kapibarka z wrocławia
Źródło: pixabay.com/Alexas_Fotos

Cud narodzin we wrocławskim zoo. Zwiedzający byli świadkami pierwszego od lat porodu kapibary

31 Sierpnia 2020

Wrocławskie zoo może świętować pojawienie się w nim nowego lokatora. Kapibara to największy z gryzoni na świecie. Przypomina odrobinę gigantyczną świnkę morską, która jest najbliższym krewnym tego gatunku. Na wolności te zwierzęta występują w Ameryce Południowej. Są tam powszechnie spotykane. W niektórych krajach hoduje się je nawet na mięso. Uwielbia wodę, pod jej powierzchnią może spędzić nawet do 5 minut.

Wrocławskie zoo jest domem wielu gatunków zwierząt niewystępujących naturalnie na terenie Polski. Na jego terenie mieszka ponad 10 i pół tysiąca zwierząt, należących do ponad tysiąca gatunków. To trzeci wynik pod względem różnorodności okazów na świecie. Na jego terenie znajduje się między innymi nowo zbudowane Afrykarium wraz z oceanarium mieszczącym zwierzęta morskie zamieszkujące wody przylegające do tego kontynentu. Zwiedzający mogą także podziwiać pawilon poświęcony rzece przepływającej przez to miasto - Odrarium. Teraz ogród świętuje naprawdę wyjątkowe wydarzenie.

Czego nie lubią psy? 7 rzeczy, które na pewno nie uszczęśliwią twojego pupilaCzego nie lubią psy? 7 rzeczy, które na pewno nie uszczęśliwią twojego pupilaCzytaj dalej

Wrocławskie zoo świętuje przyjście na świat kapibary

Kapibara zaczęła rodzić na wybiegu, na oczach zwiedzających ogród turystów. To pierwsze od siedmiu lat zwierzę tego gatunku, które przyszło na świat na terenie wrocławskiego zoo. Na razie jest za wcześnie by określić płeć zwierzaka. Jeśli urodzi się samica, otrzyma imię Gabrysia, na cześć kobiety, która jako pierwsza dostrzegła narodziny zwierzaka. Kapibara to spokojny gryzoń. Jest największym przedstawicielem swojego rzędu, jej ciało może mieć nawet do 130 centymetrów długości. Choć te egzotyczne ssaki kojarzą nam się raczej z dzikimi zwierzętami, wiele osób decyduje się na ich hodowlę w domu. Nie sprawiają one swoim właścicielom wielu kłopotów. To zwierzę wyłącznie roślinożerne, unikające konfliktów. Zaatakowana przez drapieżnika kapibara szuka schronienia pod powierzchnią wody. Choć nie wygląda jak typowe zwierzę wodne, które zazwyczaj mają bardziej opływowe kształty, bardzo dobrze pływa i nurkuje, może pozostać pod powierzchnią wody nawet do 5 minut. Naturalnie występuje jedynie w Ameryce Południowej. Niektórzy nazywają je wielkimi świnkami morskimi, inni porównują je do przerośniętych chomików.

Dynamiczny rozwój wrocławskiego zoo

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu w ostatnich latach szybko się rozwija. Realizowanych jest wiele nowych projektów, starsze wybiegi są modernizowane. Dyrekcji zależy przede wszystkim na komforcie zwierząt. Większość inwestycji ma zapewnić im bardziej zbliżone do naturalnego środowisko i ograniczyć ich stres związany z kontaktem z ludźmi oraz innymi zwierzakami. Przy okazji korzystają na tym turyści. Nowe wybiegi są przyjemniejsze dla oka. W zoo przybywa także kolejnych gatunków.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies, który wygląda jak człowiek, podbija sieć. Te zdjęcia to nie fotomontaż, niebywały zwierzak
  2. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy
  3. Mama uczy szczeniaki posłuszeństwa. Strach się bać, labradorki od razu jej słuchają
  4. Weterynarz znalazł genialny sposób na swoich pacjentów. Uśmiech sam pojawia się na twarzy
  5. Czy koty lubią muzykę? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć
  6. Zaczęło się, Polsat donosi o fatalnej sytuacji. Żywioł niemal zdewastował duże miasto

źródło: echo24

Następny artykuł