kotek
Źródło: unsplash.com/Elodie Oudot

Jak obliczyć wiek kota? Większość właścicieli mruczków nie ma pojęcia

17 Września 2020

Wiek kota oblicza się zupełnie inaczej niż wiek psa. Wielu właścicieli nie ma pojęcia, ile tak naprawdę "ludzkich" lat mają ich mruczki. Kalkulator psich lat jest dużo bardziej popularny niż ten obliczający koci wiek, a warto wiedzieć, na jakim etapie rozwoju jest nasz pupil! Zdradzamy sposób na obliczenie, ile lat ma twój kot.

Wiek kota oblicza się w specyficzny sposób. Podczas gdy wiek psa, w zależności od rasy i rozmiarów zwierzaka równa się mniej więcej 5-7 ludzkim latom, u kotów działa to inaczej. Kiedy nasz kot staje się dorosły, a kiedy można uznać go już za staruszka? Jak długo żyją koty? Jesteś ciekawy, ile w przeliczeniu na ludzkie lata ma twój mruczek? Tego wszystkiego można się dowiedzieć mądrze lawirując w obliczeniach.

Mężczyzna próbuje złapać psa, który wypadł z 9. piętra. Monitoring wszystko nagrał, mogło skończyć się tragediąMężczyzna próbuje złapać psa, który wypadł z 9. piętra. Monitoring wszystko nagrał, mogło skończyć się tragediąCzytaj dalej

Jak obliczyć wiek kota?

Koty żyją przeciętnie 10-15 lat. Jednak jak wiadomo zależy to od wielu czynników - ich trybu życia, przebytych chorób, spożywanego pokarmu itd. Typowe koty kanapowe zazwyczaj żyją dłużej niż te dzikie lub wychodzące. Kiedy kota można uznać za dorosłego? Najbardziej intensywnie mruczek dojrzewa w ciągu pierwszych dwóch lat życia. W ciągu tych dwóch lat kot rozwija się tak szybko, że w przeliczeniu na ludzki wiek ma już ok. 24 lat, można więc uznać go za dorosłego. Później następuje spowolnienie rozwoju - jeden rok życia zwierzaka równa się około 4-5 ludzkim latom.

Kiedy więc kota można uznać za staruszka? Mruczek, który ma 10 ludzkich wiosen, w przeliczeniu na lata kocie ma około 56 lat - można więc uznać go już za młodego seniora. Można to poznać także po zmianach na futerku kota i złagodnieniu charakteru - starsze koty z reguły robią się spokojniejsze i spędzają więcej czasu na spaniu. Jednak nie zawsze tak jest - niektóre zwierzaki do końca życia zachowują się jak kocięta i na odwrót.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Piątka dla zwierząt w zmienionej formie. Odrzucono jedno z ważniejszych ograniczeń
2. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
3. Dlaczego na wiewiórkę mówimy Basia? Zagadka nie taka prosta jak myślisz

Kalkulator kocich lat

Jak więc dokładnie obliczyć wiek naszego kota? Te obliczenia nie są precyzyjne, to tylko orientacyjne liczby, które pomagają zrozumieć mechanizm i regułę dojrzewania kota. Przykładowo:

1 miesiąc ludzki = 6 kocich miesięcy
2-3 ludzkie miesiące = 2-5 kocich lat
4 ludzkie miesiące = 6-8 kocich lat
6 ludzkich miesięcy =10 kocich lat
7 ludzkich miesięcy = 12 kocich lat
12 ludzkich miesięcy = 15-16 kocich lat
18 ludzkich miesięcy = 20-21 kocich lat
2 ludzkie lata = 24 lata

Później następuje linearne wyrównanie i jak wspomnieliśmy wcześniej, 1 ludzki rok to mniej więcej cztery kocie lata. Przykładowo, 18-letni kot ma mniej więcej 88 ludzkich lat!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę
  2. Kot bawi się gumką do włosów. Po chwili ucieka w panice, wszystko nagrano
  3. Stado małych pand zbuntowało się przeciwko opiekunce. Nagrano ich uroczą potyczkę
  4. 10-latek wyszedł na spacer z psem, wrócił do domu z granatem. Szybka reakcja matki i babci
  5. Wyszła z psem na spacer, znalazła ogromnego grzyba. Zdjęcia kani wprawiają w osłupienie
  6. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala

źródło: zooplus.pl

Następny artykuł