Kury
Źródło: pixabay/Capri23auto

Koniec, nasi sąsiedzi zakazali hodowli kur klatkowych. A w Polsce wciąż cierpi ponad 41 mln zwierząt

17 Listopada 2020

Czechy zagłosowały za zakazem hodowli klatkowej kur niosek. To kolejny kraj, który sprzeciwia się życiu zwierząt w skandalicznych warunkach. Przepisy mają wejść w życie w 2027 roku, jednak zanim to się stanie prezydent musi podpisać ustawę.

Czechy są kolejnym krajem, który sprzeciwia się hodowli klatkowej kur niosek. O nowelizacji ustawy u naszych sąsiadów poinformowała organizacja Compassion Polska (CIWF). Zakaz jest częścią nowelizacji ustawy o ochronie zwierzą, został przegłosowany przez tamtejszą Izbę Poselską i Senat. Czy Miloš Zeman podpisze dokument?

Agresywny pies po raz pierwszy pozwolił się pogłaskać. Łzy cisną się do oczu, ile ten biedak musiał wycierpiećAgresywny pies po raz pierwszy pozwolił się pogłaskać. Łzy cisną się do oczu, ile ten biedak musiał wycierpiećCzytaj dalej

Czechy. Zakaz hodowli klatkowej kur niosek

Jeśli prezydent podpisze ustawę uwolnionych zostałoby ok. 4,5 mln kur. Choć nowelizacja miałaby wejść w życie za 7 lat to wielu hodowców zadeklarowało wycofanie jaj z hodowli klatkowej do 2025 roku.

- Gratuluję czeskim senatorom i senatorkom pójścia za przykładem Izby Poselskiej i odwagi w zajęciu zdecydowanego stanowiska w obronie zwierząt. Czescy senatorowie potwierdzili w głosowaniu stanowisko zgodne z faktami naukowymi: hodowla klatkowa jest okrutna, przestarzała i nie ma na nią miejsca we współczesnym świecie. To również wsłuchanie się w opinie większości obywateli tego kraju - skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezes organizacji Compassion Polska.

Podobne zakazy obowiązują już w wielu państwach na świecie, m.in. w m.in. w Austrii, Luksemburgu i Niemczech. Czechy są trzecim z naszych sąsiadów, które zdecydowały się zadbać o dobro kur. Wcześniej zrobiły to ww. Niemcy i Słowacja. Ostatni z wymienionych krajów zdecydował się na ten krok pół roku temu, wyznaczając vacatio legis na 10 lat.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Spacerowicze natknęli się na psa, który miał wbite 2 strzały. Wiemy, kto doprowadził do dramatu
2. Ikea wprowadziła długo wyczekiwaną usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonale
3. Jak rozpoznać płeć kota? Czy podniesienie ogona wystarczy? Istnieje bardzo łatwy sposób, po tym trudno się pomylić

Hodowla kur w Polsce

Według CIWF w naszym kraju w klatkach spędza życie 82% zwierząt hodowlanych (króliki, kury, świnie itp.). Ogólnie jest to ponad 41 mln zwierząt. Choć Słowacja rezygnuje z kur klatkowych to również znalazła się na liście państw, które hodują zwierzęta w klatkach. A jak procentowo wygląda sytuacja w innych krajach pod względem hodowli zwierząt w klatkach? Słowacja - 83 %, Litwa - 88 %, Portugalia - 89 %, Hiszpania 89 %, Malta 99 %.

- Bardzo bym chciała, żeby Polska poszła za przykładem Czech i wkrótce dołączyła do państw z wysokimi standardami dobrostanu zwierząt hodowlanych. Metalowa, ciasna klatka nigdy nie będzie mogła dać zwierzętom szansy na pełną realizację ich potrzeb fizycznych czy psychicznych i w związku z tym hodowla klatkowa musi zostać zakazana - dodaje Szadkowska.

W zestawieniu dobrze wypadły takie państwa jak: Austria, Luksemburg, Szwecja, Niemcy i Holandia.

CIWF apeluje, aby nie być obojętnym na los kur. Czy Polska może być państwem bez klatek?

- Wyślij tweet do ministra, by poprosić go o poparcie wprowadzenia zakazu. Powtórz tę akcję dla tylu krajów, dla ilu to możliwe - prosi o wsparcie CIWF.

Przypominamy, że naszym Ministrem Rolnictwa jest Grzegorz Puda.

W 2019 roku opublikowano raport dot. hodowli kur pt. "Jak one to znoszą?". Autorzy postawili w nim mocną tezę: "Polacy nie tylko są świadomi, jak kury znoszące jaja w systemie klatkowym spędzają życie, ale wyrażają wobec ich losu swój sprzeciw". Potwierdzają to badania IBRiS z lutego 2018 roku, gdzie ponad 80 % społeczeństwa wyraziła zdanie, że hodowla klatkowa nie zapewnia tym zwierzętom odpowiednich warunków. Blisko 60 % osób stwierdziło, że producenci żywności, restauracje i sieci handlowe powinny całkowicie zrezygnować z jajek z chowu klatkowego.

Spacerowicze natknęli się na psa, który miał wbite 2 strzały. Wiemy, kto doprowadził do dramatuSpacerowicze natknęli się na psa, który miał wbite 2 strzały. Wiemy, kto doprowadził do dramatuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  2. Dramat Beaty Pawlikowskiej. Podróżniczce wszystko legło w gruzach. A miała być szczęśliwa na krańcu świata
  3. Pies myślał, że kot nie żyje. Po chwili dzieje się niezwykła rzecz, jest wideo
  4. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"
  5. Powiesili zdjęcie zmarłego psa na ścianie. Nie przewidzieli reakcji drugiego zwierzaka, wszystko się nagrało
  6. Matka zobaczyła, jak pies rzuca się na jej córeczkę. Później zrozumiała, że zwierzę ją ratuje
  7. UOKiK ostrzega przed oszustami na Black Friday. Polacy mogą stracić pieniądze, koniecznie sprawdź jak się zabezpieczyć

źródła: noizz, ciwf, publicystyka.ngo.pl

Następny artykuł