kot o szylkretowej sierści
Źródło: facebook/ Lothian Cat Rescue

Weterynarz zdębiał, gdy zobaczył kota. Przez 30 lat pracy nigdy takiego nie widział

12 Listopada 2020

Weterynarz nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył. Kot, który trafił do schroniska, w którym pracował, był unikalny. Szanse na spotkanie takiego zwierzaka są bliskie wygranej na loterii. Wiele osób sądzi, że takie zjawiska nie występują.

Weterynarz pracujący w schronisku Lothian Cat Rescue (LCR) w Bonnyrigg w Szkocji kilkakrotnie upewnił się, czy aby na pewno ma rację. Okazało się, że pracownicy placówki, którzy donieśli mu o pojawieniu się nowego mruczka, mieli rację. Szansa na spotkanie takiego zwierzaka wynosi około 1 do 400 tysięcy. Harry, bo tak nazywał się kocur, wydawał się nie przejmować poruszeniem, które wywołał.

Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczkiJakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczkiCzytaj dalej

Weterynarz był w szoku

Kocur, który trafił do jego gabinetu miał bardzo ciekawy wzór umaszczenia sierści. Taką sierść u mruczka nazywa się szylkretową. Zazwyczaj mówimy tak o zwierzakach pokrytych rudo-czarnym włosiem tworzących wzór podobny do marmuru.

Co ciekawe takie ubarwienie występuje praktycznie wyłącznie u samic. Nawet wśród nich należy do rzadkości, jest bardzo pożądane przez miłośników tych zwierząt. Pojawienie się takiej sierści u samca graniczy z cudem.

Harry wydaje się jednak nie wiedzieć, że wygrał na genowej loterii. Najwyraźniej fakt ten umknął także jego byłym właścicielom, którzy przekazali go wraz z bratem, czarno białym kocurem o imieniu Dennis do schroniska.

Jako powód zrzeczenia się mruczków podali uciążliwą alergię. Gdyby wiedzieli, z jak rzadkim zwierzakiem mają do czynienia, z pewnością nie pozbyliby się go, a już na pewno nie za darmo.

Kocur o takim umaszczeniu osiągałby na rynku zawrotne ceny, ze względu na fakt, że hodowcy chcieliby krzyżować go z szylkretową samicą, by mieć gwarancję, że ich potomstwo odziedziczy ich szatę.

Wielu z nich mogłoby się jednak mocno zawieść. Szylkretowe kotki, jak i kocury są w ogromnej części bezpłodne. Geny odpowiadające za powstawanie takiego koloru sierści mają duży wpływ na płciowość tych zwierząt.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jakie zapachy odstraszają koty? 5 zaskakujących aromatów, których nie znoszą mruczki
2. Gwiazdor "Złotopolskich" i "Miodowych lat" został ojcem. Wiemy jak dziś wygląda życie Omara Sangare
3. Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrał

Weterynarz wyjaśnia: chodzi o genetykę

Podobnie jak u ludzi, osobniki płci męskiej u kotów także posiadają chromosomy "XY", samice zaś "XX". Kocur o takim zabarwieniu cierpi na rzadką mutację genetyczną, trisomię w parze kodującej płeć. Otrzymuje on zatem dwa fragmenty kodu oznaczone literą "X".

Oznacza to niestety, że jest bezpłodny. By mieć pewność, że zwierzak trafi do kochającej rodziny, a nie niedoinformowanego hodowcy, weterynarz zapowiedział, że gdy tylko zwierzak podrośnie, zostanie wysterylizowany.

Wraz z bratem trafią potem do adopcji. Wolontariusze postarają się, jeśli tylko będzie to możliwe nie rozdzielać pary zwierzaków.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. RMF: rząd może wydać nowy zakaz na zimę. Wszystko przez zakażenia, zimowe wyjazdy na narty zagrożone
  3. Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
  4. Zdjęcie zaniedbanego psa na polskim podwórku rozwścieczyło internautów. Wolontariusze odkryli przykrą prawdę
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  7. Bardzo niepokojące zjawisko dotyczy całego wszechświata. Naukowcy nie wierzą we własne odkrycie

źródło: wamiz.pl

Następny artykuł