kot leży
Źródło: pixabay.com/Milada Vigerova

Uśpienie kota. Czy zwierzę cierpi? Kiedy podjąć tę trudną decyzję?

28 Września 2020

Uśpienie kota nigdy nie jest łatwą decyzją. Prawdopodobnie na pewnym etapie stanie przed nią prawie każdy właściciel zwierzaka. Większość mruczków zaczyna niedomagać na starość, czasem będą to dolegliwości, w których można kotu ulżyć podając leki i opiekując się nim. W niektórych wypadkach jednak człowiek pozostaje bezradny wobec jego cierpień.

Uśpienie kota to zawsze ostateczność. W Polsce dozwolone jest jedynie w kilku przypadkach. Zawsze stanowi decyzję weterynarza i opiekuna zwierzęcia. Wielu właścicieli nie zgadza się na nie nawet gdy rekomenduje je lekarz. Istnieją jednak przypadki, w których cierpienie pupila jest tak wielkie, a szanse na wyleczenie tak nikłe, że nie pozostaje nic innego. Wiele chorób dręczących mruczki wciąż pozostaje nieuleczalna, lub terapie wiążą się z ogromnymi kosztami, mimo że nie dają gwarancji powodzenia.

Dlaczego pies ucieka na spacerze? Oto najczęstsze powody nieposłuszeństwa czworonogówDlaczego pies ucieka na spacerze? Oto najczęstsze powody nieposłuszeństwa czworonogówCzytaj dalej

Uśpienie kota w prawie

Polskie regulacje, a konkretnie obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt, dopuszcza cztery przypadki, w których przeprowadzenie eutanazji jest uzasadnione.

1. Gdy uśpienie zwierzęcia jest jedynym sposobem na przerwanie jego cierpienia.

2. W celu usunięcia zwierzęcia zagrażającego innym ludziom i zwierzętom. Wyłącznie jeśli eutanazja stanowi jedyne możliwe zastosowanie (na przykład zwierzęta chore na wściekliznę)

3. Usypianie ślepych miotów. W schroniskach usypia się często zwierzęta niezdolne do samodzielnego przeżycia. Praktyka ta, mimo że jest stosowana powszechnie budzi kontrowersję.

4. Gdy istnieje poważne zagrożenie sanitarne dla ludzi i innych zwierząt (na przykład zwierzę jest nosicielem choroby zakaźnej).

Jak widać powyżej, ustawodawcy wyznaczyli dość obiektywne kryteria, które musi spełniać zwierzę. Decyzja o przystąpieniu do zabiegu zazwyczaj należy do właściciela. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kot mógłby stwarzać zagrożenie epidemiologiczne lub był tak agresywny, że nie byłoby szans na korektę jego zachowania.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niesłyszący mężczyzna przygarnął szczeniaka jedynego w swoim rodzaju. Ich wspólna historia wzrusza do łez
2. Pies przeprasza swojego kolegę za zjedzenie przysmaku. Nic słodszego dziś nie zobaczycie
3. Policja aresztowała eko-aktywistów. Włamali się do ubojni świń w ważnym celu, teraz grożą im zarzuty

Kiedy podjąć decyzję o uśpieniu kota?

Decyzję o uśpieniu kota powinno się podejmować mając na uwadze jego dobro. Jeśli istnieje szansa na jego wyleczenie, powinniśmy walczyć do końca. Jeśli jednak kontynuowanie leczenia wiązać się będzie jedynie z większą ilością bólu, którego nie można już uśmierzyć lekami, warto spytać się, czy uporczywe podtrzymywanie kota przy życiu jest humanitarne. Przesłankami do tego będzie między innymi zaawansowane stadium choroby nowotworowej, schorzenia serca lub poważne zwyrodnienie stawów. Żaden właściciel nie chce rozstać się ze swoim pupilem. Traktujemy je jak naszych przyjaciół i decyzja o eutanazji nigdy nie przyjdzie nam łatwo. Zabieg wykonywany jest w sposób mający zapewnić odchodzącemu zwierzęciu jak najbardziej komfortowe warunki. Podaje mu się leki uspakajające, zapewnia czas sam na sam z właścicielem, po czym podaje się dużą dawkę barbituranów, substancji wyłączającej aktywność centralnego układu nerwowego. Jak każda interwencja weterynaryjna zabieg jest odpłatny. To koszt rzędu od 35 do 80 złotych. Warto pamiętać, że po jego wykonaniu lekarz spyta nas o to, co planujemy zrobić z ciałem. Możliwy jest samodzielny pochówek, jak i pozostawienie go w klinice do zbiorowej kremacji, jej cena zależy od podpisanej przez gabinet umowy. Waha się od 50 do nawet kilkuset złotych.

Golden retriever słucha, jak właściciel gra na gitarze. Mina psa, kiedy muzyka ucicha jest po prostu bezcennaGolden retriever słucha, jak właściciel gra na gitarze. Mina psa, kiedy muzyka ucicha jest po prostu bezcennaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 zł dodatku miesięcznie. Wiceminister właśnie potwierdził wejście nowej dopłaty
  2. Pitbull i niewidoma kura. Niewiarygodna historia, przecieramy oczy ze zdumienia
  3. Amstaff wskakuje na łóżko, gdzie śpi niemowlę. Właściciel nie jest w stanie go powtrzymać
  4. Myślała, że padła ofiarą nieśmiesznego żartu. Po 10 latach znaleziono jej kota, niewiarygodne, co się z nim stało
  5. Niemożliwe zachowanie 2 psów. Nagranie kierowcy jest hitem, nikt nie potrafi go wyjaśnić
  6. Wielki cios dla enoturystyki. Płoną ogromne obszary za granicą

Źródła: wamiz.pl

Następny artykuł