakcja zwierzęcia sprawiła, że właściciela zatkało, jest nagranie
2. Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiać
3. Dziecko raczkuje w stronę owczarka niemieckiego. Wtedy pies od razu reaguje, rodzice nie wierzą własnym oczom

-Załoga próbował uwolnić go bez zabierania zwierzęcia na pokład. Wyłowiony z wody żółw odczuwałby silny stres. Niestety zwierzę tak mocno zaplątało się w żyłki, że trzeba było podjąć go z wody. Na pokładzie wycięto je z plastikowej pułapki, zbadano i wypuszczono do oceanu - pisze WWF na swojej stronie na Facebooku.

Pracujący na łodziach rybacy i wolontariusze donoszą o tysiącach takich zdarzeń. Ten incydent miał miejsce nieopodal Karachi w Pakistanie. Z ostrożnych szacunków wynika, że tylko to miasto odpowiada za około 8 tysięcy ton plastikowych śmieci, które trafiają do oceanu. Obecnie większość państw na świecie podejmuje wysiłki mające na celu produkcję tworzyw sztucznych, rezygnując z mało istotnych ich zastosowań, takich jak słomki do napojów czy jednorazowe reklamówki w supermarketach. Inne kraje wprowadzają opłaty i podatki, które mają czynić plastik mniej atrakcyjnym surowcem.

ZOBACZ FILM:

Kinga Duda ma już dość. Córka prezydenta i funkcjonariusz SOP interweniowali w Krakowie. Powód jest zaskakującyKinga Duda ma już dość. Córka prezydenta i funkcjonariusz SOP interweniowali w Krakowie. Powód jest zaskakującyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite. Powiedziała do swojego psa, że go kocha. Mały piesek odpowiedział i wzruszył ją do łez
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Dlaczego koty tak dziwnie się zachowują? Oto 5 nietypowych manier mruczków, które wykraczają poza ludzką logikę
  4. Artur Szpilka pochwalił się nowymi tatuażami. Miłośnicy zwierząt nie kryją zachwytu
  5. Dramat w Lublinie. Znalazła ledwo żywego psa zakopanego pod wiaduktem. Spod ziemi wystawał mu tylko pyszczek
  6. Ma 56 lat i jest najstarszą dziewczyną Bonda. Monica Bellucci zdradziła sekret wiecznej młodości
  7. Prosty sposób na łatwiejsze oddychanie w maseczce. Większość Polaków popełnia błąd np. podczas robienia zakupów spożywczych

Źródła: wwf pakistan

Następny artykuł