Agnieszka Woźniak Starak i protest rolników
Źródło: TRICOLORS/East News; Facebook/Agrounia

Woźniak-Starak o incydencie pod domem Kaczyńskiego. Rolnicy wyrzucili na ulicę martwą świnię

14 Grudnia 2020

Agnieszka Woźniak-Starak skomentowała zachowanie rolników protestujących pod domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. W geście sprzeciwu wobec polityki obozu rządzącego, rolnicy wyrzucili tam martwą świnię. Wywołało to zdecydowany sprzeciw dziennikarki.

Agnieszka Woźniak-Starak jest osobą zaangażowaną w ochronę praw zwierząt. Od lat głośno mówi o niesprawiedliwościach, jakie je spotykają. Gest rolników skomentowała w relacjach opublikowanych na swoim Instagramowym profilu. Choć granice dopuszczalnych metod i praktyk stosowanych wobec zwierząt mogą być przedmiotem dyskusji, porzucanie ciała świni na ulicy stanowi jej (i naszym) zdaniem przekroczenie pewnej granicy.

Agnieszka Woźniak-Starak krytykuje protest rolników

Rolnicy znani są z niezbyt wyszukanych metod wyrażania sprzeciwu wobec działań władzy. Mieszkańcy stolicy wielokrotnie widzieli na przykład palone na ulicach opony, wysypany gnój czy porozrzucane owoce i warzywa. Przed domem prezesa PiS działacze Agrounii rozsypali też stosy jajek, kapusty i ziemniaków, w które powbijali flagi swojego ruchu.

- Producenci mają dzisiaj bardzo duży problem rolny i z jajami i z ziemniakami. Dlatego tutaj sypiemy to co trzeba. Takie mamy podziękowanie dla prezesa Jarosława Kaczyńskiego za to, że nie dba o polskich rolników. (...) Tu są tysiące jajek wyrzuconych, jest kapusta, której rolnicy nie mogą sprzedać. Jest też policja - mówił na nagraniach wrzuconych na profil organizacji lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Na ulicy Mickiewicza znalazły się też świńskie łby oraz ciało tego zwierzęcia. Zdaniem Agnieszki Woźniak-Starak stanowi to przykład tego jakim "szacunkiem" darzą swój inwentarz rolnicy, walczący z wprowadzeniem "piątki dla zwierząt".

Co podarować psu pod choinkę? Najlepsze pomysły na upominki dla czworonożnych przyjaciółCo podarować psu pod choinkę? Najlepsze pomysły na upominki dla czworonożnych przyjaciółCzytaj dalej

- Martwa świnia wyrzucona dzisiaj na ulicy podczas protestów. Tyle właśnie znaczy dla rolników życie zwierząt, z których żyją... - skomentowała zachowanie protestujących Agnieszka Woźniak-Starak.

Dalej znalazło się pytanie o to, co dalej z "Piątką dla zwierząt". Kontrowersyjna nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt przestała przewijać się w tematach dyskusji politycznych w mediach.

Przeciwko czemu protestują rolnicy?

Organizacje zrzeszające właścicieli gospodarstw sprzeciwiają się niektórym z proponowanych przez obóz władzy, jednak cieszącym się dużym poparciem wśród partii opozycyjnych zmian. Największe kontrowersje budzi zakaz uboju rytualnego (zwierzęta zabijane są wtedy bez uprzedniego ogłoszenia). Ogromna część polskiego eksportu mięs produkowana jest właśnie tą metodą.

Ich sprzeciw budzi także, ich zdaniem, zbyt długie zamknięcie lokali gastronomicznych. Restauracje działające w ograniczonej formie nie składają tak dużych zamówień, więc hurtownie nie skupują od rolników towarów.

Choć na temat postulatów rolników można mieć różne poglądy, Agnieszka Woźniak-Starak wskazuje na to, że taka forma protestu jest niedopuszczalna i przeczy przekazowi medialnemu tej grupy. Przedstawiciele właścicieli gospodarstw regularnie podkreślają, że szanują swój inwentarz i nie powodują u zwierząt niepotrzebnego stresu i cierpienia.

Nasza redakcja także uznaje takie działania za niedopuszczalne. Zwierzętom gospodarskim należy się szacunek, szczególnie od osób, które trudnią się ich hodowlą. Wykorzystywanie ich ciał w sporach politycznych stanowi nadużycie.

Zobacz zdjęcie:

Agnieszka Woźniak-Starak komentuje zachowanie rolników

instagram.com/aga_wozniak_starak

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: instagram.com

Następny artykuł