fretka smutna w klatce
Źródło: unsplash/Nathaniel Yeo

Nieoficjalnie: Ustawa o ochronie zwierząt nie została notyfikowana w KE. Wielki błąd, ile może kosztować?

28 Września 2020

Ustawa o ochronie zwierząt od początku budziła wiele kontrowersji, zarówno w Sejmie, jak i wśród opinii publicznej. Najwięcej głosów sprzeciwu płynie ze środowisk konserwatywnych i ze strony posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Niektóre zapisy nie spodobały się także obrońcom zwierząt, których możliwości działania będą ograniczone w większym niż obecnie stopniu. Okazuje się, że na wejście nowych przepisów w życie możemy poczekać dłużej niż sądziliśmy.

Ustawa o ochronie zwierząt w końcu doczekała się nowelizacji. Od lat zabiegały o nią wszystkie osoby, dla których ważne jest dobro zwierząt. Wydawało się, że projekt może połączyć większość partii politycznych w Polsce. Cieszył się w końcu poparciem większości posłów Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. Za poprawką zagłosowali wszyscy posłowie Lewicy. Mimo to, z nieoficjalnych informacji wynika, że przy jego uchwalaniu nie dopełniono istotnych formalności. Jako, że regulacje będą miały wpływ na wspólny rynek Europejski (na przykład za sprawą zakazu eksportu mięsa z uboju rytualnego) należało poinformować o nich Komisję Europejską.

Dlaczego pies ucieka na spacerze? Oto najczęstsze powody nieposłuszeństwa czworonogówDlaczego pies ucieka na spacerze? Oto najczęstsze powody nieposłuszeństwa czworonogówCzytaj dalej

Ustawa o ochronie zwierząt może wejść w życie z opóźnieniem

Państwa członkowskie mają obowiązek informowania Komisji Europejskiej o zmianach w prawie, mających wpływ na jednolity rynek. W wypadku ustawy o ochronie zwierząt, chodzi o zapisy dotyczące zakazu uboju rytualnego i hodowli zwierząt na futra. Po powiadomieniu KE o wprowadzanych zmianach następuje 3 miesięczny okres, w którym ustawodawca nie może procedować projektu. O obowiązku notyfikacji przypominał w Sejmie poseł Konfederacji, ugrupowania sprzeciwiającego się wprowadzanym zmianom, krytycznego koncepcji przyznawania praw zwierzętom.

- Pytałem o to na komisji - przedstawiciel rządu nie miał zielonego pojęcia na ten temat, dziś rano dowiedziałem się od marszałka, że procedura jest rozpoczęta - ale jeśli procedura jest rozpoczęta, to wymagane jest wstrzymanie procesu legislacyjnego - podkreślił Jakub Kulesza na konferencji w Sejmie.

DZISIAJ GRZEJE:1. Niesłyszący mężczyzna przygarnął szczeniaka jedynego w swoim rodzaju. Ich wspólna historia wzrusza do łez
2. Pies przeprasza swojego kolegę za zjedzenie przysmaku. Nic słodszego dziś nie zobaczycie
3. Policja aresztowała eko-aktywistów. Włamali się do ubojni świń w ważnym celu, teraz grożą im zarzuty

Ustawa o ochronie zwierząt stanie pod znakiem zapytania?

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Katarzyne Szymańską-Borginon, korespondentkę RMF FM wynika, że ustawa nie została notyfikowana w Komisje Europejskiej, w związku z czym, jako że nowelizacja wchodzi w zakres prawa unijnego, "przepisy przyjęte z naruszeniem obowiązku notyfikacji są ‘niestosowalne". Nie jest jasne, jakie konsekwencje może mieć jego zaniechanie. Z pewnością może się ono wiązać z opóźnieniem wejścia ustawy w życie.

KE nie chce komentować treści ustawy. Jak wskazał w rozmowie z korespondentką RMF FM Stefan De Keersmaecker - "nie może komentować oficjalnie ustaw, które są dyskutowane w parlamencie".

Obecnie nowelizacja znajduje się w Senacie. Jeśli członkowi izby wyższej ją zatwierdzą, trafi na biurko prezydenta. Od podpisania przez niego dokumentu obowiązywać będzie 30 dniowe vacatio legis na większość zapisów. Wyłączony z niego jest zakaz hodowli zwierząt na futra. Właściciele ferm będą mieć rok na zakończenie swojej działalności. Jeśli nie dopełniono obowiązku notyfikacji KE, przepisy będą w praktyce niestosowalne. Oznacza to, że mogą być później podważane w polskich sądach.

Golden retriever słucha, jak właściciel gra na gitarze. Mina psa, kiedy muzyka ucicha jest po prostu bezcennaGolden retriever słucha, jak właściciel gra na gitarze. Mina psa, kiedy muzyka ucicha jest po prostu bezcennaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 zł dodatku miesięcznie. Wiceminister właśnie potwierdził wejście nowej dopłaty
  2. Pitbull i niewidoma kura. Niewiarygodna historia, przecieramy oczy ze zdumienia
  3. Amstaff wskakuje na łóżko, gdzie śpi niemowlę. Właściciel nie jest w stanie go powtrzymać
  4. Myślała, że padła ofiarą nieśmiesznego żartu. Po 10 latach znaleziono jej kota, niewiarygodne, co się z nim stało
  5. Niemożliwe zachowanie 2 psów. Nagranie kierowcy jest hitem, nikt nie potrafi go wyjaśnić
  6. Wielki cios dla enoturystyki. Płoną ogromne obszary za granicą

Źródła: rp.pl, rmf24

Następny artykuł