weterynarz
Źródło: unsplash/Markus Winkler

Ważne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużej

9 Października 2020

Weterynarz Alexander Strizhakov z Moskwy zdradził, co zrobić, aby być dłużej z naszym najlepszym przyjacielem. Wielu właścicieli zwierząt popełnia błędy już na samym początku, co później wpływa na zdrowie zwierzaka. Dieta, woda, leczenie... - to wszystko ma znaczenie. Co należy robić, aby nasz pupil żył z nami długie lata?

Zdaniem weterynarza przyszli właściciele często popełniają błędy już na samym początku. Przeczytajcie, czego nie powinniście robić, aby cieszyć się długim życiem pupila.

Zostawiła ukochane zwierzęta i wyjechała w wielką podróż. Katarzyna Dowbor wspomina wielką wyprawę sprzed 22 latZostawiła ukochane zwierzęta i wyjechała w wielką podróż. Katarzyna Dowbor wspomina wielką wyprawę sprzed 22 latCzytaj dalej

8 wskazówek od weterynarza jak dbać o zdrowie zwierzaka

1. Nie kupuj zwierzaka z reklam - nie warto decydować się na psy/koty z wyróżnionych ogłoszeń, ponieważ te często pochodząc z pseudohodowli, które nastawione są na zysk. Dobra i ceniona hodowla nie musi się ogłaszać na każdej stronie, ponieważ kolejki do niej są tak długie, że często należy czekać na psiaka czy kota miesiącami. Kupując zwierzę z szybkiej hodowli bardzo często wspieramy nielegalne procedery, które nie wiedzą, co do dobro zwierząt. Pamiętajcie, aby sprawdzić hodowlę w ZKWP i dowiedzieć się czy spełnia warunki FCI.

2. Sprawdź schronisko - nie każde schronisko chce pomóc zwierzakom, niektóre są nastawione wyłącznie na zysk! (pamiętacie Radysy?) Przed wybraniem pupila dokładnie sprawdźcie, miejsce, z którego go zabieracie, poproście o wszystkie dokumenty zwierzęcia, jego szczepienia, historię. Niektóre zwierzaki zostały tak skrzywdzone przez człowieka, że potrzeba miesięcy, aby im pomóc. Nie wszystkie nadają się do domów z dziećmi czy mieszkań bez ogródków. Pamiętajcie, że zadaniem pracownika schroniska jest dokładne poinformowanie Was o stanie czworonoga, aby pies/kot po kilku dniach ponownie nie przeżywał traumy lądując w przytulisku.

3. Nie zabieraj do domu zbyt małego zwierzaka - niektórzy hodowcy próbują sprzedać Wam zwierzę, kiedy ma dopiero kilka tygodni. Pamiętajcie, że dla wielu ras jest to zdecydowanie za wcześnie, nie należy odłączać dziecka od matki. Jeśli ktoś oferuje Wam kupno 5-cio tygodniowego szczeniaka nie zgadzajcie się na to. Taki pies jest zbyt mały na zmianę otoczenia, co później wpłynie na jego psychikę.

4. Sprawdź weterynarza - wiele zwierząt bardzo stresuje się wizytami u lekarzy, stąd należy wybrać takiego, który ma do nich odpowiednie podejście. Nie zapominajcie "wygooglować" kliniki, do której się wybieracie. Jeśli dany zakład ma 1/5 gwiazdek może warto zastanowić się nad pójściem do innego weterynarza? Pamiętajcie też, aby lekarze uzupełniali książeczki zwierzaków.

DZISIAJ GRZEJE:1. Ciekawski kot wskoczył na blat kuchenny. Nie wiedział nawet, w jakie tarapaty się wpakował, wideo
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Mała krowa cudem uniknęła śmierci. Uciekła do lasu, nie do wiary, kto ją przygarnął

5. Zabezpiecz okna - koty i psy lubią patrzeć, co dzieje się po drugiej stronie, co często kończy się tragedią. Aby temu zapobiec należy zabezpieczyć okna odpowiednimi siatkami. W ten sposób zwierzę nie ucieknie i nie stanie mu się żadna krzywda.

6. Odrobaczenie - jeśli Twoje zwierzę wychodzi na dwór pamiętaj o tabletkach na odrobaczenie. Kosztują niewiele, a mogą uratować mu życie. I nie, nie podaje się ich raz na całe życie tylko nawet kilka razy w roku! Nie zapominaj też o rutynowych kontrolach.

7. Wybierz odpowiednie jedzenie - o dietach zwierząt pisaliśmy już wielokrotnie, więc nie będziemy się rozpisywać. Pamiętajcie, aby nie kupować popularnych produktów z sieciówek, które często mają w sobie 2-3 % mięsa. Czytajcie opakowania i wybierajcie te z jak największą ilością tego produktu.

8. Sterylizacja i kastracja - sterylizacja i kastracja nie tylko uchroni zwierzaka przed niechcianą ciążą, ale i wpłynie pozytywnie na jego stan zdrowia. Dzięki sterylizacji nie ma np. ryzyka infekcji macicy, zdrowe zwierzę żyje dłużej i nie trzeba z nim chodzić po lekarzach.

Zdjęcia, które zrobiono w idealnym momencie. Jak koty to zrobiły?Zdjęcia, które zrobiono w idealnym momencie. Jak koty to zrobiły?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Człowiek zamiast książki. Żywe biblioteki są coraz bardziej popularne
  2. Maleńki pies utknął w dziurze. Właściciel nie mógł opanować łez gdy go ratował, wzruszające nagranie
  3. Obcy kot ciągle hałasował pod drzwiami mężczyzny. W końcu wpuścił go do środka, ale finału nie przewidział
  4. Najbardziej samotny słoń na świecie w końcu będzie miał towarzystwo. Po 35 latach zerwą mu łańcuchy i przewiozą do nowego zoo
  5. Co robi kot sam w domu? Wzruszające nagranie ujawnia niewiarygodną prawdę
  6. Bezpośrednie zagrożenie życia w turystycznym mieście. W akcji Marynkarka Wojenna

Źródło: boredpanda.com

Następny artykuł