Pies na rękach
Źródło: unsplash/Chewy

Warszawa: Ruszyła akcja bezpłatnych zabiegów dla psów i kotów. Jak i do kiedy można z niej skorzystać?

14 Stycznia 2021

W Warszawie wystartowała kolejna edycja akcji prowadzonej przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Dzięki niej właściciele mogą bezpłatnie zaczipować oraz wysterylizować/wykastrować swojego podopiecznego. Zatem gdzie i do kiedy należy się zgłosić, aby ubiegać się o nieodpłatną pomoc dla czworonoga?

Właściciele psów oraz kotów ze stolicy z pewnością ucieszą się na wieść, że właśnie ruszyła coroczna akcja bezpłatnych zabiegów w lecznicach weterynaryjnych. Dzięki niej będą mogli zapisać swojego pupila na sterylizację, bądź kastrację oraz czipowanie zwierzaków i nic za to nie zapłacą!

Wielka akcja darmowych zabiegów dla zwierząt ruszyła w Warszawie

Poprzednie edycje przyniosły spektakularne efekty. W ramach akcji prowadzonej przez miasto, w latach 2007-2020, sterylizacji i kastracji poddano 15 956 psów i kotów, a elektronicznemu znakowaniu 104 214 zwierząt. W ubiegłym roku zabiegom kastracji/sterylizacji poddano 2 546, a zaczipowano 3375. W roku 2021 plany są podobne – sterylizacje/kastracje - 2480 zwierząt, czipowanie 3200.

Na sterylizacje i kastracje przeznaczono w tym roku 533 200 zł, na czipowanie - 160 000 zł. Zabiegi można wykonać w jednym z wybranych zakładów leczniczych, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Rozpiskę ośrodków objętych współpracą znajdziesz się na stronie urzędu miasta.

Jakie są zatem warunki, by móc skorzystać z zabiegu finansowanego przez miasto? Pełną listę znajdziesz poniżej:

  1. posiadanie ważności uprawień (e-hologramu) i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka” (dot. osób pełnoletnich),
  2. okazanie dowodu tożsamości,
  3. okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  4. wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela zwierzęcia wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji psa/kota (formularze dostępne są w zakładach leczniczych)

Pamiętaj również, że jednym z wymagań jest ukończenie przez zwierzę 6 miesiąca życia. W przypadku psów wymogiem jest także posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie.

Zgodzili się na usunięcie labradorowi oczu. Później zrobili niewybaczalną rzeczZgodzili się na usunięcie labradorowi oczu. Później zrobili niewybaczalną rzeczCzytaj dalej

Jakie są korzyści z przeprowadzonych zabiegów?

Korzyści płynące z przeprowadzenia powyższych zabiegów mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na zdrowie czy długość życia Twojego pupila. U zwierząt poddanych zabiegowi zmniejsza się niekontrolowana agresja, rzadziej dochodzi do ucieczek, co również wpływa na ograniczenie liczby zaginięć zwierząt domowych.

Co najważniejsze, u wykastrowanych lub wysterylizowanych zwierząt nie dochodzi do nieplanowanych ciąż i pojawiania się niechcianych kociąt czy szczeniąt. Budują one również relację charakteryzujące się większym przywiązaniem do właścicieli. Ponadto, sterylizacja zapobiega również występowaniu tzw. "ciąży urojonej" u suczek oraz eliminuje lub zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego, w tym nowotworów sutków.

Chociaż z akcji bezpłatnej sterylizacji i kastracji może skorzystać każdy właściciel udomowionego zwierzaka z Warszawy, obejmuje ona również czworonogi, którym niekoniecznie poszczęściło się w życiu. Celem przedsięwzięcia jest walka z problemem bezdomności zwierząt, dlatego urzędnicy chcą w ten sposób ograniczyć liczbę bezpańskich kociąt i szczeniąt przychodzących na świat na ulicach Warszawy. Wolontariusze i członkowie organizacji na rzecz ratowania potrzebujących zwierzaków mogą dzięki temu nieść pomoc czworonogom w opresji w wydajniejszy sposób.

Warto pamiętać, że akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawytrwa do 30 listopada 2021 r. lub do wyczerpania budżetu, więc nie pozwól, by ominęła Cię tak wspaniała okazja na zadbanie o swojego czworonoga.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł